Licensed to Springfield College Swimming
                                        HY-TEK's Meet Manager 1/8/2011 05:13 PM
                     SC UNION HARTWICK 1-8-2011 - 1/8/2011                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartwick College-AD  'A'                               NT    4:12.41  
     1) Smith, Robyn 20                 2) Nelson, Clare 18               
     3) Ha, Stephanie 20                4) Grunert, Kristie P 20          
                  32.33   1:05.76 (1:05.76)     1:38.97 (33.21)   2:16.55 (1:10.79)
        2:43.97 (27.42)     3:16.31 (59.76)     3:42.43 (26.12)     4:12.41 (56.10)
  2 Union College-MR  'A'                                  NT    4:14.12  
     1) Bascom, Lexi E 19               2) Ahern, Kaleigh E 20            
     3) Marois, Andrea E 21             4) Fletcher, Diana C 19           
                  32.06   1:05.25 (1:05.25)     1:37.45 (32.20)   2:13.92 (1:08.67)
        2:43.03 (29.11)   3:17.00 (1:03.08)     3:43.54 (26.54)     4:14.12 (57.12)
  3 Springfield College-NE  'B'                            NT    4:15.45  
     1) Harrington, Bre M 19            2) Stracqualursi, Nicolle A 18    
     3) Trumbull, Meredith A 21         4) Shaw, Amanda H 19              
                  32.67   1:07.24 (1:07.24)     1:40.15 (32.91)   2:18.21 (1:10.97)
        2:46.03 (27.82)   3:18.57 (1:00.36)     3:45.49 (26.92)     4:15.45 (56.88)
  4 Springfield College-NE  'A'                            NT    4:17.18  
     1) Lynch, Kerry K 21               2) Cuyler, Janella R 19           
     3) Poole, Kelsey L 19              4) Van Waalwijk, Jaclyn 19        
                  31.88   1:04.86 (1:04.86)     1:38.53 (33.67)   2:18.25 (1:13.39)
        2:46.90 (28.65)   3:21.58 (1:03.33)     3:48.13 (26.55)     4:17.18 (55.60)
  5 Springfield College-NE  'C'                            NT   x4:26.78  
     1) Woodward, Anna M 18             2) Carignan, Jennifer 20          
     3) Simpson, Kaitlin E 18           4) Kopac, Kelly L 20              
                  32.97   1:08.26 (1:08.26)     1:42.75 (34.49)   2:21.78 (1:13.52)
        2:52.88 (31.10)   3:29.54 (1:07.76)     3:56.58 (27.04)     4:26.78 (57.24)
  6 Hartwick College-AD  'B'                               NT    4:30.23  
     1) Quick, Maddy 19                 2) Enchermann, Grace 21           
     3) Bierwert, Lindsay 18            4) Perra, Jaclyn 19               
                  33.12   1:09.86 (1:09.86)     1:43.99 (34.13)   2:24.07 (1:14.21)
        2:54.70 (30.63)   3:30.51 (1:06.44)     3:58.93 (28.42)     4:30.23 (59.72)
  7 Union College-MR  'B'                                  NT    4:30.31  
     1) Brennan, Annora E 21            2) Tiemann, Sonia V 18            
     3) Clegg, Rachel A 17              4) Connolly, Taylor E 21          
                  32.36   1:05.57 (1:05.57)     1:41.66 (36.09)   2:22.72 (1:17.15)
        2:54.59 (31.87)   3:31.52 (1:08.80)     3:59.58 (28.06)     4:30.31 (58.79)
  8 Springfield College-NE  'D'                            NT   x4:34.20  
     1) Oliver, Erin E 18               2) Roy, Tanya 18                  
     3) Munson, Elizabeth N 20          4) Abrams, Teaghan H 20           
                  33.71   1:09.97 (1:09.97)     1:44.70 (34.73)   2:26.28 (1:16.31)
        2:55.89 (29.61)   3:32.80 (1:06.52)     4:01.30 (28.50)   4:34.20 (1:01.40)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartwick College-AD  'A'                               NT    3:41.48  
     1) Cupit, Cody 19                  2) Wojtech, John 19               
     3) Willcox, Chris 19               4) Ranson, Bradley 18             
                  27.80       55.91 (55.91)     1:24.04 (28.13)   1:57.72 (1:01.81)
        2:22.50 (24.78)     2:52.30 (54.58)     3:15.53 (23.23)     3:41.48 (49.18)
  2 Union College-MR  'A'                                  NT    3:42.74  
     1) Mooney, Michael K 21            2) Boyd, Alex H 20                
     3) Boncek, Nick A 17               4) Wahl, Matt R 19                
                  27.70       57.20 (57.20)     1:25.57 (28.37)   1:59.37 (1:02.17)
        2:24.33 (24.96)     2:53.41 (54.04)     3:16.69 (23.28)     3:42.74 (49.33)
  3 Union College-MR  'B'                                  NT    3:51.32  
     1) Phillips, Billy 18              2) Donahoe, Conor 21              
     3) Wood, David M 17                4) Connell, Alex R 21             
                  28.12       57.93 (57.93)     1:27.14 (29.21)   2:02.61 (1:04.68)
        2:29.73 (27.12)     3:01.98 (59.37)     3:25.13 (23.15)     3:51.32 (49.34)
  4 Springfield College-NE  'A'                            NT    3:52.14  
     1) Morse, Travis A 19              2) Pennington, Sean T 20          
     3) MacDonald, John G 20            4) Cummiskey, Jerry M 21          
                              57.77 (57.77)     1:27.36 (29.59)   2:03.01 (1:05.24)
        2:29.21 (26.20)     3:01.80 (58.79)     3:25.74 (23.94)     3:52.14 (50.34)
  5 Hartwick College-AD  'B'                               NT    3:53.94  
     1) MacElveen, Billy 21             2) Blefari, Adam 19               
     3) Stein, Jon 21                   4) Behn, Matt D 18                
                  28.01       57.54 (57.54)     1:28.47 (30.93)   2:04.04 (1:06.50)
        2:31.18 (27.14)     3:01.44 (57.40)     3:26.26 (24.82)     3:53.94 (52.50)
  6 Springfield College-NE  'B'                            NT    4:01.52  
     1) Ernst, Benjamin 17              2) Scala, Eric 18                 
     3) Lensing, Peter F 19             4) Crampton, Tim 18               
                  29.86   1:01.98 (1:01.98)     1:32.67 (30.69)   2:08.60 (1:06.62)
        2:35.14 (26.54)     3:06.54 (57.94)     3:31.74 (25.20)     4:01.52 (54.98)
  7 Springfield College-NE  'C'                            NT   x4:04.46  
     1) Hendry, Matt 20                 2) Russell, Tim 21                
     3) Burke, Aidan 19                 4) Schupack, David W 21           
                  31.07   1:02.90 (1:02.90)     1:34.25 (31.35)   2:10.17 (1:07.27)
        2:36.91 (26.74)     3:09.21 (59.04)     3:35.33 (26.12)     4:04.46 (55.25)
  8 Hartwick College-AD  'C'                               NT   x4:16.76  
     1) Mayton, Todd 19                 2) Yoss, Philip 18                
     3) Rosenthal, Sam A 22             4) Sayles, Steven 21              
                  31.48   1:05.43 (1:05.43)     1:39.70 (34.27)   2:18.84 (1:13.41)
        2:48.12 (29.28)   3:22.08 (1:03.24)     3:47.72 (25.64)     4:16.76 (54.68)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sisson, Meghan P          20 SC-NE               11:00.58   10:59.52  
                  29.84     1:02.39 (32.55)     1:35.25 (32.86)     2:08.29 (33.04)
        2:41.20 (32.91)     3:14.22 (33.02)     3:47.39 (33.17)     4:20.52 (33.13)
        4:53.67 (33.15)     5:26.81 (33.14)     5:59.82 (33.01)     6:32.81 (32.99)
        7:06.14 (33.33)     7:39.60 (33.46)     8:13.09 (33.49)     8:46.75 (33.66)
        9:20.08 (33.33)     9:53.48 (33.40)    10:27.01 (33.53)    10:59.52 (32.51)
  2 Ashworth, Madeline S      18 Union-MR                  NT   11:11.48  
                  30.38     1:02.85 (32.47)     1:36.20 (33.35)     2:09.90 (33.70)
        2:43.51 (33.61)     3:17.22 (33.71)     3:51.11 (33.89)     4:24.92 (33.81)
        4:58.70 (33.78)     5:32.70 (34.00)     6:06.56 (33.86)     6:40.53 (33.97)
        7:14.54 (34.01)     7:48.21 (33.67)     8:22.17 (33.96)     8:56.18 (34.01)
