Licensed to M.I.T. - Site License      HY-TEK's Meet Manager 1/18/2009 04:30 PM

                         MITvs CGA vs SPR - 1/18/2009                          

                                    Results                                    

 

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mit  'A'                                               NT    1:53.70  

     1) Alwan, Alli                     2) Clark, Abby                    

     3) Chao, Jen                       4) Jacobi, Amy                    

       29.76    32.72    26.59    24.63                                    

  2 Springfield College-NE  'A'                            NT    1:56.38  

     1) Pottle, Kallie                  2) Kosciusko, Caroline            

     3) Trumbull, Meredith              4) Van Waalwijk, Jaclyn           

       29.60    32.50    26.83    27.45                                    

  3 U. S. Coast Guard Academy  'A'                         NT    1:59.45  

     1) Mestemaker, Jordan 18           2) Vihonski, Krystyna             

     3) Willmann, Megan                 4) Zalewski, Emily                

       32.26    33.50    29.83    23.86                                    

  4 Mit  'B'                                               NT    1:59.88  

     1) Hernley, Lauren                 2) Lowenthal, Caroline            

     3) Pinchinat, Ashley               4) Everett, Katie                 

       30.38    35.17    29.28    25.05                                    

  5 Mit  'C'                                               NT   x2:01.58  

     1) Wang, Diana                     2) Pitts, Emily                   

     3) Souganidis, Ellie               4) De Boer, Carrie                

       34.70    34.56    31.09    21.23                                    

  6 Springfield College-NE  'B'                            NT    2:02.47  

     1) Cooney, Megan                   2) Kopac, Kelly                   

     3) Lemoine, Brianne                4) Tyrrell, Rannan                

       31.32    33.72    28.48    28.95                                    

  7 U. S. Coast Guard Academy  'B'                         NT    2:03.31  

     1) Williams, Jenilee               2) Olson, Amy                     

     3) Womack, Trayce                  4) Moorman, Anna                  

       31.43    33.03    28.58    30.27                                    

  8 U. S. Coast Guard Academy  'C'                         NT   x2:08.44  

     1) Godden, Kaitlin                 2) Greenley, Anais                

     3) Schumacher, Katie 18            4) Hohnstadt, Sarah               

  9 Springfield College-NE  'C'                            NT   x2:08.54  

     1) Abrams-Fruend, Teaghan          2) Carrignan, Jennifer            

     3) Munson, Elizabeth               4) Wright, Caitlin                

       32.13    34.17    28.37    33.87                                    

 

Event 2  Men 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mit  'A'                                               NT    1:36.46  

     1) Zhou, Jeff                      2) Racz, Rastislav                

     3) Charpentier, Laurent            4) Cummings, Luke                 

       24.63    27.87    22.98    20.98                                    

  2 U. S. Coast Guard Academy  'A'                         NT    1:38.28  

     1) Berry, Timmy                    2) Sauve, Jack                    

     3) Alley, Daniel                   4) Knox, Johnson                  

       25.68    27.17    23.64    21.79                                    

  3 Mit  'B'                                               NT    1:39.13  

     1) Stumbaugh, Tim                  2) Parrell, David                 

     3) Boval, Brett                    4) Wellings, Peter                

       25.34    28.21    24.01    21.57                                    

  4 Springfield College-NE  'A'                            NT    1:40.09  

     1) Cummiskey, Jerry                2) Mackstutis, Ryan               

     3) Way, Brian                      4) Manoni, Matt                   

       26.47    27.50    24.28    21.84                                    

  5 U. S. Coast Guard Academy  'B'                         NT    1:41.22  

     1) Taylor, Ryan                    2) Carman, Michael                

     3) Beshoar, Dan 19                 4) Volkman, Taylor                

       25.88    28.03    24.88    22.43                                    

  6 Mit  'C'                                               NT   x1:42.33  

     1) Terbush, Ryan                   2) Griffin, Jim                   

     3) Sepp, Toomas                    4) Simauchi, Andres               

       25.97    29.09    24.50    22.77                                    

  7 Mit  'D'                                               NT   x1:45.83  

     1) Sauter, Trace                   2) Walk, John                     

     3) Sullivan, Brendon               4) Souza, Nick                    

       27.25    31.44    24.82    22.32                                    

  8 U. S. Coast Guard Academy  'C'                         NT   x1:46.31  

     1) Bonomi, Brian                   2) Gayman, Brett 20               

     3) Strobel, Presten 18             4) Helsabeck, Jason               

       27.45    30.10    25.15    23.61                                    

  9 Springfield College-NE  'B'                            NT    1:49.60  

     1) Ernst, Josh                     2) Sniffin, Brian                 

     3) Shaw, Dave                      4) DiGaetano, Eamonn              

       26.61    32.11    26.57    24.31                                    

 10 Springfield College-NE  'C'                            NT   x1:51.64  

     1) Brown, Gordon                   2) Russell, Tim                   

     3) DeMellia, Mike                  4) Schupack, David                

       28.53    31.90    26.53    24.68                                    

 

Event 3  Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 O'Keeffe, Nicole             MIT                       NT   10:42.56  

      29.95   31.96   32.32   32.40   32.48   32.38   32.30   32.34

      32.16   32.48   32.33   32.16   32.37   32.20   32.25   32.41

      32.39   32.22   32.07   31.39                                

  2 Sworden, Samantha         18 CGA                       NT   11:01.26  

      29.38   32.19   33.06   32.56   33.36   32.90   33.39   33.65

      33.78   33.32   33.48   33.54   33.63   33.74   33.29   33.17

      33.42   33.37   33.41   32.62                                

  3 Sisson, Meghan               SPFLD-NE                  NT   11:03.44  

      29.73   32.55   32.77   33.02   32.77   33.20   33.45   33.38

      33.44   33.78   33.32   33.44   33.53   33.93   33.74   33.61

      33.61   33.81   33.49   32.87                                

  4 Hartford, Laura              SPFLD-NE                  NT   11:16.39  

      30.17   33.01   33.45   33.67   33.72   34.05   33.99   33.97

      34.41   34.13   33.76   34.42   34.48   34.09   34.42   34.41

      34.24   34.30   34.06   33.64                                

  5 Tadge, Megan                 MIT                       NT   11:18.21  

      31.33   33.42   33.57   34.57   33.91   34.73   34.39   34.72

      35.05   33.91   34.18   34.45   35.16   34.81   34.75   34.18

      33.38   34.43   32.37   30.90                                

  6 Price, Rachel                MIT                       NT   11:18.54  

      31.61   33.40   33.96   34.13   34.56   34.34   34.93   34.21

      34.69   34.53   33.69   33.27   33.82   33.95   33.82   33.85

      34.39   34.04   34.50   32.85                                

  7 Erickson, Erika              MIT                       NT  x11:31.98  

      30.56   34.16   34.64   34.56   34.49   34.56   34.73   34.69

      34.61   34.59   34.64   34.92   35.01   35.26   35.63   35.29

      35.18   35.19   34.79   34.48                                

  8 Belmont, Elizabeth           SPFLD-NE                  NT   11:34.44  

      31.27   34.05   34.76   34.87   34.51   34.73   34.56   34.96

      34.99   34.95   34.98   35.39   35.35   35.28   35.13   35.23

      35.05   35.12   35.16   34.10                                

  9 Winterberger, Shea           CGA                       NT   12:03.79  

      32.81   36.29   36.92   36.70   36.70   36.55   36.99   36.61

      36.62   36.68   36.38   36.44   36.38   36.27   36.44   36.28

      36.46   35.93   35.54   34.80                                

 10 Conway, Jessica              CGA                       NT   12:05.47  

      31.28   34.28   35.08   35.72   36.40   36.99   36.66   37.01

      37.18   37.57   37.58   37.13   37.50   37.15   36.56   37.36

      36.42   36.79   36.27   34.54                                

 

