Licensed to Hartwick College            HY-TEK's Meet Manager 1/9/2010 07:03 PM
                   Springfield-Union vs Hartwick - 1/9/2010                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartwick College  'A'                            NT    4:10.35        
     1) Smith, Robyn                    2) Fletcher, Whitney              
     3) Ha, Stephanie                   4) Grunert, Kristie               
       31.77  1:04.38    31.38  1:08.81    28.05  1:00.65    26.22    56.51
  2 Union College  'A'                               NT    4:15.19        
     1) Bascom, Lexi                    2) Prendergast, Maria             
     3) Marois, Andrea                  4) Fletcher, Diana                
       32.25  1:05.60    33.03  1:12.39    28.05  1:00.98    26.13    56.22
  3 Springfield College-NE  'A'                 4:13.42    4:16.29        
     1) Cooney, Megan                   2) Carignan, Jennifer             
     3) Trumbull, Meredith              4) VanWaalwijk, Jaclyn            
       31.37  1:04.21    34.86  1:13.20    29.05  1:02.24    27.04    56.64
  4 Hartwick College  'B'                            NT    4:25.13        
     1) Holmes, Katie                   2) Enchermann, Grace              
     3) Weber, Mallory                  4) Fleming, Erin                  
       32.47  1:06.90    34.36  1:14.21    29.51  1:04.99    27.52    59.03
  5 Springfield College-NE  'B'                      NT    4:29.19        
     1) Harrington, Breonna             2) Kopac, Kelly                   
     3) Potter, Molly                   4) Shaw, Amanda                   
       32.18  1:06.66    34.65  1:15.81    30.70  1:06.49    28.25  1:00.23
  6 Springfield College-NE  'C'                      NT    4:29.35        
     1) Stocker, Jessica                2) Nihan, Lianne                  
     3) Munson, Elizabeth               4) Tyrrell, Rannan                
       32.17  1:07.37    33.82  1:13.98    31.53  1:07.50    29.05  1:00.50
  7 Springfield College-NE  'D'                      NT    4:40.21        
     1) Abrams, Teaghan                 2) Cuyler, Janella                
     3) Hallowell, Kelsey               4) Wright, Caitlin                
       34.99  1:11.89    35.08  1:15.85    32.03  1:11.15    28.40  1:01.32
 -- Hartwick College  'C'                            NT        XDQ        
     1) White, Carly                    2) Bradley, Breanna               
     3) Rejman, Caitlin                 4) McFarland, Samantha            
       34.71  1:11.06    39.92  1:26.68    33.23  1:14.89    27.93    59.78
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Union College  'A'                               NT    3:39.59        
     1) Scarlett, Brian                 2) Boyd, Alex                     
     3) Tiziani, Lucas                  4) Breitweiser, Billy             
       26.87    55.11    27.97  1:01.66    25.33    53.86    23.00    48.96
  2 Springfield College-NE  'A'                 3:38.31    3:40.94        
     1) Morse, Travis                   2) Mackstutis, Ryan               
     3) Way, Brian                      4) Manoni, Matt                   
       27.50    57.11    27.91  1:01.61    24.80    53.41    22.85    48.81
  3 Hartwick College  'A'                            NT    3:41.24        
     1) Goble, Eric                     2) Kleso, Kenny                   
     3) Willcox, Chris                  4) Durocher, Kaird                
       27.81    57.14    28.05  1:00.70    24.58    53.86    23.11    49.54
  4 Springfield College-NE  'B'                      NT    3:53.83        
     1) Ernst, Josh                     2) Pennington, Sean               
     3) Mackstutis, Scott               4) York, Gary                     
       28.16    57.53    32.06  1:08.80    25.69    55.53    24.86    51.97
  5 Hartwick College  'B'                            NT    3:54.23        
     1) MacElveen, Billy                2) Blefari, Adam                  
     3) Dwyer, Conor                    4) George, Tim                    
       28.08    58.34    31.12  1:07.76    26.69    57.67    23.24    50.46
  6 Springfield College-NE  'C'                      NT    4:06.12        
     1) Brown, Gordon                   2) Russell, Tim                   
     3) Shaw, David                     4) Schupack, David                
       30.04  1:01.80    31.41  1:06.63    27.92  1:00.87    25.60    56.82
  7 Springfield College-NE  'D'                      NT    4:20.81        
     1) Hendry, Matt                    2) Irwin, Ryan                    
     3) Burke, Aidan                    4) Van Amburgh, Chris             
       31.09  1:04.02    34.99  1:15.95    27.91  1:02.01    28.23    58.83
 -- Union College  'B'                               NT         DQ        
     1) Mooney, Michael                 2) Donahoe, Conor                 
     3) Weiner, Ben                     4) McLaughlin, Ryan               
       28.31    57.30    30.38  1:06.97    26.79    58.13    24.93    52.65
 -- Hartwick College  'C'                            NT         DQ        
     1) Quinn, Nate                     2) Morey, Joshua                  
     3) Rosenthal, Sam                  4) Shedden, Brett                 
       29.81  1:02.06    31.67  1:10.46    28.86  1:03.61    26.53    57.00
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sisson, Meghan         SC-NE               10:55.18   10:51.38        
      29.44   31.82   32.51   32.64   32.84   32.80   32.69   32.71
      33.09   32.96   32.77   32.97   32.98   32.76   32.95   32.94