        9:30.41 (34.23)    10:04.76 (34.35)    10:39.15 (34.39)    11:11.48 (32.33)
  3 Hartford, Laura G         20 SC-NE               11:09.75   11:24.65  
                  30.44     1:03.17 (32.73)     1:36.69 (33.52)     2:10.55 (33.86)
        2:44.10 (33.55)     3:18.19 (34.09)     3:52.23 (34.04)     4:26.49 (34.26)
        5:00.93 (34.44)     5:35.67 (34.74)     6:10.68 (35.01)     6:45.42 (34.74)
        7:20.22 (34.80)     7:55.11 (34.89)     8:30.02 (34.91)     9:05.10 (35.08)
        9:39.98 (34.88)    10:15.00 (35.02)    10:50.19 (35.19)    11:24.65 (34.46)
  4 Holladay, Erin            19 Hartwick-AD               NT   11:25.67  
                  29.89     1:03.35 (33.46)     1:37.42 (34.07)     2:12.33 (34.91)
        2:47.08 (34.75)     3:21.99 (34.91)     3:56.76 (34.77)     4:31.55 (34.79)
        5:06.27 (34.72)     5:41.19 (34.92)     6:15.46 (34.27)     6:49.90 (34.44)
        7:24.77 (34.87)     7:59.76 (34.99)     8:34.72 (34.96)     9:09.73 (35.01)
        9:44.53 (34.80)    10:19.61 (35.08)    10:53.97 (34.36)    11:25.67 (31.70)
  5 Callahan, Jenna M         19 SC-NE               11:30.44   11:31.63  
                  31.23     1:04.36 (33.13)     1:38.22 (33.86)     2:13.06 (34.84)
        2:47.49 (34.43)     3:22.43 (34.94)     3:57.44 (35.01)     4:32.60 (35.16)
        5:07.64 (35.04)     5:42.79 (35.15)     6:17.79 (35.00)     6:52.95 (35.16)
        7:27.95 (35.00)     8:02.95 (35.00)     8:38.41 (35.46)     9:13.37 (34.96)
        9:48.76 (35.39)    10:23.98 (35.22)    10:58.61 (34.63)    11:31.63 (33.02)
  6 Russell, Colleen          18 Hartwick-AD               NT   11:35.69  
                  31.43     1:05.12 (33.69)     1:39.51 (34.39)     2:14.13 (34.62)
        2:48.95 (34.82)     3:24.12 (35.17)     3:59.13 (35.01)     4:34.42 (35.29)
        5:09.71 (35.29)     5:44.74 (35.03)     6:20.08 (35.34)     6:55.25 (35.17)
        7:30.55 (35.30)     8:05.82 (35.27)     8:40.60 (34.78)     9:15.80 (35.20)
        9:51.02 (35.22)    10:26.01 (34.99)    11:01.43 (35.42)    11:35.69 (34.26)
  7 Evans, Gabrielle          20 Hartwick-AD               NT   11:42.47  
                  31.96     1:06.15 (34.19)     1:41.07 (34.92)     2:15.66 (34.59)
        2:50.53 (34.87)     3:25.62 (35.09)     4:00.62 (35.00)     4:35.52 (34.90)
        5:10.43 (34.91)     5:45.52 (35.09)     6:21.25 (35.73)     6:56.67 (35.42)
        7:32.10 (35.43)     8:08.16 (36.06)     8:43.65 (35.49)     9:19.42 (35.77)
        9:55.36 (35.94)    10:30.99 (35.63)    11:07.29 (36.30)    11:42.47 (35.18)
  8 Connolly, Taylor E        21 Union-MR                  NT   11:50.02  
                  31.49     1:05.93 (34.44)     1:41.32 (35.39)     2:16.81 (35.49)
        2:52.13 (35.32)     3:27.27 (35.14)     4:02.57 (35.30)     4:38.07 (35.50)
        5:13.97 (35.90)     5:49.61 (35.64)     6:25.31 (35.70)     7:01.37 (36.06)
        7:37.54 (36.17)     8:13.66 (36.12)     8:49.70 (36.04)     9:25.80 (36.10)
       10:02.21 (36.41)    10:38.75 (36.54)    11:14.89 (36.14)    11:50.02 (35.13)
  9 Harkness, Diana A         18 SC-NE               11:46.06  x11:53.07  
                  31.44     1:06.05 (34.61)     1:40.86 (34.81)     2:15.83 (34.97)
        2:51.09 (35.26)     3:26.58 (35.49)     4:02.86 (36.28)     4:38.68 (35.82)
        5:14.47 (35.79)     5:51.21 (36.74)     6:27.33 (36.12)     7:03.38 (36.05)
        7:39.92 (36.54)     8:16.27 (36.35)     8:53.03 (36.76)     9:29.26 (36.23)
       10:05.99 (36.73)    10:42.29 (36.30)    11:18.19 (35.90)    11:53.07 (34.88)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grunewald, Luke           18 Hartwick-AD               NT   10:06.54  
                  27.60       57.59 (29.99)     1:28.24 (30.65)     1:59.06 (30.82)
        2:29.93 (30.87)     3:00.76 (30.83)     3:31.60 (30.84)     4:02.45 (30.85)
        4:33.48 (31.03)     5:04.06 (30.58)     5:34.39 (30.33)     6:05.19 (30.80)
        6:36.10 (30.91)     7:06.82 (30.72)     7:37.40 (30.58)     8:07.99 (30.59)
        8:38.23 (30.24)     9:08.78 (30.55)     9:38.25 (29.47)    10:06.54 (28.29)
  2 Herzog, Adam H            18 Union-MR                  NT   10:06.96  
                  27.29       56.92 (29.63)     1:27.36 (30.44)     1:57.90 (30.54)
        2:28.73 (30.83)     2:59.52 (30.79)     3:30.32 (30.80)     4:01.22 (30.90)
        4:32.05 (30.83)     5:02.57 (30.52)     5:33.18 (30.61)     6:03.91 (30.73)
        6:34.97 (31.06)     7:05.86 (30.89)     7:36.65 (30.79)     8:07.24 (30.59)
        8:37.59 (30.35)     9:07.95 (30.36)     9:38.11 (30.16)    10:06.96 (28.85)
  3 Kleso, Kenny              19 Hartwick-AD               NT   10:20.73  
                  26.77       56.83 (30.06)     1:27.59 (30.76)     1:58.49 (30.90)
        2:29.44 (30.95)     3:00.20 (30.76)     3:31.12 (30.92)     4:02.20 (31.08)
        4:33.20 (31.00)     5:04.45 (31.25)     5:35.76 (31.31)     6:07.71 (31.95)
        6:39.53 (31.82)     7:10.49 (30.96)     7:42.14 (31.65)     8:14.06 (31.92)
        8:46.38 (32.32)     9:18.26 (31.88)     9:50.09 (31.83)    10:20.73 (30.64)
  4 McNorton, Joshua          19 Hartwick-AD               NT   10:27.21  
                  26.74       56.77 (30.03)     1:27.96 (31.19)     1:59.19 (31.23)
        2:31.06 (31.87)     3:02.93 (31.87)     3:34.50 (31.57)     4:06.47 (31.97)
        4:38.26 (31.79)     5:10.45 (32.19)     5:42.11 (31.66)     6:14.01 (31.90)
        6:46.04 (32.03)     7:18.19 (32.15)     7:49.99 (31.80)     8:21.58 (31.59)
        8:53.30 (31.72)     9:25.14 (31.84)     9:56.81 (31.67)    10:27.21 (30.40)
  5 Ramos, Tim                19 SC-NE               10:32.65   10:34.94  
                  27.74       57.74 (30.00)     1:28.29 (30.55)     1:59.42 (31.13)
        2:30.38 (30.96)     3:01.60 (31.22)     3:32.80 (31.20)     4:04.85 (32.05)
        4:37.19 (32.34)     5:09.44 (32.25)     5:41.45 (32.01)     6:14.09 (32.64)
        6:46.32 (32.23)     7:18.74 (32.42)     7:51.84 (33.10)     8:24.55 (32.71)
        8:57.63 (33.08)     9:30.02 (32.39)    10:02.91 (32.89)    10:34.94 (32.03)
  6 Peters, Scott             19 SC-NE                     NT   11:04.61  
                  28.97     1:00.11 (31.14)     1:32.19 (32.08)     2:03.93 (31.74)
        2:36.20 (32.27)     3:09.60 (33.40)     3:43.16 (33.56)     4:16.18 (33.02)
        4:49.54 (33.36)     5:23.93 (34.39)     5:58.58 (34.65)     6:32.52 (33.94)
        7:06.83 (34.31)     7:40.90 (34.07)     8:15.26 (34.36)     8:49.79 (34.53)
        9:24.82 (35.03)     9:59.16 (34.34)    10:32.60 (33.44)    11:04.61 (32.01)
  7 Mayton, Todd              19 Hartwick-AD               NT  x11:26.40  
                  29.85     1:02.94 (33.09)     1:36.86 (33.92)     2:10.60 (33.74)
        2:44.47 (33.87)     3:18.80 (34.33)     3:53.18 (34.38)     4:27.96 (34.78)
        5:02.60 (34.64)     5:37.83 (35.23)     6:12.71 (34.88)     6:48.01 (35.30)
        7:23.14 (35.13)     7:58.60 (35.46)     8:34.14 (35.54)     9:08.87 (34.73)
        9:43.72 (34.85)    10:18.21 (34.49)    10:53.39 (35.18)    11:26.40 (33.01)
  8 Breitweiser, Billy        19 Union-MR                  NT   11:38.22  
                  29.78     1:01.56 (31.78)     1:33.85 (32.29)     2:07.04 (33.19)
        2:41.47 (34.43)     3:16.17 (34.70)     3:51.37 (35.20)     4:26.98 (35.61)
        5:02.95 (35.97)     5:38.63 (35.68)     6:14.13 (35.50)     6:49.96 (35.83)
        7:25.89 (35.93)     8:01.92 (36.03)     8:37.96 (36.04)     9:14.01 (36.05)
        9:50.38 (36.37)    10:26.66 (36.28)    11:02.77 (36.11)    11:38.22 (35.45)