Event 4  Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Dobson, Michael              MIT                       NT   10:03.27  

      26.30   28.71   29.29   30.18   30.41   30.38   30.86   30.82

      30.64   30.52   30.67   30.74   30.53   30.39   30.09   30.34

      30.38   30.84   31.38   29.80                                

  2 Brown, Alex                  CGA                       NT   10:14.29  

      26.99   29.66   30.40   31.04   30.75   31.11   30.47   30.72

      30.51   30.33   30.81   30.93   31.03   31.37   31.13   31.57

      31.46   32.19   31.59   30.23                                

  3 Borny, Theodore              CGA                       NT   10:22.45  

      27.50   30.54   31.11   31.72   31.40   31.21   31.47   31.48

      31.51   31.25   31.29   31.62   31.65   31.59   31.13   31.56

      31.28   31.37   31.54   30.23                                

  4 Cordero, Zack                MIT                       NT   10:31.65  

                      31.46   31.39   31.49   31.57   31.22   31.42

      31.51   31.34   31.48   31.73   32.12   32.31   32.33   32.56

      32.77   32.55   32.64   31.91                                

  5 Garg, Udit                   MIT                       NT   10:33.55  

      28.72   30.98   31.90   32.15   32.09   31.99   32.30   32.41

      31.86   31.89   31.82   32.05   31.88   32.31   32.48   32.37

      32.01   31.18   31.04   30.12                                

  6 Lambertson, Anthony          SPFLD-NE                  NT   10:40.82  

      28.31   30.99   31.77   32.29   32.05   32.41   32.34   32.58

      32.36   32.30   32.78   32.54   32.69   32.42   32.59   32.74

      32.57   32.60   31.81   30.68                                

  7 Roselli, Eric                MIT                       NT  x10:40.90  

      27.68   31.09   31.90   32.14   32.06   32.20   32.36   32.72

      32.74   32.77   33.12   32.73   32.90   32.76   32.67   32.69

      32.41   32.52   30.93   30.51                                

  8 Cosenza, Nick                CGA                       NT   10:45.73  

      28.58   31.28   31.98   31.69   31.91   32.23   32.27   32.60

      32.38   31.98   32.09   32.61   32.73   33.09   33.46   33.42

      33.35   33.48   33.27   31.33                                

  9 MacDonald, John              SPFLD-NE                  NT   10:54.56  

      28.87   31.83   32.41   32.28   32.85   32.51   32.85   32.61

      33.01   33.32   32.47   33.16   33.19   32.79   33.08   33.62

      33.85   33.71   33.90   32.25                                

 10 Potenza, T.J.                SPFLD-NE                  NT   11:18.32  

      29.07   32.02   32.85   33.31   33.36   33.51   34.06   34.10

      34.68   34.45   34.31   34.58   34.89   35.00   35.09   35.27

      35.00   35.01   34.49   33.27                                

 

Event 5  Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Doe, Aimee                   SPFLD-NE                  NT    1:59.43  

      28.50   30.55   30.63   29.75                                

  2 Reilly, Kaitlin              SPFLD-NE                  NT    2:00.51  

      28.36   30.64   31.32   30.19                                

  3 Giblin, Sydney               MIT                       NT    2:00.65  

      27.96   30.29   30.92   31.48                                

  4 Gayman, Heidi             18 CGA                       NT    2:00.93  

      28.04   30.29   31.39   31.21                                

  5 Otey, Sarah-Jane             CGA                       NT    2:01.15  

      28.11   30.75   31.61   30.68                                

  6 King, Sarah                  MIT                       NT    2:02.02  

      28.04   31.00   31.54   31.44                                

  7 Creasey, Katie               MIT                       NT    2:03.16  

      28.54   30.77   31.80   32.05                                

  8 Pinchinat, Ashley            MIT                       NT   x2:05.62  

      29.52   32.17   32.25   31.68                                

  9 Everett, Katie               MIT                       NT   x2:06.58  

      30.27   32.63   31.95   31.73                                

 10 De Boer, Carrie              MIT                       NT   x2:07.12  

      29.91   32.18   32.67   32.36                                

 11 Nihan, Lianne                SPFLD-NE                  NT    2:07.64  

      29.74   32.25   33.23   32.42                                

 12 Funk, Christa             18 CGA                       NT    2:11.29  

      29.83   32.81   34.23   34.42                                

 13 Moorman, Anna                CGA                       NT   x2:13.03  

      30.14   33.32   34.32   35.25                                

 14 Tyrrell, Rannan              SPFLD-NE                  NT   x2:13.35  

      30.96   33.67   34.62   34.10                                

 15 Hallowell, Kelsey            SPFLD-NE                  NT   x2:13.50  

      31.18   33.70   34.22   34.40                                

 

Event 6  Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Charpentier, Laurent         MIT                       NT    1:44.81  

      24.42   26.37   26.72   27.30                                

  2 Okorn, Jim                   CGA                       NT    1:46.16  

      24.25   26.71   26.89   28.31                                

  3 Blakesley, Andrew            SPFLD-NE                  NT    1:46.95  

      24.58   26.91   27.86   27.60                                

  4 McGuiness, Brian          18 CGA                       NT    1:48.41  

      25.34   27.40   28.38   27.29                                

  5 Wellings, Peter              MIT                       NT    1:48.43  

      24.93   27.36   27.90   28.24                                

  6 Pearsall, Greg               SPFLD-NE                  NT    1:48.89  

      25.28   27.72   28.18   27.71                                

  7 Pierson, Andrew              MIT                       NT    1:49.18  

      25.27   27.61   27.94   28.36                                

  8 Schwartz, Eric               CGA                       NT    1:50.51  

      26.22   28.62   27.47   28.20                                

  9 Andrews, Jonn-Ross           MIT                       NT   x1:52.70  

      26.47   28.19   28.94   29.10                                

 10 York, Gary                   SPFLD-NE                  NT    1:53.27  

      26.56   28.91   29.46   28.34                                

 11 Bruno, Tony                  SPFLD-NE                  NT   x1:54.47  

      25.98   28.23   29.35   30.91                                

 12 Schumacher, Mitchell         CGA                       NT   x1:54.65  

      26.44   29.46   29.44   29.31                                

 13 Helsabeck, Jason             CGA                       NT   x1:55.19  

      27.01   29.05   29.62   29.51                                

 14 Newmeyer, Ryan               CGA                       NT   x1:56.02  

      26.06   29.22   30.08   30.66                                

 15 Sniffin, Brian               SPFLD-NE                  NT   x1:59.36  

      27.41   30.39   30.92   30.64                                

 16 DeMellia, Mike               SPFLD-NE                  NT   x1:59.79  

      26.96   30.70   30.82   31.31                                

 