      32.90   33.04   32.69   31.88                                
  2 Gray, Erin             HC                        NT   11:13.42        
      30.43   32.64   33.14   33.69   33.28   33.38   33.50   33.46
      33.92   34.21   34.10   34.06   34.26   34.21   33.66   34.55
      33.73   34.73   34.38   34.09                                
  3 Feran, Meghan          SC-NE               11:18.76   11:15.74        
      31.53   33.95   34.07   33.89   34.03   34.28   33.93   34.24
      34.08   33.97   34.01   33.94   34.07   33.76   34.02   33.90
      34.08   33.88   33.73   32.38                                
  4 Hartford, Laura        SC-NE               11:14.12   11:26.06        
      29.86   33.20   33.69   34.10   33.93   33.96   34.71   34.44
      34.83   34.98   34.64   35.08   35.03   35.32   35.27   34.81
      34.92   34.25   34.68   34.36                                
  5 Geary, Kelly           UNION                     NT   11:26.24        
      29.32   31.96   32.82   33.42   33.95   34.59   34.97   34.88
      35.13   35.04   35.28   35.37   35.21   35.06   35.04   35.15
      35.09   35.10   34.91   33.95                                
  6 Shanley, Kelly         HC                        NT   11:47.79        
      30.99   33.08   33.65   34.10   34.99   35.63   35.65   36.17
      36.66   36.93   36.15   36.63   37.48   36.63   35.67   35.74
      35.76   35.70   35.60   34.58                                
  7 Yergeau, Sarah         UNION                     NT   11:51.58        
      31.93   35.41   35.69   35.48   35.86   35.99   35.67   36.03
      36.26   35.93   35.96   36.05   35.87   35.85   35.93   35.99
      35.88   35.90   35.44   34.46                                
  8 Spakowski, Molly       UNION                     NT   12:07.56        
      32.06   34.93   36.08   36.17   36.22   36.36   36.26   36.46
      36.36   36.43   36.41   37.11   37.07   37.38   37.25   37.29
      37.41   37.26   36.97   36.08                                
  9 Stuesser, Kirsten      HC                        NT   12:11.99        
      31.36   34.59   36.38   35.92   35.98   36.42   36.75   37.51
      37.98   36.99   37.01   37.32   36.65   37.02   37.59   38.06
      36.92   37.83   37.58   36.13                                
 10 Fahey, Lauren          SC-NE               12:20.48   12:29.66        
      34.80   36.64   37.32   37.63   38.05   38.44   38.69   38.34
      38.43   38.30   38.06   37.77   38.15   37.44   37.39   37.60
      37.65   37.07   36.77   35.12                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schapp, Steven         UNION                     NT   10:12.13        
      27.86   30.51   30.76   30.87   30.83   30.99   31.24   31.30
      31.01   30.93   30.52   30.53   30.80   30.92   30.64   30.74
      30.60   30.77   30.66   29.65                                
  2 Kleso, Kenny           HC                        NT   10:21.58        
      28.12   30.65   30.78   30.78   30.72   31.28   31.35   31.68
      30.61   31.10   31.07   31.22   31.61   31.31   31.86   31.84
      32.10   31.77   31.20   30.53                                
  3 McLaughlin, Ryan       UNION                     NT   10:36.26        
      28.57   31.22   31.73   31.92   31.99   31.97   31.85   32.14
      31.99   32.30   32.37   32.02   32.24   32.33   32.54   32.28
      32.46   32.57   31.76   30.01                                
  4 Cummiskey, Jerome      SC-NE                     NT   10:36.80        
      28.25   30.68   31.36   31.24   31.31   32.43   32.45   32.47
      32.21   32.44   32.21   31.91   32.41   32.68   32.46   32.77
      32.94   32.75   32.68   29.15                                
  5 McNorton, Joshua       HC                        NT   10:39.29        
      27.72   30.59   31.15   31.83   31.95   32.54   32.70   32.78
      32.77   33.08   32.47   32.87   32.80   32.55   32.82   32.98
      32.49   32.54   31.97   28.69                                
  6 Hendry, Matt           SC-NE               11:24.20   10:39.98        
      28.49   31.45   31.89   32.30   32.44   32.68   32.51   32.66
      32.52   32.56   32.26   32.12   32.04   31.82   32.03   32.35
      32.29   32.37   32.45   30.75                                
  7 Bueno, Travis          HC                        NT   10:42.76        
      28.33   30.61   31.10   31.37   31.57   31.97   32.29   32.13
      32.46   32.52   32.44   33.05   33.17   32.90   33.00   32.84
      33.00   33.02   32.69   32.30                                
  8 Lambertson, Tony       SC-NE               10:32.87   10:48.86        
      27.69   30.57   30.72   31.06   30.88   31.17   32.12   32.40
      33.04   33.16   33.54   33.70   33.78   33.86   33.47   34.03
      34.05   34.05   33.27   32.30                                
  9 Barker, Kevin          UNION                     NT   10:59.35        
      28.41   31.75   31.94   32.61   32.64   33.13   33.07   32.74
      33.10   33.27   33.40   33.32   33.12   33.82   33.87   34.27
      34.01   34.13   34.64   32.11                                
 10 Sniffin, Brian         SC-NE               10:51.92   11:16.18        
      28.09   32.35   32.82   33.08   33.39   33.62   33.99   33.66
      34.54   34.43   34.77   34.59   34.61   35.24   34.57   34.64
      34.65   34.62   34.75   33.77                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doe, Aimee             SC-NE                1:59.61    2:00.44        
      28.71   30.18   30.99   30.56                                