  9 McLaughlin, Ryan             Union-MR                  NT   11:53.48  
                  31.01     1:05.28 (34.27)     1:40.30 (35.02)     2:15.86 (35.56)
        2:51.36 (35.50)     3:27.07 (35.71)     4:02.97 (35.90)     4:39.31 (36.34)
        5:15.70 (36.39)     5:51.93 (36.23)     6:28.43 (36.50)     7:05.05 (36.62)
        7:41.75 (36.70)     8:18.46 (36.71)     8:55.07 (36.61)     9:31.54 (36.47)
       10:07.93 (36.39)    10:43.70 (35.77)    11:19.09 (35.39)    11:53.48 (34.39)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doe, Aimee E              21 SC-NE                1:57.50    2:00.52  
                  27.71       57.60 (29.89)     1:28.90 (31.30)     2:00.52 (31.62)
  2 Young, Danielle M         17 Union-MR                  NT    2:00.64  
                  27.93       57.99 (30.06)     1:29.49 (31.50)     2:00.64 (31.15)
  3 Kosciusko, Caroline D     19 SC-NE                2:01.55    2:01.39  
                  28.41       59.42 (31.01)     1:30.90 (31.48)     2:01.39 (30.49)
  4 Fugger, Erica A           19 Union-MR                  NT    2:03.40  
                  28.75       59.87 (31.12)     1:31.63 (31.76)     2:03.40 (31.77)
  5 Opolski, Emily L          18 Union-MR                  NT    2:03.52  
                  29.02     1:01.33 (32.31)     1:33.27 (31.94)     2:03.52 (30.25)
  6 Van Waalwijk, Jaclyn      19 SC-NE                2:02.29    2:04.33  
                  28.95     1:00.50 (31.55)     1:32.86 (32.36)     2:04.33 (31.47)
  7 McFarland, Samantha       20 Hartwick-AD               NT    2:05.51  
                  28.39       59.36 (30.97)     1:32.05 (32.69)     2:05.51 (33.46)
  8 Lynch, Kerry K            21 SC-NE                     NT   x2:05.56  
                  29.93     1:02.25 (32.32)     1:34.57 (32.32)     2:05.56 (30.99)
  9 Uminski, Sarah            18 Hartwick-AD               NT    2:10.01  
                  30.04     1:03.50 (33.46)     1:37.41 (33.91)     2:10.01 (32.60)
 10 Russell, Colleen          18 Hartwick-AD               NT    2:10.04  
                  30.04     1:02.82 (32.78)     1:36.46 (33.64)     2:10.04 (33.58)
 11 Perra, Jaclyn             19 Hartwick-AD               NT   x2:11.58  
                  30.48     1:03.93 (33.45)     1:38.41 (34.48)     2:11.58 (33.17)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Michael         20 Hartwick-AD               NT    1:47.49  
                  24.39       51.01 (26.62)     1:18.81 (27.80)     1:47.49 (28.68)
  2 Scarlett, Brian L         21 Union-MR                  NT    1:48.97  
                  26.14       54.88 (28.74)     1:21.91 (27.03)     1:48.97 (27.06)
  3 Ernst, Josh               20 SC-NE                     NT    1:48.99  
                  25.33       53.15 (27.82)     1:21.39 (28.24)     1:48.99 (27.60)
  4 Wahl, Zack J              19 Union-MR                  NT    1:49.52  
                  25.99       53.94 (27.95)     1:21.98 (28.04)     1:49.52 (27.54)
  5 Cameron, Tim H            19 Union-MR                  NT    1:50.99  
                  25.20       52.93 (27.73)     1:22.22 (29.29)     1:50.99 (28.77)
  6 Ranson, Bradley           18 Hartwick-AD               NT    1:51.06  
                  25.87       54.22 (28.35)     1:23.16 (28.94)     1:51.06 (27.90)
  7 Ostrom, Trey              18 Hartwick-AD               NT    1:51.17  
                  25.65       53.38 (27.73)     1:22.59 (29.21)     1:51.17 (28.58)
  8 Scotto, Jason J           18 SC-NE                1:50.12    1:52.54  
                  26.58       55.06 (28.48)     1:24.07 (29.01)     1:52.54 (28.47)
  9 Cummiskey, Jerry M        21 SC-NE                1:53.73    1:56.03  
                  26.45       54.71 (28.26)     1:25.06 (30.35)     1:56.03 (30.97)
 10 Santelli, Alex            20 Union-MR                  NT   x1:59.20  
                  27.31       57.28 (29.97)     1:28.40 (31.12)     1:59.20 (30.80)
 11 Behn, Matt D              18 Hartwick-AD               NT   x1:59.87  
                  27.38       58.14 (30.76)     1:29.67 (31.53)     1:59.87 (30.20)
 12 Crampton, Tim             18 SC-NE                2:01.62   x2:03.60  
                  27.50       58.71 (31.21)     1:31.34 (32.63)     2:03.60 (32.26)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennington, Kellie        19 SC-NE                  23.72      24.29  
  2 Ahern, Kaleigh E          20 Union-MR                  NT      24.99  
  2 Wright, Priscilla         21 Union-MR                  NT      24.99  
  4 Reilly, Kaitlin M         20 SC-NE                  25.30      25.38  
  5 Smith, Robyn              20 Hartwick-AD               NT      25.90  
  6 Grunert, Kristie P        20 Hartwick-AD               NT      26.64  
  7 Little, Megan M           19 SC-NE                  26.59      26.82  
  8 Foley, Suzanne E          20 Union-MR                  NT      26.89  
  9 Shaw, Amanda H            19 SC-NE                  26.95     x27.05  
 10 Fletcher, Diana C         19 Union-MR                  NT     x27.06  
 11 Enchermann, Grace         21 Hartwick-AD               NT      27.83  
 12 Sommerville, Jennifer     21 Hartwick-AD               NT     x28.50  
 -- Abrams, Teaghan H         20 SC-NE                     NT     X27.95  
 -- Wright, Caitlin           21 SC-NE                     NT     X28.54  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jung, Kevin M             21 Union-MR                  NT      22.61  
  1 Wojtech, John             19 Hartwick-AD               NT      22.61  
  3 Mackstutis, Scott J       20 SC-NE                  22.41      22.63  
  4 Schultz, Lydon            19 Hartwick-AD               NT      22.75  
  5 Durocher, Kaird           20 Hartwick-AD               NT      23.09  
  6 Demellia, Mike T          21 SC-NE                  23.28      23.31  
  7 Sanders, James            20 Hartwick-AD               NT     x23.42  
  8 Connell, Alex R           21 Union-MR                  NT      23.63  
  9 Frey, Josh                18 SC-NE                  23.22      23.82  
 10 Donahoe, Conor            21 Union-MR                  NT      25.18  
 11 Schupack, David W         21 SC-NE                  25.48     x25.30  
 -- Irwin, Ryan               19 SC-NE                     NT     X26.99  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trumbull, Meredith A      21 SC-NE                4:49.34    4:45.09  
                  29.76     1:03.21 (33.45)     1:39.44 (36.23)     2:14.84 (35.40)
        2:56.54 (41.70)     3:38.26 (41.72)     4:12.24 (33.98)     4:45.09 (32.85)
  2 Ha, Stephanie             20 Hartwick-AD               NT    4:48.90  
                  30.14     1:04.72 (34.58)     1:42.53 (37.81)     2:19.17 (36.64)
        3:00.67 (41.50)     3:42.55 (41.88)     4:16.39 (33.84)     4:48.90 (32.51)
  3 Bradner, Sarah A          17 Union-MR                  NT    4:52.16  
                  31.82     1:08.96 (37.14)     1:45.16 (36.20)     2:20.92 (35.76)
        3:02.99 (42.07)     3:45.65 (42.66)     4:19.63 (33.98)     4:52.16 (32.53)
  4 Brennan, Annora E         21 Union-MR                  NT    4:57.20  
                  31.83     1:09.05 (37.22)     1:46.03 (36.98)     2:21.64 (35.61)
        3:05.90 (44.26)     3:49.61 (43.71)     4:23.97 (34.36)     4:57.20 (33.23)
  5 Weber, Mallory            19 Hartwick-AD               NT    5:01.36  
                  30.87     1:05.94 (35.07)     1:45.34 (39.40)     2:24.40 (39.06)
        3:06.95 (42.55)     3:51.11 (44.16)     4:27.00 (35.89)     5:01.36 (34.36)
