Licensed to Springfield College Swimming
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/18/2012 09:58 AM
                          SC - USCG - MIT - 1/15/2012                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massachusetts Institute of Tec-MA  'A'            1:45.36    1:49.81  
     1) Rogers, Christy K SO            2) Murphy, Calley L SO            
     3) Kokensparger, Anna S JR         4) Tuan, Eann FR                  
                  27.74       58.89 (31.15)     1:25.14 (26.25)     1:49.81 (24.67)
  2 Massachusetts Institute of Tec-MA  'B'                 NT    1:54.00  
     1) He, Jane W FR                   2) Darago, Nora A SO              
     3) Pitts, Emily F SR               4) Cunningham, Michelle M FR      
                  29.37     1:01.52 (32.15)     1:29.46 (27.94)     1:54.00 (24.54)
  3 Springfield College-NE  'A'                            NT    1:54.16  
     1) Poole, Kelsey L SO              2) Cuyler, Janella R JR           
     3) Reilly, Kaitlin M SR            4) Kosciusko, Caroline D SR       
                  29.85     1:02.29 (32.44)     1:28.76 (26.47)     1:54.16 (25.40)
  4 U.S. Coast Guard Academy-CT  'A'                       NT    1:57.68  
     1) Gever, Caitlyn K FR             2) Mestemaker, Jordan J SR        
     3) Ferguson, Chantel L SO          4) Gayman, Heidi A SR             
                  29.47     1:03.78 (34.31)     1:32.08 (28.30)     1:57.68 (25.60)
  5 Springfield College-NE  'B'                            NT    1:57.85  
     1) Harrington, Bre M JR            2) Stracqualursi, Nicolle A SO    
     3) Potter, Molly E JR              4) Masayda, Mary F FR             
                  30.78     1:02.91 (32.13)     1:31.60 (28.69)     1:57.85 (26.25)
  6 Massachusetts Institute of Tec-MA  'C'                 NT    1:58.67  
     1) Alwan, Allison M SR             2) Klein, Morganne C SO           
     3) Loo, Whitney S FR               4) Hu, Elina JR                   
                  30.80     1:04.98 (34.18)     1:33.71 (28.73)     1:58.67 (24.96)
  7 Springfield College-NE  'C'                            NT    1:59.58  
     1) Van Waalwijk, Jaclyn SR         2) Roy, Tanya SO                  
     3) Simpson, Kaitlin E SO           4) Phoenix, Ashley J FR           
                  30.86     1:03.98 (33.12)     1:33.03 (29.05)     1:59.58 (26.55)
  8 Massachusetts Institute of Tec-MA  'D'                 NT    1:59.62  
     1) Lo, Lauren D JR                 2) Finn, Chelsea B SO             
     3) Giblin, Sydney A SR             4) Jacobi, Amy E SR               
                  31.28     1:06.28 (35.00)     1:34.18 (27.90)     1:59.62 (25.44)
  9 U.S. Coast Guard Academy-CT  'B'                       NT    2:00.25  
     1) Slife, Carolyn FR               2) Jozsa, Terri E JR              
     3) Talbot, Erin M JR               4) Sao, Darlene FR                
                  30.85     1:05.13 (34.28)     1:34.22 (29.09)     2:00.25 (26.03)
 10 Springfield College-NE  'D'                            NT    2:06.66  
     1) Woodward, Anna M JR             2) Hornig, Sandra L FR            
     3) Abrams, Teaghan H SR            4) Mrak, Morgan E SO              
                  31.71     1:08.41 (36.70)     1:39.44 (31.03)     2:06.66 (27.22)
 11 U.S. Coast Guard Academy-CT  'C'                       NT    2:09.36  
     1) Bellm, Lulu M FR                2) Yin, Carol D SO                
     3) Flocken, Cathy D FR             4) Gray, Kelsey FR                
                  33.23     1:11.63 (38.40)     1:42.23 (30.60)     2:09.36 (27.13)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massachusetts Institute of Tec-MA  'A'            1:29.94    1:36.47  
     1) Terbush, Ryan N SR              2) Liao, Michael J SO             
     3) Ubellacker, Wyatt L JR          4) Dunn, Colby C SO               
                  25.48       52.49 (27.01)     1:15.95 (23.46)     1:36.47 (20.52)
  2 Massachusetts Institute of Tec-MA  'B'                 NT    1:37.29  
     1) Rosenberg, Ron JR               2) Chiu, Brendon W FR             
     3) Chapa, Matthew R                4) Deveney, Brendan T JR          
                  24.93       51.94 (27.01)     1:15.65 (23.71)     1:37.29 (21.64)