  2 Fugger, Erica          UNION                     NT    2:00.76        
      29.08   31.23   30.92   29.53                                
  3 Kosciusko, Carolin     SC-NE                2:04.22    2:03.24        
      29.05   31.35   31.83   31.01                                
  4 Nihan, Lianne          SC-NE                2:06.36    2:05.82        
      29.31   31.98   32.78   31.75                                
  5 Geary, Kelly           UNION                     NT    2:06.77        
      29.16   31.99   33.03   32.59                                
  6 Gray, Erin             HC                        NT    2:07.07        
      29.63   32.29   33.19   31.96                                
  7 McFarland, Samanth     HC                        NT    2:07.87        
      29.47   32.09   33.41   32.90                                
  8 Potter, Molly          SC-NE                2:07.37    2:09.93        
      30.60   33.32   33.10   32.91                                
  9 Weber, Mallory         HC                        NT    2:11.16        
      29.91   33.15   34.12   33.98                                
 10 Marois, Andrea         UNION                     NT    2:11.48        
      30.12   33.56   34.35   33.45                                
 11 Beidl, Kate            HC                        NT    2:20.33        
      31.47   35.15   36.92   36.79                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blakesley, Andrew      SC-NE                1:45.22    1:45.39        
      24.59   26.55   27.17   27.08                                
  2 Phillips, Michael      HC                        NT    1:45.86        
      24.58   26.31   27.46   27.51                                
  3 Breitweiser, Billy     UNION                     NT    1:49.30        
      25.74   27.28   28.10   28.18                                
  4 Manley, Nolan          SC-NE                1:48.61    1:49.54        
      25.66   27.02   28.15   28.71                                
  5 Wahl, Matt             UNION                     NT    1:52.28        
      25.63   28.17   29.28   29.20                                
  6 Morrison, Jake         HC                        NT    1:52.30        
      25.84   28.26   29.78   28.42                                
  7 Peters, Scott          SC-NE                1:54.50    1:52.82        
      26.61   28.42   29.16   28.63                                
  8 Sorensen, David        UNION                     NT    1:52.96        
      26.11   28.25   29.23   29.37                                
  9 Morse, Travis          SC-NE                1:53.03    1:53.85        
      26.35   28.99   29.83   28.68                                
 10 George, Tim            HC                        NT    1:53.96        
      26.80   28.87   29.27   29.02                                
 11 Mooney, Michael        UNION                     NT    1:56.05        
      27.12   29.95   29.55   29.43                                
 12 Shedden, Brett         HC                        NT    2:12.14        
      29.06   33.18   34.61   35.29                                
 -- York, Gary             SC-NE                     NT   X2:01.84        
      27.22   30.67   32.15   31.80                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright, Priscilla      UNION                     NT      25.48        
  2 Reilly, Kaitlin        SC-NE                  25.19      25.51        
  3 Prendergast, Maria     UNION                     NT      25.65        
  4 Smith, Robyn           HC                        NT      25.74        
  5 Grunert, Kristie       HC                        NT      26.16        
  6 Holladay, Erin         HC                        NT      26.52        
  7 VanWaalwijk, Jacly     SC-NE                  26.26      26.79        
  8 Kopac, Kelly           SC-NE                  26.27      26.92        
  9 Foley, Suzanne         UNION                     NT      27.25        
 10 Shaw, Amanda           SC-NE                  26.99      28.17        
 11 Rejman, Caitlin        HC                        NT      29.45        
 -- Abrams, Teaghan        SC-NE                  27.24     X28.19        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manoni, Matt           SC-NE                  22.47      22.36        
  2 Herman, Todd           UNION                     NT      22.63        
  3 Schultz, Lydon         HC                        NT      22.80        
  4 Jung, Kevin            UNION                     NT      22.82        
  5 Cupit, Cody            HC                        NT      22.98        
  6 Sanders, James         HC                        NT      23.24        
  7 Mackstutis, Scott      SC-NE                  22.78      23.27        
  8 Durocher, Kaird        HC                        NT      23.41        
  9 Demellia, Mike         SC-NE                  23.08      23.64        
 10 Connell, Alex          UNION                     NT      23.74        
 11 Schupack, David        SC-NE                  24.87      25.29        
 12 Donahoe, Conor         UNION                     NT      26.23        
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Kaleigh         UNION                     NT    2:14.70        
      29.14   34.25   38.70   32.61                                
  2 Ha, Stephanie          HC                        NT    2:16.49        
      28.75   34.95   40.44   32.35                                
  3 Trumbull, Meredith     SC-NE                2:17.07    2:21.26        
      29.97   36.08   42.03   33.18                                