Event 7  Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Shadwick, Kimberly           CGA                       NT    1:01.43  

      29.99   31.44                                                

  2 Pottle, Kallie               SPFLD-NE                  NT    1:02.95  

      30.94   32.01                                                

  3 Alwan, Alli                  MIT                       NT    1:03.59  

      30.67   32.92                                                

  4 Cooney, Megan                SPFLD-NE                  NT    1:05.09  

      31.63   33.46                                                

  5 Wang, Diana                  MIT                       NT    1:07.56  

      32.58   34.98                                                

  6 Hernley, Lauren              MIT                       NT    1:08.25  

      33.59   34.66                                                

  7 Mestemaker, Jordan        18 CGA                       NT    1:08.34  

      32.93   35.41                                                

  8 Williams, Jenilee            CGA                       NT    1:08.46  

      33.76   34.70                                                

  9 Winterberger, Shea           CGA                       NT   x1:09.93  

      34.52   35.41                                                

 10 Singleton, Kacie             SPFLD-NE                  NT    1:10.98  

      34.65   36.33                                                

 11 Fahey, Lauren                SPFLD-NE                  NT   x1:12.04  

      35.02   37.02                                                

 12 Studer-Sweetman, Caitlin     SPFLD-NE                  NT   x1:12.53  

      35.26   37.27                                                

 

Event 8  Men 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stumbaugh, Tim               MIT                       NT      53.27  

      25.98   27.29                                                

  2 Terbush, Ryan                MIT                       NT      55.03  

      26.78   28.25                                                

  3 Andrews, Bryan            18 CGA                       NT      55.84  

      27.04   28.80                                                

  4 Cummiskey, Jerry             SPFLD-NE                  NT      57.33  

      27.74   29.59                                                

  5 Taylor, Ryan                 CGA                       NT      57.55  

      27.25   30.30                                                

  6 Bonomi, Brian                CGA                       NT      57.63  

      27.75   29.88                                                

  7 Mackstutis, Scott            SPFLD-NE                  NT      57.87  

      27.66   30.21                                                

  8 Ernst, Josh                  SPFLD-NE                  NT      58.18  

      28.01   30.17                                                

  9 Nilson, Craig                CGA                       NT     x59.24  

      29.12   30.12                                                

 10 Sauter, Trace                MIT                       NT      59.35  

      28.32   31.03                                                

 11 Brown, Gordon                SPFLD-NE                  NT   x1:01.44  

      29.94   31.50                                                

 12 Schaffner, Kyle              CGA                       NT   x1:01.88  

      30.23   31.65                                                

 13 Hylander, Jared              CGA                       NT   x1:02.00  

      30.10   31.90                                                

 14 DiGaetano, Eamonn            SPFLD-NE                  NT   x1:05.85  

      31.46   34.39                                                

 

Event 9  Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Price, Moira                 SPFLD-NE                  NT    1:10.11  

      32.90   37.21                                                

  2 Clark, Abby                  MIT                       NT    1:12.24  

      34.40   37.84                                                

  3 Vihonski, Krystyna           CGA                       NT    1:12.95  

      34.80   38.15                                                

  4 Olson, Amy                   CGA                       NT    1:13.13  

      34.67   38.46                                                

  5 Souganidis, Ellie            MIT                       NT    1:13.86  

      34.97   38.89                                                

  6 Kosciusko, Caroline          SPFLD-NE                  NT    1:14.35  

      36.18   38.17                                                

  7 Pitts, Emily                 MIT                       NT    1:15.27  

      35.46   39.81                                                

  8 Carrignan, Jennifer          SPFLD-NE                  NT    1:15.38  

      36.09   39.29                                                

  9 Lowenthal, Caroline          MIT                       NT   x1:15.52  

      35.73   39.79                                                

 10 Greenley, Anais              CGA                       NT    1:19.65  

      36.51   43.14                                                

 11 Godden, Kaitlin              CGA                       NT   x1:19.74  

      38.17   41.57                                                

 12 Miller, Claire            18 CGA                       NT   x1:24.58  

      38.72   45.86                                                

 

Event 10  Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sauve, Jack                  CGA                       NT    1:00.31  

      27.55   32.76                                                

  2 Mackstutis, Ryan             SPFLD-NE                  NT    1:01.02  

      28.56   32.46                                                

  3 Yang, Yang                   MIT                       NT    1:01.38  

      28.68   32.70                                                

  4 Odom, Matthew             21 CGA                       NT    1:01.41  

      28.29   33.12                                                

  5 Racz, Rastislav              MIT                       NT    1:01.60  

      28.64   32.96                                                

  6 Carman, Michael              CGA                       NT    1:02.54  

      29.30   33.24                                                

  7 Griffin, Jim                 MIT                       NT    1:02.87  

      28.72   34.15                                                

  8 Parrell, David               MIT                       NT   x1:02.96  

      29.90   33.06                                                

  9 Dos Reis, Alejandro          MIT                       NT   x1:03.32  

      30.14   33.18                                                

 10 Jimenez, Dan                 MIT                       NT   x1:05.93  

      31.04   34.89                                                

 11 Kennedy, TJ                  CGA                       NT   x1:06.24  

      30.87   35.37                                                

 12 Gayman, Brett             20 CGA                       NT   x1:07.44  

      31.49   35.95                                                

 13 Russell, Tim                 SPFLD-NE                  NT    1:08.55  

      32.10   36.45                                                

 14 Schupack, David              SPFLD-NE                  NT    1:14.98  

      34.70   40.28                                                

 

Event 11  Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Chao, Jen                    MIT                       NT    2:14.10  

      30.48   34.42   34.92   34.28                                

  2 Trumbull, Meredith           SPFLD-NE                  NT    2:15.60  

      30.57   33.89   35.16   35.98                                

  3 Smith, Ariadne               MIT                       NT    2:20.09  

      29.78   34.24   37.29   38.78                                

  4 Lemoine, Brianne             SPFLD-NE                  NT    2:20.96  

      30.99   35.99   36.69   37.29                                

  5 Sworden, Samantha         18 CGA                       NT    2:21.21  

      31.48   35.89   37.06   36.78                                

  6 Feran, Meghan                SPFLD-NE                  NT    2:29.51  

      33.79   38.56   38.80   38.36                                

  7 Munson, Elizabeth            SPFLD-NE                  NT   x2:31.45  

      33.00   37.16   39.37   41.92                                

  8 Willmann, Megan              CGA                       NT    2:32.81  

      33.39   38.43   40.56   40.43                                

  9 Womack, Trayce               CGA                       NT    2:34.71  

      33.97   39.49   41.59   39.66                                

 10 Harrison, Amy                CGA                       NT   x2:41.00  

      33.73   38.94   42.59   45.74                                

 