  6 Nelson, Clare             18 Hartwick-AD               NT    5:02.49  
                  32.04     1:08.57 (36.53)     1:50.19 (41.62)     2:31.64 (41.45)
        3:12.54 (40.90)     3:54.00 (41.46)     4:29.01 (35.01)     5:02.49 (33.48)
  7 Harrington, Bre M         19 SC-NE                5:02.49    5:02.94  
                  32.07     1:08.49 (36.42)     1:46.45 (37.96)     2:25.00 (38.55)
        3:09.12 (44.12)     3:53.41 (44.29)     4:28.90 (35.49)     5:02.94 (34.04)
  8 Sisson, Meghan P          20 SC-NE                     NT    5:03.44  
                  33.61     1:11.75 (38.14)     1:50.45 (38.70)     2:28.93 (38.48)
        3:13.51 (44.58)     3:58.29 (44.78)     4:31.08 (32.79)     5:03.44 (32.36)
  9 Woodward, Anna M          18 SC-NE                5:06.83   x5:05.23  
                  31.93     1:08.02 (36.09)     1:47.73 (39.71)     2:26.85 (39.12)
        3:10.32 (43.47)     3:54.94 (44.62)     4:30.56 (35.62)     5:05.23 (34.67)
 10 Clegg, Rachel A           17 Union-MR                  NT    5:06.06  
                  33.76     1:12.24 (38.48)     1:52.41 (40.17)     2:32.06 (39.65)
        3:13.79 (41.73)     3:56.45 (42.66)     4:31.64 (35.19)     5:06.06 (34.42)
 11 Evans, Gabrielle          20 Hartwick-AD               NT   x5:14.81  
                  34.98     1:14.95 (39.97)     1:54.33 (39.38)     2:33.46 (39.13)
        3:18.70 (45.24)     4:05.02 (46.32)     4:40.63 (35.61)     5:14.81 (34.18)
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Michael         20 Hartwick-AD               NT    4:19.93  
                  27.91       59.79 (31.88)     1:33.81 (34.02)     2:07.06 (33.25)
        2:42.25 (35.19)     3:18.78 (36.53)     3:49.63 (30.85)     4:19.93 (30.30)
  2 Boncek, Nick A            17 Union-MR                  NT    4:30.17  
                  27.30       58.81 (31.51)     1:33.41 (34.60)     2:07.82 (34.41)
        2:47.80 (39.98)     3:28.46 (40.66)     3:59.55 (31.09)     4:30.17 (30.62)
  3 Willcox, Chris            19 Hartwick-AD               NT    4:31.33  
                  28.85     1:00.89 (32.04)     1:38.04 (37.15)     2:13.85 (35.81)
        2:52.22 (38.37)     3:31.35 (39.13)     4:02.55 (31.20)     4:31.33 (28.78)
  4 Boyd, Alex H              20 Union-MR                  NT    4:31.54  
                  27.75     1:01.36 (33.61)     1:38.62 (37.26)     2:15.41 (36.79)
        2:52.81 (37.40)     3:31.09 (38.28)     4:02.55 (31.46)     4:31.54 (28.99)
  5 Sorensen, David A         19 Union-MR                  NT    4:33.92  
                  28.85     1:03.99 (35.14)     1:39.58 (35.59)     2:14.80 (35.22)
        2:52.20 (37.40)     3:30.95 (38.75)     4:02.73 (31.78)     4:33.92 (31.19)
  6 Grunewald, Luke           18 Hartwick-AD               NT    4:39.29  
                  29.27     1:03.88 (34.61)     1:39.90 (36.02)     2:14.85 (34.95)
        2:55.96 (41.11)     3:38.32 (42.36)     4:09.61 (31.29)     4:39.29 (29.68)
  7 Souza, Matt               18 Hartwick-AD               NT   x4:40.19  
                  28.46     1:01.30 (32.84)     1:37.11 (35.81)     2:11.76 (34.65)
        2:53.33 (41.57)     3:35.72 (42.39)     4:08.95 (33.23)     4:40.19 (31.24)
  8 Wood, David M             17 Union-MR                  NT   x4:40.60  
                  29.60     1:03.70 (34.10)     1:41.19 (37.49)     2:17.66 (36.47)
        2:57.90 (40.24)     3:38.12 (40.22)     4:10.48 (32.36)     4:40.60 (30.12)
  9 MacDonald, John G         20 SC-NE                4:38.17    4:41.53  
                  28.33     1:00.87 (32.54)     1:37.18 (36.31)     2:13.62 (36.44)
        2:54.31 (40.69)     3:35.15 (40.84)     4:08.56 (33.41)     4:41.53 (32.97)
 10 Sniffin, Brian E          20 SC-NE                4:51.34    4:53.06  
                  30.00     1:04.82 (34.82)     1:41.85 (37.03)     2:19.17 (37.32)
        3:01.77 (42.60)     3:43.96 (42.19)     4:18.98 (35.02)     4:53.06 (34.08)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Courtney           21 SC-NE                     NT     249.45  
  2 Thompson, Jennifer        18 SC-NE                     NT     244.55  
  3 Rhodes, Paige             19 SC-NE                     NT     217.20  
  4 Bowker, Lindsay           19 Hartwick-AD               NT     204.65  
  5 Monbaron, Katie           17 Hartwick-AD               NT     170.40  
  6 D'Ambrosio, Lia           20 Union-MR                  NT     156.55  
 -- Geiling, Kelly            18 SC-NE                     NT    X135.80  
 -- Breitweiser, Kyra M       18 SC-NE                     NT    X220.10  
 
Event 12  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sobel, Brian              21 SC-NE                     NT     326.75  
  2 Farrar, Brooks B          23 SC-NE                     NT     308.25  
  3 Drillinger, Ian           19 Union-MR                  NT     268.65  
  4 Morey, Joshua             19 Hartwick-AD               NT     250.70  
  5 Quinn, Nate               20 Hartwick-AD               NT     225.85  
  6 Shaver, Derek             19 SC-NE                     NT     195.60  
  7 Barker, Kevin K           18 Union-MR                  NT     135.00  
 -- Smith, Pat                18 SC-NE                     NT    X136.30  
 -- Crantek, Dalton           18 SC-NE                     NT    X199.95  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trumbull, Meredith A      21 SC-NE                2:12.98    2:13.95  
                  30.20     1:03.93 (33.73)     1:38.65 (34.72)     2:13.95 (35.30)
  2 Ha, Stephanie             20 Hartwick-AD               NT    2:17.77  
                  30.98     1:06.43 (35.45)     1:43.06 (36.63)     2:17.77 (34.71)
  3 Weber, Mallory            19 Hartwick-AD               NT    2:20.99  
                  31.35     1:07.31 (35.96)     1:44.62 (37.31)     2:20.99 (36.37)
  4 Potter, Molly E           19 SC-NE                2:18.96    2:23.60  
                  31.95     1:07.15 (35.20)     1:44.15 (37.00)     2:23.60 (39.45)
  5 Simpson, Kaitlin E        18 SC-NE                2:24.77    2:25.86  
                  32.41     1:08.02 (35.61)     1:45.34 (37.32)     2:25.86 (40.52)
  6 Bierwert, Lindsay         18 Hartwick-AD               NT    2:27.28  
                  31.88     1:09.82 (37.94)     1:48.43 (38.61)     2:27.28 (38.85)
  7 Marois, Andrea E          21 Union-MR                  NT    2:27.44  
                  31.32     1:08.40 (37.08)     1:47.49 (39.09)     2:27.44 (39.95)
  8 Ashworth, Madeline S      18 Union-MR                  NT    2:28.64  
                  33.11     1:11.13 (38.02)     1:50.08 (38.95)     2:28.64 (38.56)
  9 Canpolat, Aylin           20 Hartwick-AD               NT   x2:29.24  
                  33.84     1:11.74 (37.90)     1:50.39 (38.65)     2:29.24 (38.85)
 10 Munson, Elizabeth N       20 SC-NE                2:33.90   x2:34.31  
                  33.96     1:11.83 (37.87)     1:52.36 (40.53)     2:34.31 (41.95)
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wahl, Matt R              19 Union-MR                  NT    2:01.86  
                  26.88       57.52 (30.64)     1:30.00 (32.48)     2:01.86 (31.86)
  2 Ramos, Tim                19 SC-NE                2:04.98    2:04.62  
                  27.39       58.68 (31.29)     1:30.76 (32.08)     2:04.62 (33.86)
  3 Boncek, Nick A            17 Union-MR                  NT    2:04.71  
                  27.53       59.58 (32.05)     1:32.51 (32.93)     2:04.71 (32.20)
  4 Goble, Eric               21 Hartwick-AD               NT    2:05.20  