  4 Lynch, Kerry           SC-NE                2:22.79    2:22.79        
      30.38   36.85   43.60   31.96                                
  5 Brennan, Annora        UNION                     NT    2:23.24        
      30.94   35.31   44.11   32.88                                
  6 Cooney, Megan          SC-NE                2:21.82    2:23.38        
      31.39   35.46   41.92   34.61                                
  7 Harrington, Breonn     SC-NE                2:25.03    2:25.80        
      31.98   36.63   43.33   33.86                                
  8 Fletcher, Diana        UNION                     NT    2:26.03        
      30.37   38.55   43.21   33.90                                
  9 Holmes, Katie          HC                        NT    2:27.08        
      31.08   37.20   45.82   32.98                                
 10 Fletcher, Whitney      HC                        NT    2:27.61        
      33.20   38.01   40.69   35.71                                
 11 Enchermann, Grace      HC                        NT    2:32.40        
      33.44   42.21   41.52   35.23                                
 -- Cuyler, Janella        SC-NE                2:34.56   X2:35.72        
      34.11   41.78   43.43   36.40                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Michael      HC                        NT    1:58.91        
      26.45   31.93   32.89   27.64                                
  2 Willcox, Chris         HC                        NT    2:03.56        
      26.62   33.29   35.77   27.88                                
  3 Mackstutis, Ryan       SC-NE                2:05.10    2:04.30        
      27.09   33.41   34.42   29.38                                
  4 Way, Brian             SC-NE                2:02.51    2:04.62        
      27.08   32.48   36.26   28.80                                
  5 Wagner, Rob            UNION                     NT    2:07.83        
      26.79   33.29   37.20   30.55                                
  6 Boyd, Alex             UNION                     NT    2:08.56        
      27.03   34.26   36.26   31.01                                
  7 Ernst, Josh            SC-NE                2:07.42    2:09.64        
      27.52   33.49   40.25   28.38                                
  8 Weiner, Ben            UNION                     NT    2:10.01        
      27.57   35.52   37.64   29.28                                
  9 Dwyer, Conor           HC                        NT    2:12.39        
      27.42   36.06   38.82   30.09                                
 10 MacDonald, John        SC-NE                2:10.67    2:13.50        
      27.45   35.37   39.10   31.58                                
 11 Blefari, Adam          HC                        NT    2:18.45        
      29.35   36.68   39.53   32.89                                
 12 Barker, Kevin          UNION                     NT    2:21.51        
      30.35   37.92   41.40   31.84                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kijanka, Meghan        SC-NE                 249.89     228.10        
  2 Reggio, Michelle       SC-NE                 241.65     218.05        
  3 Nearpass, Meredith     UNION                     NT     200.25        
  4 Keefe, Courtney        SC-NE                 247.65     192.80        
  5 Rhodes, Paige          SC-NE                 218.50     189.15        
  6 Sherburn, Brittany     HC                        NT     183.90        
  7 D'Ambrosio, Lia        UNION                     NT     157.00        
  8 Cohen, Rachel          UNION                     NT     128.70        
 
Event 12  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sobel, Brian           SC-NE                     NT     310.70        
  2 Fitzgerald, Matthe     SC-NE                 287.33     239.75        
  3 Drillinger, Ian        UNION                     NT     237.95        
  4 Pancoast, Kenny        SC-NE                 216.30     222.65        
  5 Morey, Joshua          HC                        NT     219.35        
  6 Quinn, Nate            HC                        NT     200.75        
  7 Shaver, Derek          SC-NE                 187.35     183.65        
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trumbull, Meredith     SC-NE                2:13.62    2:17.03        
      31.03   34.03   35.27   36.70                                
  2 Marois, Andrea         UNION                     NT    2:20.36        
      31.07   35.65   36.98   36.66                                
  3 Weber, Mallory         HC                        NT    2:26.50        
      31.93   35.81   38.22   40.54                                
  4 Munson, Elizabeth      SC-NE                2:27.94    2:30.07        
      33.46   37.52   38.75   40.34                                
  5 Canpolat, Aylin        HC                        NT    2:30.96        
      33.40   38.87   38.96   39.73                                
  6 Potter, Molly          SC-NE                2:23.71    2:31.80        
      33.71   38.30   39.55   40.24                                
  7 Fleming, Erin          HC                        NT    2:35.07        
      32.05   36.84   40.75   45.43                                
  8 Rejman, Caitlin        HC                        NT   x2:46.47        
      34.94   40.87   45.31   45.35                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Way, Brian             SC-NE                1:59.53    2:01.98        
      28.06   31.25   31.79   30.88                                
