Licensed to Springfield College Swimming
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/15/2011 04:33 PM
                             SC vs NYU - 1/15/2011                             
                                    Results                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramos, Tim                19 SC-NE               10:32.65   10:20.44  
  2 Isaacson, Danny H         19 NYU-MR                    NT   10:48.93  
  3 Jacobs, Gregory           19 NYU-MR                    NT   10:49.61  
  4 Lensing, Peter F          19 SC-NE                     NT   11:00.40  
  5 Sniffin, Brian E          20 SC-NE               11:13.08   11:02.04  
  6 Oates, Steve P            21 NYU-MR                    NT   11:25.28  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Talbott, Cole A           18 NYU-MR                    NT    1:47.54  
  2 Manley, Nolan             19 SC-NE                1:44.84    1:47.63  
  3 King, Andrew D            22 NYU-MR                    NT    1:47.94  
  4 Scotto, Jason J           18 SC-NE                1:45.64    1:50.03  
  5 Smitham, Max T            19 NYU-MR                    NT    1:52.21  
  6 Peters, Scott             19 SC-NE                1:49.07    1:52.94  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Travis A           19 SC-NE                  55.98      54.90  
  2 Ernst, Josh               20 SC-NE                  53.43      55.19  
  3 Wu, Charles S             18 NYU-MR                    NT      55.23  
  4 Cummiskey, Jerry M        21 SC-NE                  58.41      57.00  
  5 Weintraub, Aaron B        19 NYU-MR                    NT      57.51  
  6 Cafiero, Paul R           22 NYU-MR                    NT    1:00.55  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Bryson M          20 NYU-MR                    NT    1:02.17  
  2 Koukharevitch, Aleksandr  18 NYU-MR                    NT    1:03.27  
  3 Wiesel, Phillip           18 NYU-MR                    NT    1:05.29  
  4 Pennington, Sean T        20 SC-NE                1:02.61    1:05.92  
  5 Russell, Tim              21 SC-NE                1:05.66    1:07.20  
  6 Scala, Eric               18 SC-NE                1:04.98    1:07.48  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramos, Tim                19 SC-NE                2:01.15    2:01.49  
  2 Talbott, Cole A           18 NYU-MR                    NT    2:03.77  
  3 MacDonald, John G         20 SC-NE                2:10.24    2:07.05  
  4 Isaacson, Danny H         19 NYU-MR                    NT    2:09.39  
  5 Ernst, Benjamin           17 SC-NE                2:09.05    2:12.30  
  6 Del Rio, Joe L            21 NYU-MR                    NT    2:12.47  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackstutis, Scott J       20 SC-NE                  21.73      22.43  
  2 Bedell, James J           20 NYU-MR                    NT      22.79  
  3 Carroll, Edward           18 NYU-MR                    NT      23.06  
  4 Demellia, Mike T          21 SC-NE                  22.77      23.08  
  5 Schechter, Matthew S      19 NYU-MR                    NT      23.36  
  6 Frey, Josh                18 SC-NE                  22.86      23.48  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrar, Brooks B          23 SC-NE                     NT     320.99  
  2 Sobel, Brian              21 SC-NE                     NT     314.25  
  3 Norris, Max               21 NYU-MR                    NT     272.48  
  4 Drumm, Ryan               21 NYU-MR                    NT     213.82  
  5 Shaver, Derek             19 SC-NE                     NT     210.96  
  6 Bubley, Jeff              19 NYU-MR                    NT     209.62  
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York University-MR  'A'                            NT    1:39.17  
     1) Wu, Charles S 18                2) Naylor, Bryson M 20            
     3) Weintraub, Aaron B 19           4) Bedell, James J 20             
                  37.47     1:18.55 (41.08)     1:50.18 (31.63)         1:39.17 ( )
  2 Springfield College-NE  'A'                            NT    1:42.45  
     1) Ernst, Josh 20                  2) Pennington, Sean T 20          
     3) Ernst, Benjamin 17              4) Demellia, Mike T 21            
                1:00.56     1:37.92 (37.36)     2:08.92 (31.00)         1:42.45 ( )
  3 New York University-MR  'B'                            NT    1:43.12  
     1) Carroll, Edward 18              2) Koukharevitch, Aleksandr A 18  
     3) Unger, Jeremy M 19              4) Schechter, Matthew S 19        
                  35.65     1:11.20 (35.55)     1:47.93 (36.73)         1:43.12 ( )
  4 Springfield College-NE  'B'                            NT    1:43.72  
     1) Morse, Travis A 19              2) Scala, Eric 18                 
     3) Shaw, David T 20                4) Frey, Josh 18                  
  5 New York University-MR  'C'                            NT   x1:51.75  
     1) Ayvaliotis, Socrates P 22       2) Tentler, David P 20            
     3) Rolfe, Sam 18                   4) Huber, Jeffrey T 21            
  6 Springfield College-NE  'C'                            NT   x1:56.33  
     1) Hendry, Matt 20                 2) Irwin, Ryan 19                 