Event 12  Men 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Chapa, Matt                  MIT                       NT    1:57.49  

      24.92   28.23   30.01   34.33                                

  2 Way, Brian                   SPFLD-NE                  NT    1:59.75  

      26.57   30.02   31.55   31.61                                

  3 Berry, Timmy                 CGA                       NT    1:59.84  

      26.38   29.94   31.36   32.16                                

  4 Sepp, Toomas                 MIT                       NT    2:00.20  

      26.16   30.05   31.20   32.79                                

  5 Hu, Deke                     MIT                       NT    2:01.24  

      26.79   30.62   31.21   32.62                                

  6 Alley, Daniel                CGA                       NT    2:02.63  

      27.34   31.32   31.21   32.76                                

  7 Hepp, Chris                  CGA                       NT    2:06.32  

      28.10   31.97   32.93   33.32                                

  8 Moses, Evin               18 CGA                       NT   x2:06.65  

      27.65   31.34   33.50   34.16                                

  9 Klenk, Dan                   MIT                       NT   x2:13.44  

      28.51   32.90   34.85   37.18                                

 10 MacDonald, John              SPFLD-NE                  NT    2:15.68  

      28.65   33.64   36.11   37.28                                

 11 Shaw, Dave                   SPFLD-NE                  NT    2:16.12  

      28.53   33.55   36.52   37.52                                

 12 Weaver, Colin             18 CGA                       NT   x2:20.22  

      30.63   35.19   37.16   37.24                                

 13 McCune, Zach                 CGA                       NT   x2:27.71  

      29.99   36.52   39.29   41.91                                

 

Event 13  Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Price, Moira                 SPFLD-NE                  NT      25.05  

  2 Jacobi, Amy                  MIT                       NT      25.10  

  3 Pinchinat, Ashley            MIT                       NT      25.99  

  4 King, Sarah                  MIT                       NT      26.04  

  5 Gayman, Heidi             18 CGA                       NT      26.18  

  6 Van Waalwijk, Jaclyn         SPFLD-NE                  NT      26.40  

  7 Kopac, Kelly                 SPFLD-NE                  NT      26.59  

  8 Zalewski, Emily              CGA                       NT      26.98  

  9 Moorman, Anna                CGA                       NT      27.88  

 10 Tyrrell, Rannan              SPFLD-NE                  NT     x27.97  

 11 Abrams-Fruend, Teaghan       SPFLD-NE                  NT     x28.14  

 12 Schumacher, Katie         18 CGA                       NT     x28.26  

 13 Wright, Caitlin              SPFLD-NE                  NT     x28.33  

 

Event 14  Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Cummings, Luke               MIT                       NT      21.38  

  2 Zhou, Jeff                   MIT                       NT      21.72  

  3 Okorn, Jim                   CGA                       NT      21.76  

  4 Knox, Johnson                CGA                       NT      22.07  

  5 Pearsall, Greg               SPFLD-NE                  NT      22.36  

  6 Volkman, Taylor              CGA                       NT      22.43  

  7 Woods, Chris                 CGA                       NT     x22.64  

  8 Souza, Nick                  MIT                       NT      22.95  

  9 Boval, Brett                 MIT                       NT     x23.15  

 10 Manoni, Matt                 SPFLD-NE                  NT      23.19  

 11 Schwartz, Eric               CGA                       NT     x23.27  

 11 Simauchi, Andres             MIT                       NT     x23.27  

 13 Sullivan, Brendon            MIT                       NT     x23.93  

 14 Kennedy, TJ                  CGA                       NT     x24.79  

 15 DiGaetano, Eamonn            SPFLD-NE                  NT      24.91  

 16 Schupack, David              SPFLD-NE                  NT     x25.32  

 -- Merrick, Julian              MIT                       NT     X23.75  

 -- Ferree, Eric              18 CGA                       NT     X23.80  

 -- Wimmer, Andrew               MIT                       NT     X23.83  

 

Event 15  Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jacobi, Amy                  MIT                       NT      54.65  

      27.01   27.64                                                

  2 Reilly, Kaitlin              SPFLD-NE                  NT      55.33  

      27.05   28.28                                                

  3 Doe, Aimee                   SPFLD-NE                  NT      55.94  

      27.21   28.73                                                

  4 Otey, Sarah-Jane             CGA                       NT      56.16  

      27.32   28.84                                                

  5 Giblin, Sydney               MIT                       NT      56.41  

      27.22   29.19                                                

  6 Creasey, Katie               MIT                       NT      56.42  

      27.38   29.04                                                

  7 King, Sarah                  MIT                       NT     x56.87  

      27.71   29.16                                                

  8 Gayman, Heidi             18 CGA                       NT      57.30  

      27.49   29.81                                                

  9 Hernley, Lauren              MIT                       NT     x57.50  

      27.13   30.37                                                

 10 Van Waalwijk, Jaclyn         SPFLD-NE                  NT      57.64  

      28.38   29.26                                                

 11 Everett, Katie               MIT                       NT     x58.34  

      27.49   30.85                                                

 12 Zalewski, Emily              CGA                       NT    1:00.07  

      28.63   31.44                                                

 13 Hohnstadt, Sarah             CGA                       NT   x1:00.97  

      28.81   32.16                                                

 14 Tyrrell, Rannan              SPFLD-NE                  NT   x1:01.39  

      29.67   31.72                                                

 15 Abrams-Fruend, Teaghan       SPFLD-NE                  NT   x1:02.33  

      29.74   32.59                                                

 16 Wright, Caitlin              SPFLD-NE                  NT   x1:03.55  

      30.24   33.31                                                

 -- Pitts, Emily                 MIT                       NT     X59.14  

      28.17   30.97                                                

 

Event 16  Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Cummings, Luke               MIT                       NT      47.04  

      22.57   24.47                                                

  2 Charpentier, Laurent         MIT                       NT      47.51  

      22.89   24.62                                                

  3 Okorn, Jim                   CGA                       NT      48.63  

      23.40   25.23                                                

  4 Knox, Johnson                CGA                       NT      48.67  

      23.52   25.15                                                

  5 Pearsall, Greg               SPFLD-NE                  NT      48.97  

      24.10   24.87                                                

  5 Wellings, Peter              MIT                       NT      48.97  

      23.53   25.44                                                

  7 Blakesley, Andrew            SPFLD-NE                  NT      49.14  

      23.44   25.70                                                

  8 Beshoar, Dan              19 CGA                       NT      49.16  

      23.47   25.69                                                

  9 Pierson, Andrew              MIT                       NT     x49.89  

      23.94   25.95                                                

 10 Woods, Chris                 CGA                       NT     x50.07  

      23.67   26.40                                                

 11 Andrews, Jonn-Ross           MIT                       NT     x50.73  

      24.82   25.91                                                

 12 Schwartz, Eric               CGA                       NT     x50.91  

      25.00   25.91                                                

 13 Souza, Nick                  MIT                       NT     x51.05  

      24.21   26.84                                                

 14 Bruno, Tony                  SPFLD-NE                  NT      51.12  

      24.47   26.65                                                

 15 York, Gary                   SPFLD-NE                  NT     x51.72  

      24.97   26.75                                                

 16 Simauchi, Andres             MIT                       NT     x51.94  

      24.87   27.07                                                

 17 Schumacher, Mitchell         CGA                       NT     x52.18  

      24.98   27.20                                                

 18 Wimmer, Andrew               MIT                       NT     x53.37  

      25.43   27.94                                                

 19 DiGaetano, Eamonn            SPFLD-NE                  NT     x55.45  

      26.25   29.20                                                

 -- Ferree, Eric              18 CGA                       NT     X53.72  

      25.29   28.43                                                

 