  2 Goble, Eric            HC                        NT    2:02.59        
      27.29   30.71   32.15   32.44                                
  3 Willcox, Chris         HC                        NT    2:04.05        
      27.83   32.04   32.15   32.03                                
  4 Dwyer, Conor           HC                        NT    2:04.94        
      27.71   31.56   32.72   32.95                                
  5 Tiziani, Lucas         UNION                     NT    2:05.95        
      28.18   32.22   32.37   33.18                                
  6 Wagner, Rob            UNION                     NT    2:10.07        
      29.17   33.13   33.54   34.23                                
  7 Wahl, Matt             UNION                     NT    2:10.33        
      28.14   32.45   34.32   35.42                                
  8 Shaw, David            SC-NE                     NT    2:21.29        
      29.15   34.06   36.96   41.12                                
  9 Burke, Aidan           SC-NE                2:18.25    2:23.63        
      30.70   36.59   37.96   38.38                                
 10 Rosenthal, Sam         HC                        NT   x2:32.23        
      32.60   38.33   40.49   40.81                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Kaleigh         UNION                     NT      55.10        
      27.11   27.99                                                
  2 Reilly, Kaitlin        SC-NE                  54.82      55.74        
      27.19   28.55                                                
  3 Doe, Aimee             SC-NE                  55.69      55.85        
      27.15   28.70                                                
  4 Fugger, Erica          UNION                     NT      56.45        
      27.82   28.63                                                
  5 Ha, Stephanie          HC                        NT      56.77        
      27.50   29.27                                                
  6 Kosciusko, Carolin     SC-NE                1:00.82      56.89        
      27.59   29.30                                                
  7 Wright, Priscilla      UNION                     NT      57.26        
      28.00   29.26                                                
  8 Holladay, Erin         HC                        NT      57.36        
      27.50   29.86                                                
  9 McFarland, Samanth     HC                        NT      59.50        
      28.57   30.93                                                
 10 Foley, Suzanne         UNION                     NT     x59.89        
      28.53   31.36                                                
 11 Wright, Caitlin        SC-NE                1:02.43   x1:03.21        
      29.66   33.55                                                
 12 Bradley, Breanna       HC                        NT   x1:08.32        
      32.89   35.43                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manley, Nolan          SC-NE                  49.41      50.04        
      24.38   25.66                                                
  2 Herman, Todd           UNION                     NT      50.09        
      24.31   25.78                                                
  3 Schultz, Lydon         HC                        NT      50.28        
      24.21   26.07                                                
  4 Manoni, Matt           SC-NE                  50.34      50.86        
      24.56   26.30                                                
  5 Mackstutis, Scott      SC-NE                  50.27      50.89        
      24.67   26.22                                                
  6 Jung, Kevin            UNION                     NT      51.02        
      24.40   26.62                                                
  7 Durocher, Kaird        HC                        NT      51.54        
      24.76   26.78                                                
  8 Connell, Alex          UNION                     NT      51.93        
      25.20   26.73                                                
  9 MacElveen, Billy       HC                        NT      52.20        
      24.77   27.43                                                
 10 Demellia, Mike         SC-NE                  51.58     x52.89        
      25.36   27.53                                                
 11 Sanders, James         HC                        NT     x54.59        
      25.41   29.18                                                
 -- Van Amburgh, Chris     SC-NE                1:00.00     X59.81        
      28.54   31.27                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Robyn           HC                        NT    2:16.34        
      32.18   34.16   35.12   34.88                                
  2 Cooney, Megan          SC-NE                2:17.17    2:18.04        
      33.40   34.71   35.34   34.59                                
  3 Lynch, Kerry           SC-NE                2:20.44    2:19.62        
      33.10   35.15   35.86   35.51                                
  4 Brennan, Annora        UNION                     NT    2:21.21        
      34.15   35.67   35.98   35.41                                
  5 Bascom, Lexi           UNION                     NT    2:22.08        
      34.48   36.03   35.85   35.72                                
  6 Holmes, Katie          HC                        NT    2:22.88        