                  27.17       58.25 (31.08)     1:31.21 (32.96)     2:05.20 (33.99)
  5 Willcox, Chris            19 Hartwick-AD               NT    2:05.40  
                  27.62       59.47 (31.85)     1:32.43 (32.96)     2:05.40 (32.97)
  6 Stein, Jon                21 Hartwick-AD               NT    2:10.54  
                  29.66     1:03.45 (33.79)     1:37.58 (34.13)     2:10.54 (32.96)
  7 Ernst, Benjamin           17 SC-NE                2:15.04    2:10.78  
                  28.45     1:00.49 (32.04)     1:34.03 (33.54)     2:10.78 (36.75)
  8 MacDonald, John G         20 SC-NE                2:10.24    2:14.36  
                  29.19     1:02.11 (32.92)     1:36.86 (34.75)     2:14.36 (37.50)
  9 Souza, Matt               18 Hartwick-AD               NT   x2:15.33  
                  29.53     1:03.30 (33.77)     1:39.38 (36.08)     2:15.33 (35.95)
 10 Wood, David M             17 Union-MR                  NT    2:15.52  
                  29.92     1:04.54 (34.62)     1:39.84 (35.30)     2:15.52 (35.68)
 11 Burke, Aidan              19 SC-NE                2:30.13   x2:19.65  
                  30.14     1:04.40 (34.26)     1:41.01 (36.61)     2:19.65 (38.64)
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennington, Kellie        19 SC-NE                  52.94      52.93  
                  25.45       52.93 (27.48)                                        
  2 Kosciusko, Caroline D     19 SC-NE                  56.07      55.44  
                  26.88       55.44 (28.56)                                        
  3 Wright, Priscilla         21 Union-MR                  NT      55.58  
                  26.91       55.58 (28.67)                                        
  4 Reilly, Kaitlin M         20 SC-NE                  54.48      55.67  
                  26.80       55.67 (28.87)                                        
  5 Fugger, Erica A           19 Union-MR                  NT      56.29  
                  27.35       56.29 (28.94)                                        
  6 Grunert, Kristie P        20 Hartwick-AD               NT      57.72  
                  27.71       57.72 (30.01)                                        
  7 Kopac, Kelly L            20 SC-NE                  58.25     x58.02  
                  27.80       58.02 (30.22)                                        
  8 McFarland, Samantha       20 Hartwick-AD               NT      58.33  
                  28.29       58.33 (30.04)                                        
  9 Uminski, Sarah            18 Hartwick-AD               NT      58.76  
                  28.34       58.76 (30.42)                                        
 10 Connolly, Taylor E        21 Union-MR                  NT    1:00.05  
                  28.90     1:00.05 (31.15)                                        
 11 Quick, Maddy              19 Hartwick-AD               NT   x1:00.96  
                  29.30     1:00.96 (31.66)                                        
 -- Little, Megan M           19 SC-NE                     NT   X1:00.56  
 -- Canpolat, Aylin           20 Hartwick-AD               NT   X1:11.28  
 -- Beidl, Kate               19 Hartwick-AD               NT   X1:11.48  
 -- White, Carly              21 Hartwick-AD               NT   X1:11.49  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackstutis, Scott J       20 SC-NE                  49.50      49.27  
                  23.91       49.27 (25.36)                                        
  1 Jung, Kevin M             21 Union-MR                  NT      49.27  
                  23.63       49.27 (25.64)                                        
  3 Wojtech, John             19 Hartwick-AD               NT      49.44  
                  23.54       49.44 (25.90)                                        
  4 Wahl, Zack J              19 Union-MR                  NT      49.57  
                  24.13       49.57 (25.44)                                        
  5 Schultz, Lydon            19 Hartwick-AD               NT      49.91  
                  24.13       49.91 (25.78)                                        
  6 Demellia, Mike T          21 SC-NE                  51.03      50.93  
                  24.50       50.93 (26.43)                                        
  7 Ostrom, Trey              18 Hartwick-AD               NT      50.97  
                  24.58       50.97 (26.39)                                        
  8 Durocher, Kaird           20 Hartwick-AD               NT     x51.80  
                  25.04       51.80 (26.76)                                        
  9 Santelli, Alex            20 Union-MR                  NT      51.95  
                  25.08       51.95 (26.87)                                        
 10 Breitweiser, Billy        19 Union-MR                  NT     x52.16  
                  25.53       52.16 (26.63)                                        
 11 Frey, Josh                18 SC-NE                  52.81      52.39  
                  24.81       52.39 (27.58)                                        
 12 Irwin, Ryan               19 SC-NE                  58.60   x1:00.38  
                  28.52     1:00.38 (31.86)                                        
 -- Sayles, Steven            21 Hartwick-AD               NT     X53.88  
 -- Stein, Jon                21 Hartwick-AD               NT     X58.22  
 -- Yoss, Philip              18 Hartwick-AD               NT   X1:01.55  
 -- Schultz, Oliver           18 Hartwick-AD               NT   X1:02.08  
 -- Sanders, James            20 Hartwick-AD               NT   X1:02.47  
 -- Rosenthal, Sam A          22 Hartwick-AD               NT   X1:02.96  
 -- Blefari, Adam             19 Hartwick-AD               NT   X1:08.67  
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradner, Sarah A          17 Union-MR                  NT    2:14.49  
                  32.81     1:06.97 (34.16)     1:40.77 (33.80)     2:14.49 (33.72)
  2 Opolski, Emily L          18 Union-MR                  NT    2:17.94  
                  33.52     1:09.09 (35.57)     1:44.00 (34.91)     2:17.94 (33.94)
  3 Brennan, Annora E         21 Union-MR                  NT    2:18.07  
                  33.34     1:07.81 (34.47)     1:43.09 (35.28)     2:18.07 (34.98)
  4 Bascom, Lexi E            19 Union-MR                  NT   x2:19.21  
                  33.69     1:08.80 (35.11)     1:44.25 (35.45)     2:19.21 (34.96)
  5 Poole, Kelsey L           19 SC-NE                2:17.82    2:19.36  
                  33.11     1:08.35 (35.24)     1:44.20 (35.85)     2:19.36 (35.16)
  6 Smith, Robyn              20 Hartwick-AD               NT    2:20.48  
                  33.12     1:08.85 (35.73)     1:44.83 (35.98)     2:20.48 (35.65)
  7 Lynch, Kerry K            21 SC-NE                2:18.62    2:23.11  
                  33.88     1:09.52 (35.64)     1:46.68 (37.16)     2:23.11 (36.43)
  8 Harrington, Bre M         19 SC-NE                2:21.30    2:27.98  
                  34.75     1:12.02 (37.27)     1:49.94 (37.92)     2:27.98 (38.04)
  9 Sommerville, Jennifer     21 Hartwick-AD               NT    2:29.57  
                  34.95     1:12.53 (37.58)     1:51.18 (38.65)     2:29.57 (38.39)
 10 Beidl, Kate               19 Hartwick-AD               NT    2:30.30  
                  36.36     1:14.57 (38.21)     1:52.77 (38.20)     2:30.30 (37.53)
 11 Oliver, Erin E            18 SC-NE                     NT   x2:31.86  
                  37.20     1:15.55 (38.35)     1:54.16 (38.61)     2:31.86 (37.70)