Event 17  Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Shadwick, Kimberly           CGA                       NT    2:14.30  

      31.81   33.92   34.58   33.99                                

  2 Pottle, Kallie               SPFLD-NE                  NT    2:15.34  

      32.94   34.47   33.83   34.10                                

  3 Alwan, Alli                  MIT                       NT    2:18.00  

      31.93   34.83   35.18   36.06                                

  4 Cooney, Megan                SPFLD-NE                  NT    2:19.66  

      33.12   35.26   35.92   35.36                                

  5 Wang, Diana                  MIT                       NT    2:24.73  

      34.53   36.61   36.96   36.63                                

  6 Price, Rachel                MIT                       NT    2:26.65  

      35.59   37.11   37.00   36.95                                

  7 Williams, Jenilee            CGA                       NT    2:32.01  

      35.16   38.13   39.37   39.35                                

  8 Fahey, Lauren                SPFLD-NE                  NT    2:32.31  

      36.20   38.14   38.97   39.00                                

  9 Studer-Sweetman, Caitlin     SPFLD-NE                  NT   x2:33.19  

      36.70   38.80   39.15   38.54                                

 10 Singleton, Kacie             SPFLD-NE                  NT   x2:34.50  

      36.70   38.82   39.69   39.29                                

 11 Godden, Kaitlin              CGA                       NT    2:38.72  

      37.37   39.60   40.98   40.77                                

 

Event 18  Men 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Stumbaugh, Tim               MIT                       NT    1:56.27  

      27.06   29.46   29.69   30.06                                

  2 Berry, Timmy                 CGA                       NT    1:58.31  

      27.83   29.59   30.49   30.40                                

  3 Terbush, Ryan                MIT                       NT    2:01.30  

      28.57   30.36   31.59   30.78                                

  4 Griffin, Jim                 MIT                       NT    2:01.68  

      28.96   30.62   31.01   31.09                                

  5 Cummiskey, Jerry             SPFLD-NE                  NT    2:05.50  

      29.39   31.94   32.35   31.82                                

  6 Nilson, Craig                CGA                       NT    2:07.59  

      30.24   31.91   32.78   32.66                                

  7 Taylor, Ryan                 CGA                       NT    2:08.60  

      29.13   32.07   33.54   33.86                                

  8 Mackstutis, Scott            SPFLD-NE                  NT    2:09.49  

      29.86   32.59   33.96   33.08                                

  9 Ernst, Josh                  SPFLD-NE                  NT    2:10.63  

      30.23   33.54   34.06   32.80                                

 10 Newmeyer, Ryan               CGA                       NT   x2:12.93  

      31.33   33.16   34.11   34.33                                

 11 Brown, Gordon                SPFLD-NE                  NT   x2:13.17  

      31.77   33.58   34.28   33.54                                

 12 Schaffner, Kyle              CGA                       NT   x2:15.83  

      32.29   33.93   34.94   34.67                                

 

Event 19  Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Price, Moira                 SPFLD-NE                  NT    2:31.97  

      33.98   38.22   39.98   39.79                                

  2 Vihonski, Krystyna           CGA                       NT    2:35.42  

      35.17   39.27   40.23   40.75                                

  3 Olson, Amy                   CGA                       NT    2:37.82  

      36.15   39.86   40.99   40.82                                

  4 Clark, Abby                  MIT                       NT    2:38.10  

      36.50   40.98   41.26   39.36                                

  5 Smith, Ariadne               MIT                       NT    2:39.43  

      36.61   40.71   41.13   40.98                                

  6 Souganidis, Ellie            MIT                       NT    2:39.51  

      36.27   40.66   41.43   41.15                                

  7 Carrignan, Jennifer          SPFLD-NE                  NT    2:40.72  

      37.17   40.90   41.66   40.99                                

  8 Kosciusko, Caroline          SPFLD-NE                  NT    2:43.76  

      39.09   41.85   42.49   40.33                                

  9 Lowenthal, Caroline          MIT                       NT   x2:45.14  

      37.72   42.25   43.04   42.13                                

 10 Hallowell, Kelsey            SPFLD-NE                  NT   x2:51.38  

      38.02   43.37   44.85   45.14                                

 11 Greenley, Anais              CGA                       NT    2:55.23  

      37.61   44.43   46.43   46.76                                

 12 Miller, Claire            18 CGA                       NT   x3:05.66  

      39.48   46.58   49.36   50.24                                

 

Event 20  Men 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Carman, Michael              CGA                       NT    2:12.73  

      29.54   33.29   34.15   35.75                                

  2 Mackstutis, Ryan             SPFLD-NE                  NT    2:14.57  

      30.04   34.55   34.81   35.17                                

  3 Dos Reis, Alejandro          MIT                       NT    2:14.60  

      31.18   34.78   34.23   34.41                                

  4 Odom, Matthew             21 CGA                       NT    2:15.99  

      31.01   33.95   35.24   35.79                                

  5 Yang, Yang                   MIT                       NT    2:16.18  

      30.18   33.53   35.61   36.86                                

  6 Parrell, David               MIT                       NT    2:19.56  

      31.76   35.81   35.89   36.10                                

  7 Racz, Rastislav              MIT                       NT   x2:19.87  

      30.44   35.05   36.35   38.03                                

  8 Sauve, Jack                  CGA                       NT    2:22.37  

      30.49   35.99   37.69   38.20                                

  9 Jimenez, Dan                 MIT                       NT   x2:28.29  

      33.68   37.26   38.67   38.68                                

 10 Russell, Tim                 SPFLD-NE                  NT    2:30.31  

      33.45   37.79   39.75   39.32                                

 11 Gayman, Brett             20 CGA                       NT   x2:31.39  

      33.63   38.58   39.60   39.58                                

 

Event 21  Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Shadwick, Kimberly           CGA                       NT    5:15.61  