      33.96   36.43   37.09   35.40                                
  7 Harrington, Breonn     SC-NE                2:21.20    2:26.25        
      34.39   37.24   37.46   37.16                                
  8 Stocker, Jessica       SC-NE                2:26.46   x2:29.72        
      34.08   38.05   38.88   38.71                                
  9 Beidl, Kate            HC                        NT    2:30.16        
      35.77   38.09   38.85   37.45                                
 10 White, Carly           HC                        NT   x2:30.66        
      36.04   38.33   38.52   37.77                                
 -- Fahey, Lauren          SC-NE                2:28.07   X2:32.68        
      36.92   38.32   38.59   38.85                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scarlett, Brian        UNION                     NT    2:01.17        
      28.36   30.74   30.90   31.17                                
  2 Mooney, Michael        UNION                     NT    2:04.21        
      30.09   32.43   31.04   30.65                                
  3 Cummiskey, Jerome      SC-NE                2:06.32    2:07.26        
      29.81   31.56   32.97   32.92                                
  4 Morse, Travis          SC-NE                2:04.61    2:07.40        
      29.68   31.86   33.36   32.50                                
  5 George, Tim            HC                        NT    2:08.26        
      30.46   32.47   33.00   32.33                                
  6 Cupit, Cody            HC                        NT    2:08.73        
      30.18   32.77   33.73   32.05                                
  7 Goble, Eric            HC                        NT    2:09.57        
      30.52   32.12   33.59   33.34                                
  8 Ernst, Josh            SC-NE                2:08.91    2:10.06        
      29.76   33.25   33.78   33.27                                
  9 Brown, Gordon          SC-NE                2:11.45   x2:12.26        
      31.14   33.29   34.12   33.71                                
 10 Tiziani, Lucas         UNION                     NT    2:22.50        
      33.14   36.49   36.44   36.43                                
 -- Hendry, Matt           SC-NE                2:12.49   X2:22.62        
      33.13   35.86   36.83   36.80                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sisson, Meghan         SC-NE                5:21.75    5:20.26        
      29.71   32.11   32.51   32.70   32.89   32.62   32.66   32.46
      31.40   31.20                                                
  2 Gray, Erin             HC                        NT    5:31.90        
      30.62   32.70   33.22   33.14   32.72   33.42   33.92   34.59
      33.90   33.67                                                
  3 Hartford, Laura        SC-NE                5:25.48    5:33.00        
      30.35   33.36   33.27   33.78   33.67   33.71   33.71   34.27
      33.81   33.07                                                
  4 Feran, Meghan          SC-NE                5:26.24    5:34.02        
      31.12   33.20   33.72   33.89   33.76   34.08   34.05   34.05
      33.85   32.30                                                
  5 Geary, Kelly           UNION                     NT    5:34.17        
      30.34   33.06   33.82   33.91   34.13   34.16   34.25   34.26
      33.96   32.28                                                
  6 Shanley, Kelly         HC                        NT    5:41.89        
      30.58   32.13   33.04   33.71   34.94   35.61   35.23   35.26
      35.98   35.41                                                
  7 Yergeau, Sarah         UNION                     NT    5:48.11        
      31.89   35.02   35.41   35.32   35.27   35.68   35.38   35.48
      34.98   33.68                                                
  8 Spakowski, Molly       UNION                     NT    5:54.16        
      32.39   35.20   35.93   36.19   36.12   35.72   36.06   36.07
      35.75   34.73                                                
  9 Canpolat, Aylin        HC                        NT    5:57.64        
      32.03   35.32   35.66   35.86   36.45   35.65   36.59   37.06
      36.70   36.32                                                
 10 Tyrrell, Rannan        SC-NE                5:51.40   x6:01.81        
      32.15   35.37   36.18   36.20   36.15   36.51   37.02   37.73
      37.58   36.92                                                
 11 White, Carly           HC                        NT   x6:10.92        
      34.54   36.92   37.59   37.55   37.67   37.82   37.45   37.83
      37.21   36.34                                                
 -- Hallowell, Kelsey      SC-NE                     NT   X6:07.72        
      33.02   35.92   36.38   37.20   37.23   37.45   37.64   37.87
      37.88   37.13                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blakesley, Andrew      SC-NE                4:52.22    4:53.06        
      26.05   28.52   29.89   30.10   29.07   29.54   30.70   30.10
      29.56   29.53                                                
  2 Schapp, Steven         UNION                     NT    4:56.54        
      27.40   29.40   29.92   30.05   30.39   30.13   30.11   30.44
      29.83   28.87                                                
  3 Kleso, Kenny           HC                        NT    4:57.19        
      26.36   28.34   29.64   30.57   30.34   30.20   31.02   31.17
      30.55   29.00                                                
  4 McLaughlin, Ryan       UNION                     NT    5:09.01        