 12 White, Carly              21 Hartwick-AD               NT   x2:32.89  
                  36.56     1:15.20 (38.64)     1:54.44 (39.24)     2:32.89 (38.45)
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scarlett, Brian L         21 Union-MR                  NT    1:59.65  
                  28.48       59.52 (31.04)     1:30.51 (30.99)     1:59.65 (29.14)
  2 Cameron, Tim H            19 Union-MR                  NT    2:01.77  
                  28.81       59.34 (30.53)     1:30.76 (31.42)     2:01.77 (31.01)
  3 Cupit, Cody               19 Hartwick-AD               NT    2:02.31  
                  28.83     1:00.30 (31.47)     1:32.20 (31.90)     2:02.31 (30.11)
  4 Morse, Travis A           19 SC-NE                2:04.09    2:02.36  
                  29.15     1:00.03 (30.88)     1:31.69 (31.66)     2:02.36 (30.67)
  5 Mooney, Michael K         21 Union-MR                  NT    2:03.62  
                  28.61       59.85 (31.24)     1:31.79 (31.94)     2:03.62 (31.83)
  6 Ernst, Josh               20 SC-NE                2:05.16    2:04.41  
                  28.08       59.22 (31.14)     1:31.66 (32.44)     2:04.41 (32.75)
  7 Phillips, Billy           18 Union-MR                  NT   x2:07.45  
                  29.80     1:02.01 (32.21)     1:35.03 (33.02)     2:07.45 (32.42)
  8 Cummiskey, Jerry M        21 SC-NE                     NT    2:08.88  
                  30.23     1:02.50 (32.27)     1:35.96 (33.46)     2:08.88 (32.92)
  9 Goble, Eric               21 Hartwick-AD               NT    2:09.56  
                  29.93     1:02.20 (32.27)     1:35.80 (33.60)     2:09.56 (33.76)
 10 MacElveen, Billy          21 Hartwick-AD               NT    2:10.92  
                  29.77     1:02.13 (32.36)     1:36.49 (34.36)     2:10.92 (34.43)
 11 Hendry, Matt              20 SC-NE                2:14.80   x2:15.49  
                  31.57     1:05.62 (34.05)     1:40.95 (35.33)     2:15.49 (34.54)
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Danielle M         17 Union-MR                  NT    5:25.88  
                  29.22     1:01.50 (32.28)     1:34.38 (32.88)     2:07.34 (32.96)
        2:40.40 (33.06)     3:13.78 (33.38)     3:47.00 (33.22)     4:20.24 (33.24)
        4:53.32 (33.08)     5:25.88 (32.56)                                        
  2 Ashworth, Madeline S      18 Union-MR                  NT    5:27.53  
                  30.37     1:03.40 (33.03)     1:36.98 (33.58)     2:10.73 (33.75)
        2:43.98 (33.25)     3:16.75 (32.77)     3:49.60 (32.85)     4:22.91 (33.31)
        4:55.78 (32.87)     5:27.53 (31.75)                                        
  3 Foley, Suzanne E          20 Union-MR                  NT    5:32.26  
                  29.85     1:02.84 (32.99)     1:36.21 (33.37)     2:09.80 (33.59)
        2:43.56 (33.76)     3:17.57 (34.01)     3:51.22 (33.65)     4:25.01 (33.79)
        4:58.73 (33.72)     5:32.26 (33.53)                                        
  4 Hartford, Laura G         20 SC-NE                5:28.41    5:35.69  
                  29.96     1:02.68 (32.72)     1:36.74 (34.06)     2:10.78 (34.04)
        2:44.86 (34.08)     3:18.78 (33.92)     3:52.57 (33.79)     4:27.37 (34.80)
        5:01.79 (34.42)     5:35.69 (33.90)                                        
  5 Holladay, Erin            19 Hartwick-AD               NT    5:37.21  
                  29.40     1:03.03 (33.63)     1:37.40 (34.37)     2:11.99 (34.59)
        2:47.01 (35.02)     3:21.96 (34.95)     3:57.02 (35.06)     4:31.70 (34.68)
        5:05.47 (33.77)     5:37.21 (31.74)                                        
  6 Russell, Colleen          18 Hartwick-AD               NT    5:39.54  
                  31.04     1:04.64 (33.60)     1:38.81 (34.17)     2:12.95 (34.14)
        2:47.33 (34.38)     3:21.76 (34.43)     3:56.43 (34.67)     4:30.91 (34.48)
        5:05.91 (35.00)     5:39.54 (33.63)                                        
  7 Potter, Molly E           19 SC-NE                5:38.94    5:40.28  
                  31.05     1:03.90 (32.85)     1:37.66 (33.76)     2:12.09 (34.43)
        2:47.13 (35.04)     3:21.85 (34.72)     3:56.53 (34.68)     4:31.21 (34.68)
        5:06.08 (34.87)     5:40.28 (34.20)                                        
  8 Evans, Gabrielle          20 Hartwick-AD               NT    5:46.65  
                  32.04     1:06.77 (34.73)     1:41.31 (34.54)     2:16.02 (34.71)
        2:50.87 (34.85)     3:26.16 (35.29)     4:01.61 (35.45)     4:37.09 (35.48)
        5:12.24 (35.15)     5:46.65 (34.41)                                        
  9 Sottile, Elizabeth A      18 SC-NE                5:51.92    5:49.81  
                  31.01     1:05.09 (34.08)     1:40.19 (35.10)     2:15.97 (35.78)
        2:51.45 (35.48)     3:27.72 (36.27)     4:03.64 (35.92)     4:39.81 (36.17)
        5:15.24 (35.43)     5:49.81 (34.57)                                        
 10 Perra, Jaclyn             19 Hartwick-AD               NT   x5:50.54  
                  31.86     1:06.88 (35.02)     1:42.67 (35.79)     2:18.59 (35.92)
        2:53.75 (35.16)     3:29.58 (35.83)     4:05.22 (35.64)     4:40.95 (35.73)
        5:16.51 (35.56)     5:50.54 (34.03)                                        
 -- Callahan, Jenna M         19 SC-NE                     NT   X5:36.68  
                  30.75     1:03.71 (32.96)     1:37.27 (33.56)     2:11.28 (34.01)
        2:45.71 (34.43)     3:20.11 (34.40)     3:54.62 (34.51)     4:29.15 (34.53)
        5:03.49 (34.34)     5:36.68 (33.19)                                        
 -- Harkness, Diana A         18 SC-NE                     NT   X5:42.75  
                  31.69     1:06.10 (34.41)     1:40.46 (34.36)     2:15.36 (34.90)
        2:50.34 (34.98)     3:25.30 (34.96)     4:00.04 (34.74)     4:35.22 (35.18)
        5:09.62 (34.40)     5:42.75 (33.13)                                        
 -- Hallowell, Kelsey B       21 SC-NE                     NT   X5:54.61  
                  32.28     1:07.16 (34.88)     1:42.77 (35.61)     2:18.45 (35.68)
        2:54.55 (36.10)     3:30.86 (36.31)     4:07.18 (36.32)     4:43.69 (36.51)
        5:20.06 (36.37)     5:54.61 (34.55)                                        
 -- Munson, Elizabeth N       20 SC-NE                     NT   X5:54.79  
                  32.23     1:07.13 (34.90)     1:42.66 (35.53)     2:18.54 (35.88)
        2:54.72 (36.18)     3:30.83 (36.11)     4:06.79 (35.96)     4:43.64 (36.85)
        5:20.06 (36.42)     5:54.79 (34.73)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleso, Kenny              19 Hartwick-AD               NT    4:56.89  
                  26.64       55.58 (28.94)     1:25.66 (30.08)     1:55.91 (30.25)
        2:26.28 (30.37)     2:56.93 (30.65)     3:27.26 (30.33)     3:57.18 (29.92)
        4:27.17 (29.99)     4:56.89 (29.72)                                        
  2 Grunewald, Luke           18 Hartwick-AD               NT    4:58.10  
                  27.12       56.39 (29.27)     1:26.43 (30.04)     1:56.96 (30.53)
        2:27.13 (30.17)     2:57.66 (30.53)     3:28.20 (30.54)     3:58.57 (30.37)
        4:28.93 (30.36)     4:58.10 (29.17)                                        
  3 Herzog, Adam H            18 Union-MR                  NT    4:58.63  
                  26.36       55.40 (29.04)     1:25.50 (30.10)     1:55.91 (30.41)
        2:26.39 (30.48)     2:56.88 (30.49)     3:27.45 (30.57)     3:58.30 (30.85)
        4:28.97 (30.67)     4:58.63 (29.66)                                        