     3) Burke, Aidan 19                 4) Schupack, David W 21           
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Smith, Pat                18 SC-NE                     NT    X178.72  
 -- Crantek, Dalton           18 SC-NE                     NT    X190.03  
 -- Gunningsmith, Tyler       20 SC-NE                     NT    X193.26  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackstutis, Scott J       20 SC-NE                  48.21      50.00  
  2 Bedell, James J           20 NYU-MR                    NT      50.20  
  3 Scotto, Jason J           18 SC-NE                  49.54      50.21  
  4 Manley, Nolan             19 SC-NE                  48.28      50.30  
  5 Carroll, Edward           18 NYU-MR                    NT      50.40  
  6 Unger, Jeremy M           19 NYU-MR                    NT      51.40  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Charles S             18 NYU-MR                    NT    1:58.08  
  2 Morse, Travis A           19 SC-NE                2:02.36    1:59.57  
  3 Ernst, Josh               20 SC-NE                1:59.82    2:04.45  
  4 Cummiskey, Jerry M        21 SC-NE                2:08.88    2:04.51  
  5 Cafiero, Paul R           22 NYU-MR                    NT    2:07.95  
  6 Del Rio, Joe L            21 NYU-MR                    NT    2:13.57  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koukharevitch, Aleksandr  18 NYU-MR                    NT    2:19.21  
  2 King, Andrew D            22 NYU-MR                    NT    2:19.26  
  3 Pennington, Sean T        20 SC-NE                2:15.42    2:21.75  
  4 Wiesel, Phillip           18 NYU-MR                    NT    2:25.00  
  5 Russell, Tim              21 SC-NE                2:20.70    2:26.61  
  6 Sniffin, Brian E          20 SC-NE                2:21.09    2:29.05  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Bryson M          20 NYU-MR                    NT    4:58.82  
  2 Ramos, Tim                19 SC-NE                4:57.51    5:05.07  
  3 Manley, Nolan             19 SC-NE                5:02.34    5:07.98  
  4 Peters, Scott             19 SC-NE                4:57.71    5:10.24  
  5 Jacobs, Gregory           19 NYU-MR                    NT    5:15.07  
  6 Isaacson, Danny H         19 NYU-MR                    NT    5:17.23  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Talbott, Cole A           18 NYU-MR                    NT      54.58  
  2 Mackstutis, Scott J       20 SC-NE                  53.19      55.01  
  3 Weintraub, Aaron B        19 NYU-MR                    NT      55.38  
  4 Ernst, Benjamin           17 SC-NE                  56.58      56.83  
  5 Shaw, David T             20 SC-NE                  56.69      58.29  
  6 Unger, Jeremy M           19 NYU-MR                    NT      58.61  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sobel, Brian              21 SC-NE                     NT     325.05  
  2 Norris, Max               21 NYU-MR                    NT     287.18  
  3 Farrar, Brooks B          23 SC-NE                     NT     268.73  
  4 Bubley, Jeff              19 NYU-MR                    NT     229.04  
  5 Drumm, Ryan               21 NYU-MR                    NT     224.77  
  6 Crantek, Dalton           18 SC-NE                     NT     203.40  
 -- Smith, Pat                18 SC-NE                     NT    X190.20  
 -- Shaver, Derek             19 SC-NE                     NT    X203.24  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Charles S             18 NYU-MR                    NT    2:01.34  
  2 King, Andrew D            22 NYU-MR                    NT    2:03.80  
  3 Ernst, Josh               20 SC-NE                2:05.27    2:03.91  
  4 MacDonald, John G         20 SC-NE                2:07.60    2:08.88  
  5 Wiesel, Phillip           18 NYU-MR                    NT    2:08.96  
  6 Pennington, Sean T        20 SC-NE                2:04.03    2:09.01  
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Springfield College-NE  'A'                       1:28.14    1:29.18  
     1) Mackstutis, Scott J 20          2) Demellia, Mike T 21            
     3) Scotto, Jason J 18              4) Manley, Nolan 19               
  2 New York University-MR  'B'                            NT    1:29.78  
     1) Bedell, James J 20              2) Carroll, Edward 18             
     3) King, Andrew D 22               4) Naylor, Bryson M 20            
  3 New York University-MR  'A'                            NT    1:30.17  
     1) Smitham, Max T 19               2) Koukharevitch, Aleksandr A 18  
     3) Schechter, Matthew S 19         4) Weintraub, Aaron B 19          
  4 Springfield College-NE  'B'                            NT    1:32.76  
     1) Frey, Josh 18                   2) Peters, Scott 19               
     3) Morse, Travis A 19              4) Cummiskey, Jerry M 21          
  5 New York University-MR  'C'                            NT   x1:33.41  
     1) Unger, Jeremy M 19              2) Talbott, Cole A 18             
     3) Rolfe, Sam 18                   4) Huber, Jeffrey T 21            
  6 Springfield College-NE  'C'                            NT   x1:40.20  
     1) Crampton, Tim 18                2) Burke, Aidan 19                
     3) Irwin, Ryan 19                  4) Schupack, David W 21