      27.59   30.04   30.90   31.22   31.51   31.82   31.88   31.95
      31.68   30.42                                                
  5 Breitweiser, Billy     UNION                     NT    5:09.58        
      27.45   29.85   30.31   30.77   31.33   31.58   31.85   31.99
      32.76   31.69                                                
  6 Bueno, Travis          HC                        NT    5:10.65        
      28.25   30.93   31.68   31.86   31.67   31.21   31.28   31.99
      32.38   29.40                                                
  7 Peters, Scott          SC-NE                5:11.55    5:10.86        
      27.20   29.24   30.87   31.70   32.33   31.99   32.01   31.97
      32.35   31.20                                                
  8 McNorton, Joshua       HC                        NT    5:12.22        
      27.57   31.07   31.61   31.80   32.18   31.91   32.14   32.51
      32.03   29.40                                                
  9 Lambertson, Tony       SC-NE                5:05.02    5:12.53        
      27.38   30.48   31.05   31.45   31.78   32.06   32.28   32.41
      32.34   31.30                                                
 10 Pennington, Sean       SC-NE                5:17.21   x5:18.98        
      28.23   31.00   32.17   32.33   32.66   33.09   32.82   33.18
      32.49   31.01                                                
 11 Barker, Kevin          UNION                     NT   x5:19.36        
      28.72   31.76   32.64   32.43   33.13   32.46   32.66   32.69
      32.46   30.41                                                
 12 Morrison, Jake         HC                        NT   x5:19.98        
      28.06   30.74   31.61   32.45   32.78   33.41   31.99   33.94
      33.32   31.68                                                
 -- Sniffin, Brian         SC-NE                5:14.31   X5:24.85        
      27.91   30.95   32.29   32.87   33.07   33.63   33.38   34.30
      33.96   32.49                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reggio, Michelle       SC-NE                 262.55     247.20        
  2 Kijanka, Meghan        SC-NE                 227.92     210.40        
  3 Keefe, Courtney        SC-NE                 220.05     198.60        
  4 Nearpass, Meredith     UNION                     NT     196.45        
  5 Rhodes, Paige          SC-NE                 256.30     193.35        
  5 Sherburn, Brittany     HC                        NT     193.35        
  7 D'Ambrosio, Lia        UNION                     NT     164.65        
  8 Cohen, Rachel          UNION                     NT     148.95        
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sobel, Brian           SC-NE                     NT     260.35        
  2 Fitzgerald, Matthe     SC-NE                 264.80     249.40        
  3 Pancoast, Kenny        SC-NE                 228.37     226.50        
  4 Drillinger, Ian        UNION                     NT     224.85        
  5 Morey, Joshua          HC                        NT     222.15        
  6 Quinn, Nate            HC                        NT     194.45        
  7 Shaver, Derek          SC-NE                 183.50     188.85        
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Kaleigh         UNION                     NT    2:29.09        
      33.98   37.86   38.38   38.87                                
  2 Fletcher, Whitney      HC                        NT    2:29.66        
      33.21   38.26   39.39   38.80                                
  3 Carignan, Jennifer     SC-NE                2:37.74    2:37.99        
      36.35   40.05   41.30   40.29                                
  4 Nihan, Lianne          SC-NE                2:46.34    2:43.05        
      37.39   41.78   42.39   41.49                                
  5 Enchermann, Grace      HC                        NT    2:44.47        
      37.08   41.52   42.74   43.13                                
  6 Cuyler, Janella        SC-NE                2:46.33    2:46.55        
      38.39   42.66   42.73   42.77                                
  7 Yergeau, Sarah         UNION                     NT    2:48.37        
      38.76   42.90   43.42   43.29                                
  8 Stuesser, Kirsten      HC                        NT    2:49.33        
      38.20   42.36   44.10   44.67                                
  9 Feran, Meghan          SC-NE                2:48.37   x2:50.35        
      38.67   44.04   43.58   44.06                                
 10 Bradley, Breanna       HC                        NT   x3:08.36        
      43.24   48.09   48.65   48.38                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Michael      HC                        NT    2:12.11        
      29.30   33.51   34.23   35.07                                
  2 Mackstutis, Ryan       SC-NE                2:16.07    2:15.62        
      30.19   34.42   35.33   35.68                                
  3 Boyd, Alex             UNION                     NT    2:22.05        
      29.95   35.90   37.76   38.44                                
  4 Sorensen, David        UNION                     NT    2:23.68        
      31.49   36.51   37.50   38.18                                
  5 Weiner, Ben            UNION                     NT    2:25.24        
      32.11   37.02   37.54   38.57                                
  6 MacDonald, John        SC-NE                2:27.83    2:26.10        
      32.71   38.47   37.20   37.72                                