      29.65   32.56   32.64   32.97   32.71   31.94   30.81   30.97

      30.75   30.61                                                

  2 O'Keeffe, Nicole             MIT                       NT    5:18.28  

      29.84   32.51   32.64   32.86   32.54   32.43   32.12   31.78

      31.39   30.17                                                

  3 Doe, Aimee                   SPFLD-NE                  NT    5:18.84  

      29.26   32.44   32.55   32.72   32.43   32.05   31.95   31.90

      32.22   31.32                                                

  4 Tadge, Megan                 MIT                       NT    5:27.86  

      30.42   33.03   32.60   33.12   33.30   32.49   33.33   33.63

      33.74   32.20                                                

  5 Hartford, Laura              SPFLD-NE                  NT    5:29.61  

      29.35   33.02   32.99   33.25   33.24   33.71   33.43   33.67

      34.02   32.93                                                

  6 Otey, Sarah-Jane             CGA                       NT    5:29.77  

      30.26   33.46   33.54   33.76   33.57   33.41   33.48   33.62

      33.22   31.45                                                

  7 Sisson, Meghan               SPFLD-NE                  NT    5:33.51  

      30.05   32.92   33.61   33.70   34.00   34.18   34.31   33.83

      33.40   33.51                                                

  8 Nihan, Lianne                SPFLD-NE                  NT   x5:34.61  

      31.00   34.19   34.39   34.19   34.15   34.05   34.36   33.69

      33.11   31.48                                                

  9 De Boer, Carrie              MIT                       NT    5:34.65  

      30.44   32.80   33.62   33.70   33.77   34.01   33.97   34.58

      34.32   33.44                                                

 10 Erickson, Erika              MIT                       NT   x5:35.16  

      30.67   33.21   33.83   33.96   34.00   34.03   34.28   34.21

      34.13   32.84                                                

 11 Feran, Meghan                SPFLD-NE                  NT   x5:38.41  

      31.47   33.71   33.75   34.19   34.18   34.55   34.25   34.69

      34.39   33.23                                                

 12 Belmont, Elizabeth           SPFLD-NE                  NT   x5:44.06  

      30.93   33.95   34.68   34.66   34.90   34.92   35.10   35.36

      35.18   34.38                                                

 13 Conway, Jessica              CGA                       NT    5:53.46  

      30.67   33.82   35.85   35.72   35.98   36.26   36.50   36.87

      36.91   34.88                                                

 14 Funk, Christa             18 CGA                       NT   x5:55.47  

      31.87   34.41   35.27   35.85   36.56   37.05   36.84   36.08

      36.65   34.89                                                

 

Event 22  Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Dobson, Michael              MIT                       NT    4:48.31  

      26.18   28.50   28.87   28.95   28.98   29.13   29.25   29.72

      29.79   28.94                                                

  2 McGuiness, Brian          18 CGA                       NT    4:54.13  

      26.75   29.06   30.17   29.24   29.72   29.96   29.80   30.27

      29.99   29.17                                                

  3 Chapa, Matt                  MIT                       NT    4:56.35  

      26.21   28.81   30.18   30.25   30.53   30.29   29.84   30.04

      30.48   29.72                                                

  4 Blakesley, Andrew            SPFLD-NE                  NT    4:58.13  

      26.80   29.73   30.07   30.29   30.45   30.60   30.66   30.66

      30.37   28.50                                                

  5 Brown, Alex                  CGA                       NT    4:58.20  

      26.79   29.02   29.25   29.89   30.39   30.26   31.16   31.84

      30.62   28.98                                                

  6 Andrews, Bryan            18 CGA                       NT    4:58.43  

      26.60   29.49   29.56   30.49   30.56   30.57   30.72   30.81

      30.44   29.19                                                

  7 Borny, Theodore              CGA                       NT   x5:00.55  

      27.09   29.70   30.52   30.51   30.94   30.39   30.35   31.01

      30.26   29.78                                                

  8 Cordero, Zack                MIT                       NT    5:01.64  

      27.38   29.49   29.94   30.27   30.22   30.58   30.68   31.02

      31.20   30.86                                                

  9 Garg, Udit                   MIT                       NT   x5:06.64  

      27.67   30.50   31.26   31.58   31.23   31.04   31.22   31.18

      31.03   29.93                                                

 10 Lambertson, Anthony          SPFLD-NE                  NT    5:11.21  

      28.55   30.97   31.79   31.43   31.54   31.51   31.86   31.89

      31.69   29.98                                                

 11 Moses, Evin               18 CGA                       NT   x5:11.68  

      27.99   30.46   31.18   32.08   31.76   31.74   31.92   31.87

      32.12   30.56                                                

 12 Hylander, Jared              CGA                       NT   x5:13.85  

      28.33   30.50   31.32   31.83   31.91   31.57   31.90   32.19

      32.24   32.06                                                

 13 Sniffin, Brian               SPFLD-NE                  NT    5:19.26  

      28.27   31.61   31.83   32.52   33.21   32.66   32.74   32.52

      32.59   31.31                                                

 14 Bruno, Tony                  SPFLD-NE                  NT   x5:22.92  

      27.73   30.87   32.30   33.30   33.20   33.25   33.31   33.48

      33.02   32.46                                                

 15 York, Gary                   SPFLD-NE                  NT   x5:23.20  

      28.62   31.46   32.42   33.51   33.12   33.65   33.96   33.15

      32.44   30.87                                                

 16 Potenza, T.J.                SPFLD-NE                  NT   x5:29.29  

      28.88   32.27   32.86   33.13   33.76   33.55   33.93   34.00

      34.08   32.83                                                

 

Event 23  Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Chao, Jen                    MIT                       NT    1:00.61  

      28.43   32.18                                                

  2 Reilly, Kaitlin              SPFLD-NE                  NT    1:02.19  

      29.13   33.06                                                

  3 Trumbull, Meredith           SPFLD-NE                  NT    1:03.00  

      29.38   33.62                                                

  4 Creasey, Katie               MIT                       NT    1:03.48  

      30.34   33.14                                                

  5 Souganidis, Ellie            MIT                       NT    1:03.57  

      29.89   33.68                                                

  6 Sworden, Samantha         18 CGA                       NT    1:04.93  

      30.06   34.87                                                

  7 Willmann, Megan              CGA                       NT    1:05.36  

      30.51   34.85                                                

  8 Lemoine, Brianne             SPFLD-NE                  NT    1:05.98  

      30.81   35.17                                                

  9 Everett, Katie               MIT                       NT   x1:06.83  

      31.15   35.68                                                

 10 Womack, Trayce               CGA                       NT    1:07.54  

      31.56   35.98                                                

 11 Schumacher, Katie         18 CGA                       NT   x1:08.34  

      32.23   36.11                                                

 12 Munson, Elizabeth            SPFLD-NE                  NT   x1:08.90  

      32.49   36.41                                                

 13 Harrison, Amy                CGA                       NT   x1:10.90  

      32.91   37.99                                                

 14 Singleton, Kacie             SPFLD-NE                  NT   x1:12.31  

      33.99   38.32                                                

 15 Abrams-Fruend, Teaghan       SPFLD-NE                  NT   x1:20.05  

      34.81   45.24                                                

 

Event 24  Men 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Zhou, Jeff                   MIT                       NT      52.45  