  4 McNorton, Joshua          19 Hartwick-AD               NT    5:05.15  
                  27.29       57.84 (30.55)     1:28.66 (30.82)     1:59.91 (31.25)
        2:30.59 (30.68)     3:01.29 (30.70)     3:32.26 (30.97)     4:03.45 (31.19)
        4:34.69 (31.24)     5:05.15 (30.46)                                        
  5 Scotto, Jason J           18 SC-NE                5:02.47    5:07.28  
                  27.61       57.53 (29.92)     1:28.49 (30.96)     2:00.05 (31.56)
        2:31.90 (31.85)     3:03.54 (31.64)     3:35.40 (31.86)     4:06.57 (31.17)
        4:37.13 (30.56)     5:07.28 (30.15)                                        
  6 Wahl, Matt R              19 Union-MR                  NT    5:08.82  
                  27.14       57.27 (30.13)     1:28.45 (31.18)     2:00.03 (31.58)
        2:31.77 (31.74)     3:03.56 (31.79)     3:35.61 (32.05)     4:07.24 (31.63)
        4:38.56 (31.32)     5:08.82 (30.26)                                        
  7 Ramos, Tim                19 SC-NE                5:10.23    5:14.33  
                  26.43       55.23 (28.80)     1:26.57 (31.34)     1:59.19 (32.62)
        2:32.08 (32.89)     3:04.75 (32.67)     3:37.51 (32.76)     4:09.81 (32.30)
        4:42.46 (32.65)     5:14.33 (31.87)                                        
  8 Peters, Scott             19 SC-NE                5:13.11    5:15.46  
                  28.12       58.05 (29.93)     1:29.59 (31.54)     2:02.24 (32.65)
        2:35.14 (32.90)     3:07.82 (32.68)     3:39.60 (31.78)     4:11.94 (32.34)
        4:44.45 (32.51)     5:15.46 (31.01)                                        
  9 Lensing, Peter F          19 SC-NE                5:35.95   x5:19.05  
                  26.74       56.59 (29.85)     1:27.92 (31.33)     2:00.15 (32.23)
        2:32.96 (32.81)     3:06.39 (33.43)     3:39.98 (33.59)     4:13.62 (33.64)
        4:47.08 (33.46)     5:19.05 (31.97)                                        
 10 Mayton, Todd              19 Hartwick-AD               NT   x5:33.89  
                  29.57     1:01.81 (32.24)     1:35.37 (33.56)     2:09.31 (33.94)
        2:43.27 (33.96)     3:17.13 (33.86)     3:51.31 (34.18)     4:25.58 (34.27)
        5:00.43 (34.85)     5:33.89 (33.46)                                        
 11 McLaughlin, Ryan             Union-MR                  NT    5:44.64  
                  30.22     1:04.09 (33.87)     1:38.74 (34.65)     2:13.99 (35.25)
        2:49.27 (35.28)     3:24.47 (35.20)     4:00.03 (35.56)     4:35.49 (35.46)
        5:10.76 (35.27)     5:44.64 (33.88)                                        
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breitweiser, Kyra M       18 SC-NE                     NT     243.50  
  2 Keefe, Courtney           21 SC-NE                     NT     232.30  
  3 Thompson, Jennifer        18 SC-NE                     NT     226.40  
  4 Bowker, Lindsay           19 Hartwick-AD               NT     196.75  
  5 D'Ambrosio, Lia           20 Union-MR                  NT     173.40  
  6 Monbaron, Katie           17 Hartwick-AD               NT     170.50  
 -- Rhodes, Paige             19 SC-NE                     NT    X218.10  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sobel, Brian              21 SC-NE                     NT     308.70  
  2 Farrar, Brooks B          23 SC-NE                     NT     295.50  
  3 Morey, Joshua             19 Hartwick-AD               NT     244.00  
  4 Drillinger, Ian           19 Union-MR                  NT     237.00  
  5 Gunningsmith, Tyler       20 SC-NE                     NT     214.45  
  6 Quinn, Nate               20 Hartwick-AD               NT     207.75  
  7 Barker, Kevin K           18 Union-MR                  NT     137.90  
 -- Smith, Pat                18 SC-NE                     NT    X114.20  
 -- Shaver, Derek             19 SC-NE                     NT    X186.65  
 -- Crantek, Dalton           18 SC-NE                     NT    X196.95  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahern, Kaleigh E          20 Union-MR                  NT    2:29.73  
                  34.10     1:11.30 (37.20)     1:50.37 (39.07)     2:29.73 (39.36)
  2 Nelson, Clare             18 Hartwick-AD               NT    2:34.36  
                  35.56     1:15.36 (39.80)     1:55.45 (40.09)     2:34.36 (38.91)
  3 Carignan, Jennifer        20 SC-NE                2:33.41    2:36.77  
                  36.12     1:15.69 (39.57)     1:56.12 (40.43)     2:36.77 (40.65)
  4 Bradner, Sarah A          17 Union-MR                  NT    2:38.83  
                  36.41     1:16.67 (40.26)     1:57.73 (41.06)     2:38.83 (41.10)
  5 Clegg, Rachel A           17 Union-MR                  NT    2:41.04  
                  36.51     1:16.84 (40.33)     1:58.69 (41.85)     2:41.04 (42.35)
  6 Cuyler, Janella R         19 SC-NE                2:43.39    2:42.91  
                  37.27     1:18.61 (41.34)     2:00.71 (42.10)     2:42.91 (42.20)
  7 Stracqualursi, Nicolle A  18 SC-NE                2:39.42    2:42.96  
                  35.69     1:17.59 (41.90)     1:59.56 (41.97)     2:42.96 (43.40)
  8 Roy, Tanya                18 SC-NE                2:45.13   x2:43.26  
                  37.04     1:18.25 (41.21)     2:01.00 (42.75)     2:43.26 (42.26)
  9 Enchermann, Grace         21 Hartwick-AD               NT    2:45.10  
                  36.68     1:17.73 (41.05)     2:01.08 (43.35)     2:45.10 (44.02)
 10 Bierwert, Lindsay         18 Hartwick-AD               NT    2:45.74  
                  37.65     1:20.04 (42.39)     2:03.01 (42.97)     2:45.74 (42.73)
 11 Tiemann, Sonia V          18 Union-MR                  NT   x2:48.01  
                  38.90     1:22.13 (43.23)     2:05.54 (43.41)     2:48.01 (42.47)
 12 Hallowell, Kelsey B       21 SC-NE                     NT   x2:51.39  
                  39.44     1:23.00 (43.56)     2:06.74 (43.74)     2:51.39 (44.65)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Michael         20 Hartwick-AD               NT    2:15.90  
                  30.45     1:04.72 (34.27)     1:40.10 (35.38)     2:15.90 (35.80)
  2 Kleso, Kenny              19 Hartwick-AD               NT    2:18.86  
                  31.50     1:06.94 (35.44)     1:43.71 (36.77)     2:18.86 (35.15)
  3 Boyd, Alex H              20 Union-MR                  NT    2:19.19  
                  30.69     1:06.49 (35.80)     1:43.18 (36.69)     2:19.19 (36.01)
  4 Pennington, Sean T        20 SC-NE                2:25.74    2:23.90  
                  31.94     1:07.99 (36.05)     1:45.64 (37.65)     2:23.90 (38.26)
  5 Sorensen, David A         19 Union-MR                  NT    2:26.17  
                  32.60     1:09.36 (36.76)     1:47.30 (37.94)     2:26.17 (38.87)
  6 Blefari, Adam             19 Hartwick-AD               NT    2:26.51  
                  33.33     1:11.00 (37.67)     1:48.77 (37.77)     2:26.51 (37.74)
  7 Scala, Eric               18 SC-NE                2:27.38    2:28.79  
                  33.53     1:11.05 (37.52)     1:49.96 (38.91)     2:28.79 (38.83)
  8 Russell, Tim              21 SC-NE                2:31.43    2:30.27  
                  32.64     1:10.01 (37.37)     1:49.60 (39.59)     2:30.27 (40.67)
  9 Donahoe, Conor            21 Union-MR                  NT    2:30.36  
                  32.78     1:10.70 (37.92)     1:50.47 (39.77)     2:30.36 (39.89)
 10 Sniffin, Brian E          20 SC-NE                2:29.83   x2:30.46  