  7 Russell, Tim           SC-NE                2:24.64    2:26.41        
      32.40   36.97   38.68   38.36                                
  8 Pennington, Sean       SC-NE                2:26.73   x2:26.83        
      32.15   37.03   39.07   38.58                                
  9 Blefari, Adam          HC                        NT    2:31.13        
      32.56   37.72   39.84   41.01                                
 10 Donahoe, Conor         UNION                     NT   x2:34.37        
      32.58   39.18   41.47   41.14                                
 -- Irwin, Ryan            SC-NE                2:45.51   X2:41.53        
      36.79   39.83   42.31   42.60                                
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Springfield College-NE  'A'                 3:47.99    3:44.71        
     1) Doe, Aimee                      2) VanWaalwijk, Jaclyn            
     3) Kosciusko, Caroline             4) Reilly, Kaitlin                
       27.19    56.22    27.71    57.97    26.72    56.03    25.82    54.49
  2 Union College  'A'                               NT    3:45.77        
     1) Fugger, Erica                   2) Wright, Priscilla              
     3) Fletcher, Diana                 4) Prendergast, Maria             
       27.70    56.68    27.07    56.65    26.76    56.74    26.48    55.70
  3 Springfield College-NE  'B'                      NT    3:57.38        
     1) Lynch, Kerry                    2) Shaw, Amanda                   
     3) Sisson, Meghan                  4) Kopac, Kelly                   
       27.97    57.45    28.80  1:00.97    28.24    59.29    28.10    59.67
  4 Hartwick College  'A'                            NT    3:58.47        
     1) McFarland, Samantha             2) Holladay, Erin                 
     3) Fleming, Erin                   4) Grunert, Kristie               
       29.05  1:00.89    27.81    58.86    28.60  1:00.08    27.59    58.64
  5 Union College  'B'                               NT    4:05.48        
     1) Brennan, Annora                 2) Spakowski, Molly               
     3) Foley, Suzanne                  4) Bascom, Lexi                   
       29.90  1:01.24    28.99  1:01.57    28.61  1:01.20    29.21  1:01.47
  6 Springfield College-NE  'C'                      NT   x4:07.83        
     1) Abrams, Teaghan                 2) Fahey, Lauren                  
     3) Carignan, Jennifer              4) Munson, Elizabeth              
       30.17  1:02.29    29.63  1:01.47    31.08  1:04.29    28.42    59.78
  7 Springfield College-NE  'D'                      NT   x4:09.03        
     1) Tyrrell, Rannan                 2) Stocker, Jessica               
     3) Hartford, Laura                 4) Wright, Caitlin                
       29.88  1:02.09    30.47  1:04.70    28.72  1:00.82    28.54  1:01.42
  8 Hartwick College  'B'                            NT    4:17.20        
     1) Beidl, Kate                     2) Shanley, Kelly                 
     3) Canpolat, Aylin                 4) Stuesser, Kirsten              
       31.27  1:05.51    30.04  1:03.67    30.62  1:05.04    29.16  1:02.98
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Union College  'A'                               NT    3:18.19        
     1) Scarlett, Brian                 2) Herman, Todd                   
     3) Schapp, Steven                  4) Jung, Kevin                    
       24.06    49.61    23.30    49.24    23.96    49.82    23.03    49.52
  2 Springfield College-NE  'A'                 3:14.98    3:19.14        
     1) Manley, Nolan                   2) Demellia, Mike                 
     3) Cummiskey, Jerome               4) Blakesley, Andrew              
       24.51    50.37    23.67    51.26    23.65    50.95    21.97    46.56
  3 Union College  'B'                               NT    3:28.06        
     1) Connell, Alex                   2) Sorensen, David                
     3) Wagner, Rob                     4) Wahl, Matt                     
       25.16    52.21    25.18    52.76    24.69    52.53    23.90    50.56
  4 Hartwick College  'A'                            NT    3:28.40        
     1) Cupit, Cody                     2) Morrison, Jake                 
     3) MacElveen, Billy                4) Schultz, Lydon                 
       25.21    52.42    24.91    53.21    24.23    52.35    23.46    50.42
  5 Springfield College-NE  'B'                      NT    3:33.75        
     1) Lambertson, Tony                2) Shaw, David                    
     3) Peters, Scott                   4) York, Gary                     
       25.53    53.14    25.64    54.08    25.21    52.80    25.05    53.73
  6 Hartwick College  'B'                            NT    3:37.79        
     1) Bueno, Travis                   2) McNorton, Joshua               
     3) Sanders, James                  4) Rosenthal, Sam                 
       25.23    53.69    25.19    52.82    25.84    55.22    26.35    56.06
  7 Springfield College-NE  'C'                      NT   x3:41.52        
     1) Sniffin, Brian                  2) Burke, Aidan                   
     3) Brown, Gordon                   4) MacDonald, John                
       26.83    55.80    25.51    53.73    25.85    55.09    26.49    56.90
  8 Springfield College-NE  'D'                      NT   x3:55.75        
     1) Schupack, David                 2) Van Amburgh, Chris             
     3) Irwin, Ryan                     4) Russell, Tim                   
       26.64    56.42    29.00    59.99    29.30  1:02.08    27.74    57.26