      24.48   27.97                                                

  2 Hu, Deke                     MIT                       NT      53.99  

      25.00   28.99                                                

  3 Boval, Brett                 MIT                       NT      54.14  

      25.33   28.81                                                

  4 Sepp, Toomas                 MIT                       NT     x54.24  

      25.40   28.84                                                

  5 Alley, Daniel                CGA                       NT      54.39  

      25.53   28.86                                                

  6 Way, Brian                   SPFLD-NE                  NT      54.73  

      25.97   28.76                                                

  7 Woods, Chris                 CGA                       NT      55.04  

      25.56   29.48                                                

  8 Merrick, Julian              MIT                       NT     x55.56  

      25.81   29.75                                                

  9 Beshoar, Dan              19 CGA                       NT      55.84  

      25.90   29.94                                                

 10 Strobel, Presten          18 CGA                       NT     x57.02  

      26.53   30.49                                                

 11 Sullivan, Brendon            MIT                       NT     x57.79  

      26.71   31.08                                                

 12 Manoni, Matt                 SPFLD-NE                  NT      59.26  

      27.20   32.06                                                

 13 Shaw, Dave                   SPFLD-NE                  NT      59.33  

      27.21   32.12                                                

 14 McCune, Zach                 CGA                       NT   x1:00.02  

      27.64   32.38                                                

 15 Weaver, Colin             18 CGA                       NT   x1:00.27  

      27.89   32.38                                                

 16 DeMellia, Mike               SPFLD-NE                  NT   x1:01.81  

      28.02   33.79                                                

 -- Sauter, Trace                MIT                       NT     X58.36  

      27.07   31.29                                                

 

Event 25  Women 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Giblin, Sydney               MIT                       NT    2:16.75  

      28.63   34.84   41.59   31.69                                

  2 Trumbull, Meredith           SPFLD-NE                  NT    2:18.55  

      30.02   35.99   41.26   31.28                                

  3 Cooney, Megan                SPFLD-NE                  NT    2:18.71  

      30.76   35.71   40.52   31.72                                

  4 O'Keeffe, Nicole             MIT                       NT    2:18.77  

      30.53   38.35   39.64   30.25                                

  5 Clark, Abby                  MIT                       NT    2:19.77  

      31.22   36.21   40.69   31.65                                

  6 Smith, Ariadne               MIT                       NT   x2:21.09  

      29.67   38.33   41.10   31.99                                

  7 Pitts, Emily                 MIT                       NT   x2:24.65  

      30.53   36.60   42.85   34.67                                

  8 Lemoine, Brianne             SPFLD-NE                  NT    2:26.01  

      31.01   39.02   41.28   34.70                                

  9 Mestemaker, Jordan        18 CGA                       NT    2:26.77  

      31.63   37.94   42.49   34.71                                

 10 Vihonski, Krystyna           CGA                       NT    2:27.03  

      31.76   39.41   41.53   34.33                                

 11 Godden, Kaitlin              CGA                       NT    2:29.56  

      31.91   38.63   43.59   35.43                                

 12 Feran, Meghan                SPFLD-NE                  NT   x2:30.21  

      33.34   40.19   43.56   33.12                                

 13 Hohnstadt, Sarah             CGA                       NT   x2:30.32  

      31.93   39.77   43.48   35.14                                

 14 Belmont, Elizabeth           SPFLD-NE                  NT   x2:31.45  

      33.91   40.03   44.93   32.58                                

 15 Williams, Jenilee            CGA                       NT   x2:31.84  

      33.00   39.02   44.66   35.16                                

 

Event 26  Men 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Chapa, Matt                  MIT                       NT    1:59.34  

      24.73   29.95   36.78   27.88                                

  2 Griffin, Jim                 MIT                       NT    2:00.11  

      25.66   30.09   35.35   29.01                                

  3 Stumbaugh, Tim               MIT                       NT    2:00.37  

      26.63   28.28   36.20   29.26                                

  4 Berry, Timmy                 CGA                       NT    2:01.18  

      25.62   29.90   37.13   28.53                                

  5 Terbush, Ryan                MIT                       NT   x2:02.74  

      26.65   31.20   36.31   28.58                                

  6 Mackstutis, Ryan             SPFLD-NE                  NT    2:02.75  

      26.79   31.71   34.97   29.28                                

  7 Parrell, David               MIT                       NT   x2:03.45  

      27.22   32.67   34.66   28.90                                

  8 Way, Brian                   SPFLD-NE                  NT    2:03.76  

      26.86   32.45   35.70   28.75                                

  9 Alley, Daniel                CGA                       NT    2:05.11  

      27.06   33.52   37.72   26.81                                

 10 Sepp, Toomas                 MIT                       NT   x2:05.61  

      26.48   33.50   36.23   29.40                                

 11 Carman, Michael              CGA                       NT    2:08.13  

      26.76   34.43   35.69   31.25                                

 12 Sauve, Jack                  CGA                       NT   x2:09.51  

      27.41   35.56   35.07   31.47                                

 13 Ernst, Josh                  SPFLD-NE                  NT    2:10.81  

      27.84   34.00   39.38   29.59                                

 14 Moses, Evin               18 CGA                       NT   x2:12.80  

      27.84   35.57   40.92   28.47                                

 15 Hepp, Chris                  CGA                       NT   x2:12.98  

      28.16   37.01   37.67   30.14                                

 16 Shaw, Dave                   SPFLD-NE                  NT   x2:13.36  

      28.82   34.86   39.73   29.95                                

 17 MacDonald, John              SPFLD-NE                  NT   x2:14.21  

      28.42   36.43   38.87   30.49                                

 18 Brown, Gordon                SPFLD-NE                  NT   x2:17.79  

      29.91   34.81   41.59   31.48                                

 -- Hu, Deke                     MIT                       NT   X2:03.18  

      25.38   33.19   35.62   28.99                                

 -- Roselli, Eric                MIT                       NT   X2:09.38  

      27.31   33.77   38.87   29.43                                

 

Event 27  Women 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Springfield College-NE  'A'                            NT    3:39.24  