                  33.98     1:12.08 (38.10)     1:51.36 (39.28)     2:30.46 (39.10)
 11 Breitweiser, Billy        19 Union-MR                  NT   x2:34.36  
                  35.11     1:13.70 (38.59)     1:52.80 (39.10)     2:34.36 (41.56)
 12 Yoss, Philip              18 Hartwick-AD               NT   x2:46.48  
                  36.95     1:19.83 (42.88)     2:03.93 (44.10)     2:46.48 (42.55)
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Springfield College-NE  'A'                       3:35.48    3:41.92  
     1) Doe, Aimee E 21                 2) Kosciusko, Caroline D 19       
     3) Reilly, Kaitlin M 20            4) Pennington, Kellie 19          
                  27.59       57.03 (57.03)     1:23.07 (26.04)     1:51.96 (54.93)
        2:18.20 (26.24)     2:47.11 (55.15)     3:12.91 (25.80)     3:41.92 (54.81)
  2 Union College-MR  'A'                                  NT    3:44.73  
     1) Wright, Priscilla 21            2) Opolski, Emily L 18            
     3) Fugger, Erica A 19              4) Young, Danielle M 17           
                  27.24       56.30 (56.30)     1:23.44 (27.14)     1:52.88 (56.58)
        2:19.71 (26.83)     2:48.80 (55.92)     3:15.20 (26.40)     3:44.73 (55.93)
  3 Hartwick College-AD  'A'                               NT    3:53.09  
     1) McFarland, Samantha 20          2) Holladay, Erin 19              
     3) Weber, Mallory 19               4) Uminski, Sarah 18              
                  28.69       59.66 (59.66)     1:27.23 (27.57)     1:57.37 (57.71)
        2:25.23 (27.86)     2:55.67 (58.30)     3:22.92 (27.25)     3:53.09 (57.42)
  4 Springfield College-NE  'B'                            NT    3:55.70  
     1) Van Waalwijk, Jaclyn 19         2) Little, Megan M 19             
     3) Kopac, Kelly L 20               4) Poole, Kelsey L 19             
                  28.55       58.80 (58.80)     1:27.42 (28.62)   1:59.53 (1:00.73)
        2:26.85 (27.32)     2:57.19 (57.66)     3:24.44 (27.25)     3:55.70 (58.51)
  5 Union College-MR  'B'                                  NT    3:59.69  
     1) Foley, Suzanne E 20             2) Bascom, Lexi E 19              
     3) Marois, Andrea E 21             4) Fletcher, Diana C 19           
                  27.85       58.75 (58.75)     1:27.47 (28.72)     1:58.70 (59.95)
        2:28.56 (29.86)   3:01.86 (1:03.16)     3:28.72 (26.86)     3:59.69 (57.83)
  6 Springfield College-NE  'C'                            NT   x4:00.98  
     1) Shaw, Amanda H 19               2) Abrams, Teaghan H 20           
     3) Oliver, Erin E 18               4) Potter, Molly E 19             
                  28.89       59.79 (59.79)     1:28.55 (28.76)   2:01.77 (1:01.98)
        2:30.13 (28.36)     3:01.13 (59.36)     3:29.70 (28.57)     4:00.98 (59.85)
  7 Springfield College-NE  'D'                            NT   x4:11.41  
     1) Wright, Caitlin 21              2) Sottile, Elizabeth A 18        
     3) Simpson, Kaitlin E 18           4) Woodward, Anna M 18            
                  30.02   1:04.42 (1:04.42)     1:34.41 (29.99)   2:07.89 (1:03.47)
        2:37.32 (29.43)   3:10.51 (1:02.62)     3:39.36 (28.85)   4:11.41 (1:00.90)
  8 Hartwick College-AD  'B'                               NT    4:12.96  
     1) Sommerville, Jennifer 21        2) Canpolat, Aylin 20             
     3) Beidl, Kate 19                  4) Quick, Maddy 19                
                  29.16   1:02.11 (1:02.11)     1:32.93 (30.82)   2:06.76 (1:04.65)
        2:37.96 (31.20)   3:12.52 (1:05.76)     3:41.11 (28.59)   4:12.96 (1:00.44)
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Springfield College-NE  'A'                       3:18.56    3:19.03  
     1) Ernst, Josh 20                  2) Demellia, Mike T 21            
     3) Scotto, Jason J 18              4) Mackstutis, Scott J 20         
                  24.79       50.47 (50.47)     1:14.40 (23.93)     1:41.06 (50.59)
        2:04.94 (23.88)     2:30.92 (49.86)     2:53.69 (22.77)     3:19.03 (48.11)
  2 Hartwick College-AD  'A'                               NT    3:19.91  
     1) Ranson, Bradley 18              2) Ostrom, Trey 18                
     3) Durocher, Kaird 20              4) Schultz, Lydon 19              
                  24.40       50.71 (50.71)     1:14.70 (23.99)     1:40.77 (50.06)
        2:04.76 (23.99)     2:31.50 (50.73)     2:54.51 (23.01)     3:19.91 (48.41)
  3 Union College-MR  'B'                                  NT    3:20.48  
     1) Jung, Kevin M 21                2) Phillips, Billy 18             
     3) Herzog, Adam H 18               4) Scarlett, Brian L 21           
                  24.02       49.53 (49.53)     1:13.78 (24.25)     1:40.62 (51.09)
        2:04.76 (24.14)     2:32.06 (51.44)     2:54.91 (22.85)     3:20.48 (48.42)
  4 Union College-MR  'A'                                  NT    3:22.95  
     1) Wahl, Zack J 19                 2) Mooney, Michael K 21           
     3) Connell, Alex R 21              4) Cameron, Tim H 19              
                  24.62       50.60 (50.60)     1:14.61 (24.01)     1:41.58 (50.98)
        2:05.71 (24.13)     2:32.78 (51.20)     2:56.50 (23.72)     3:22.95 (50.17)
  5 Springfield College-NE  'B'                            NT    3:29.19  
     1) Frey, Josh 18                   2) Morse, Travis A 19             
     3) Lensing, Peter F 19             4) Peters, Scott 19               
                  24.94       52.75 (52.75)     1:17.38 (24.63)     1:43.73 (50.98)
        2:08.71 (24.98)     2:36.81 (53.08)     3:01.18 (24.37)     3:29.19 (52.38)
  6 Hartwick College-AD  'B'                               NT    3:30.49  
     1) Cupit, Cody 19                  2) McNorton, Joshua 19            
     3) Behn, Matt D 18                 4) MacElveen, Billy 21            
                  25.02       52.42 (52.42)     1:17.43 (25.01)     1:44.78 (52.36)
        2:10.03 (25.25)     2:37.96 (53.18)     3:02.82 (24.86)     3:30.49 (52.53)
  7 Hartwick College-AD  'C'                               NT   x3:33.18  
     1) Goble, Eric 21                  2) Souza, Matt 18                 
     3) Sanders, James 20               4) Sayles, Steven 21              
                  25.08       51.62 (51.62)     1:17.24 (25.62)     1:45.46 (53.84)
        2:10.80 (25.34)     2:39.81 (54.35)     3:04.62 (24.81)     3:33.18 (53.37)
  8 Springfield College-NE  'C'                            NT   x3:40.88  
     1) Burke, Aidan 19                 2) Russell, Tim 21                
     3) Ernst, Benjamin 17              4) Scala, Eric 18                 
                  25.78       53.63 (53.63)     1:20.66 (27.03)     1:50.05 (56.42)
        2:15.48 (25.43)     2:45.36 (55.31)     3:10.95 (25.59)     3:40.88 (55.52)
  9 Springfield College-NE  'D'                            NT   x3:48.96  
     1) Irwin, Ryan 19                  2) Crampton, Tim 18               
     3) Schupack, David W 21            4) Hendry, Matt 20                
                  28.99   1:01.24 (1:01.24)     1:27.43 (26.19)     1:57.45 (56.21)
        2:24.13 (26.68)     2:54.42 (56.97)     3:20.23 (25.81)     3:48.96 (54.54)
 -- Hartwick College-AD  'D'                               NT   X3:44.07  
     1) Schultz, Oliver 18              2) Mayton, Todd 19                
     3) Rosenthal, Sam A 22             4) Stein, Jon 21                  
                  26.63       56.11 (56.11)     1:23.09 (26.98)     1:53.01 (56.90)
        2:19.95 (26.94)     2:50.62 (57.61)     3:15.37 (24.75)     3:44.07 (53.45)