     1) Price, Moira                    2) Pottle, Kallie                 

     3) Doe, Aimee                      4) Reilly, Kaitlin                

       26.24    54.41    26.59    56.38    26.32    54.53    25.48    53.92

  2 Mit  'A'                                               NT    3:41.22  

     1) Chao, Jen                       2) Creasey, Katie                 

     3) King, Sarah                     4) Jacobi, Amy                    

       27.48    56.79    26.46    55.33    26.18    55.50    25.88    53.60

  3 U. S. Coast Guard Academy  'A'                         NT    3:46.92  

     1) Gayman, Heidi 18                2) Otey, Sarah-Jane               

     3) Olson, Amy                      4) Shadwick, Kimberly             

       27.29    56.61    27.42    56.54    27.97    58.93    26.00    54.84

  4 Mit  'B'                                               NT    3:47.92  

     1) Pinchinat, Ashley               2) Hernley, Lauren                

     3) O'Keeffe, Nicole                4) Giblin, Sydney                 

       27.46    56.66    26.70    56.94    27.49    56.63    27.48    57.69

  5 Springfield College-NE  'B'                            NT    3:49.08  

     1) Kosciusko, Caroline             2) Kopac, Kelly                   

     3) Nihan, Lianne                   4) Van Waalwijk, Jaclyn           

       27.67    56.26    27.41    58.11    28.12    58.94    26.77    55.77

  6 Mit  'C'                                               NT   x3:57.47  

     1) Erickson, Erika                 2) Smith, Ariadne                 

     3) De Boer, Carrie                 4) Wang, Diana                    

       29.06  1:00.43    27.15    58.15    28.75    59.78    27.93    59.11

  7 U. S. Coast Guard Academy  'B'                         NT    4:02.11  

     1) Funk, Christa 18                2) Moorman, Anna                  

     3) Conway, Jessica                 4) Sworden, Samantha 18           

       29.10  1:01.03           1:00.76    29.13  1:01.41    27.63    58.91

  8 Springfield College-NE  'C'                            NT   x4:10.13  

     1) Hallowell, Kelsey               2) Hartford, Laura                

     3) Fahey, Lauren                   4) Studer-Sweetman, Caitlin       

       29.85  1:03.29    27.97  1:00.14    29.71  1:02.02    29.38  1:04.68

  9 U. S. Coast Guard Academy  'C'                         NT   x4:16.44  

     1) Harrison, Amy                   2) Schumacher, Katie 18           

     3) Miller, Claire 18               4) Willmann, Megan                

       30.40  1:04.57    29.90  1:01.90    30.26  1:06.09    29.89  1:03.88

 

Event 28  Men 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mit  'A'                                               NT    3:10.38  

     1) Cummings, Luke                  2) Wellings, Peter                

     3) Pierson, Andrew                 4) Charpentier, Laurent           

       22.33    47.00    22.87    48.10    23.23    48.88    21.99    46.40

  2 U. S. Coast Guard Academy  'A'                         NT    3:12.41  

     1) Knox, Johnson                   2) Okorn, Jim                     

     3) Beshoar, Dan 19                 4) Andrews, Bryan 18              

       23.07    48.69    21.77    47.31    23.02    48.13    23.26    48.28

  3 Springfield College-NE  'A'                            NT    3:17.50  

     1) Manoni, Matt                    2) Mackstutis, Scott              

     3) Pearsall, Greg                  4) Blakesley, Andrew              

       24.08    50.57    23.98    50.93    23.07    47.70    22.79    48.30

  4 U. S. Coast Guard Academy  'B'                         NT    3:20.56  

     1) Schwartz, Eric                  2) Woods, Chris                   

     3) Volkman, Taylor                 4) McGuiness, Brian 18            

       24.81    50.92    23.46    49.68    23.43    50.05    23.54    49.91

  5 Springfield College-NE  'B'                            NT    3:26.20  

     1) Bruno, Tony                     2) DeMellia, Mike                 

     3) Cummiskey, Jerry                4) York, Gary                     

       24.31    50.60    24.63    52.55    24.22    51.38    24.40    51.67

  6 U. S. Coast Guard Academy  'C'                         NT   x3:27.94  

     1) Helsabeck, Jason                2) Schumacher, Mitchell           

     3) Newmeyer, Ryan                  4) Borny, Theodore                

       25.43    52.58    25.09    52.82    24.21    50.98    24.89    51.56

  7 Mit  'B'                                               NT    3:28.18  

     1) Sauter, Trace                   2) Andrews, Jonn-Ross             

     3) Dobson, Michael                 4) Zhou, Jeff                     

       25.50    53.58    24.12    49.95    25.83    54.00    23.69    50.65

  8 Mit  'C'                                               NT   x3:28.34  

     1) Souza, Nick                     2) Roselli, Eric                  

     3) Sullivan, Brendon               4) Boval, Brett                   

       24.12    50.39    24.89    53.08    24.70    52.84    24.73    52.03

  9 Springfield College-NE  'C'                            NT   x3:40.72  

     1) Schupack, David                 2) Potenza, T.J.                  

     3) Sniffin, Brian                  4) Lambertson, Anthony            

       26.62    56.85    25.50    54.64    26.17    55.57    25.86    53.66

 -- Mit  'D'                                               NT   X3:30.88  

     1) Klenk, Dan                      2) Merrick, Julian                

     3) Simauchi, Andres                4) Wimmer, Andrew                 

       25.80    54.12    24.57    51.99    24.83    51.61    24.69    53.16

 

Event 29  Women 1 mtr Diving

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Reggio, Michelle          10 SPFLD-NE                  NT     261.66  

  2 Kijanka, Meghan           10 SPFLD-NE                  NT     239.46  

  3 Keefe, Courtney              SPFLD-NE                  NT     236.25  

  4 Springer, Jani               SPFLD-NE                  NT    x213.90  

  5 D'Ambrosio, Kristie          MIT                       NT     207.66  

  6 Marquinez, Alyse             CGA                       NT     194.39  

  7 Aust, Laura                  MIT                       NT     185.47  

  8 Uhmeyer, Kristin             MIT                       NT     180.75  

  9 Stavely, Beth                MIT                       NT    x171.46  

 10 Pourmonir, Ariana            CGA                       NT     165.82  

 11 de Bruijn, Jennifer          MIT                       NT    x152.02  

 12 Byrd, Andrea                 CGA                       NT     141.37  

 

Event 30  Men 1 mtr Diving

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sobel, Brian                 SPFLD-NE                  NT     334.50  

  2 Fitzgerald, Matt             SPFLD-NE                  NT     294.59  

  3 Gunningsmith, Tyler          SPFLD-NE                  NT     223.12  

  4 Chaisson, Ray                CGA                       NT     191.70  

  5 Mistrick, Jeff               CGA                       NT     137.70  

  6 He, Chao                     MIT                       NT     131.70  

  7 Morel, Orlando               CGA                       NT     131.34  

 

Event 31  Women 3 mtr Diving

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Reggio, Michelle          10 SPFLD-NE                  NT     261.98  

  2 Kijanka, Meghan           10 SPFLD-NE                  NT     253.12  

  3 Keefe, Courtney              SPFLD-NE                  NT     245.47  

  4 D'Ambrosio, Kristie          MIT                       NT     200.69  

  5 Pourmonir, Ariana            CGA                       NT     194.54  

  6 Springer, Jani               SPFLD-NE                  NT    x194.02  

  7 Aust, Laura                  MIT                       NT     188.02  

  8 Stavely, Beth                MIT                       NT     187.42  

  9 Uhmeyer, Kristin             MIT                       NT    x186.30  

 10 de Bruijn, Jennifer          MIT                       NT    x159.30  

 

Event 32  Men 3 mtr Diving

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sobel, Brian                 SPFLD-NE                  NT     340.65  

  2 Fitzgerald, Matt             SPFLD-NE                  NT     258.52  

  3 Gunningsmith, Tyler          SPFLD-NE                  NT     234.98  

  4 Chaisson, Ray                CGA                       NT     181.57  

  5 Morel, Orlando               CGA                       NT     137.55  

  6 He, Chao                     MIT                       NT     119.17