  3 U.S. Coast Guard Academy-CT  'A'                       NT    1:39.01  
     1) Andrews, Bryan J SR             2) Duryea, Derrian L FR           
     3) Strobel, Preston J SR           4) Knox, Johnson C SR             
                  26.35       54.66 (28.31)     1:18.25 (23.59)     1:39.01 (20.76)
  4 Massachusetts Institute of Tec-MA  'C'                 NT    1:41.53  
     1) Liu, Brendan JR                 2) Parell, David C SR             
     3) Mock, Remy SO                   4) Chen, Tony JR                  
                  25.80       54.38 (28.58)     1:19.13 (24.75)     1:41.53 (22.40)
  5 Springfield College-NE  'A'                            NT    1:42.55  
     1) Ernst, Josh SR                  2) Ferraro, Trevor S FR           
     3) Manley, Nolan JR                4) Peters, Scott JR               
                  26.04       55.35 (29.31)     1:19.91 (24.56)     1:42.55 (22.64)
  6 U.S. Coast Guard Academy-CT  'B'                       NT    1:43.36  
     1) Beshoar, Dan G SR               2) Gayman, Brett J SR             
     3) Johannsen, Barrett SO           4) Dona, Alex A SO                
                  25.99       56.04 (30.05)     1:20.60 (24.56)     1:43.36 (22.76)
  7 Massachusetts Institute of Tec-MA  'D'                 NT    1:43.40  
     1) Vagts, Joshua P FR              2) Lin, Jeffrey SO                
     3) Boone, Spencer S FR             4) Fathman, Austin D FR           
                  26.83       57.58 (30.75)     1:21.67 (24.09)     1:43.40 (21.73)
  8 U.S. Coast Guard Academy-CT  'C'                       NT    1:44.42  
     1) Kotchman, Tyler O FR            2) Kennedy, TJ SR                 
     3) Buys, Ryan J FR                 4) Piantedosi, Micahel JR         
                  27.47       57.50 (30.03)     1:21.82 (24.32)     1:44.42 (22.60)
  9 Springfield College-NE  'B'                            NT    1:44.71  
     1) Dullard, Kelly Z FR             2) Scala, Eric SO                 
     3) Kobani, Nicholas A FR           4) Cassidy, Hayden F FR           
                  27.09       56.19 (29.10)     1:22.20 (26.01)     1:44.71 (22.51)
 10 U.S. Coast Guard Academy-CT  'D'                       NT    1:49.33  
     1) Bonomi, Eric J SO               2) Brigham, Matthew M FR          
     3) Moses, Evin D SR                4) Hoburg, Adam J FR              
                  27.92     1:00.82 (32.90)     1:26.75 (25.93)     1:49.33 (22.58)
 11 Springfield College-NE  'C'                            NT    1:49.50  
     1) Ernst, Benjamin SO              2) Russell, Tim SR                
     3) Lensing, Peter F SO             4) Frey, Josh SO                  
                  28.42       59.35 (30.93)     1:26.23 (26.88)     1:49.50 (23.27)
 12 Springfield College-NE  'D'                            NT    1:56.83  
     1) Ramos, Tim JR                   2) Irwin, Ryan JR                 
     3) Macdonald, John G SR            4) Crampton, Tim SO               
                  29.93     1:05.89 (35.96)     1:32.42 (26.53)     1:56.83 (24.41)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Emmie A             FR MIT-MA              10:19.87   10:31.06  
                  28.15       58.54 (30.39)     1:29.57 (31.03)     2:00.87 (31.30)
        2:32.23 (31.36)     3:03.72 (31.49)     3:35.54 (31.82)     4:07.41 (31.87)
        4:38.97 (31.56)     5:10.82 (31.85)     5:42.72 (31.90)     6:14.71 (31.99)
        6:46.58 (31.87)     7:18.64 (32.06)     7:50.92 (32.28)     8:23.00 (32.08)
        8:55.25 (32.25)     9:27.68 (32.43)     9:59.70 (32.02)    10:31.06 (31.36)
  2 Pearl, Taylor M           FR MIT-MA              11:10.18   11:02.71  
                  30.31     1:03.45 (33.14)     1:36.53 (33.08)     2:09.87 (33.34)
        2:42.91 (33.04)     3:15.77 (32.86)     3:48.88 (33.11)     4:22.22 (33.34)
        4:55.64 (33.42)     5:29.07 (33.43)     6:02.39 (33.32)     6:35.50 (33.11)
        7:08.86 (33.36)     7:42.70 (33.84)     8:16.36 (33.66)     8:49.92 (33.56)
        9:23.72 (33.80)     9:57.36 (33.64)    10:30.54 (33.18)    11:02.71 (32.17)
  3 Harrington, Bre M         JR Springfield-NE            NT   11:22.38  
                  30.75     1:03.67 (32.92)     1:37.29 (33.62)     2:10.88 (33.59)
        2:44.64 (33.76)     3:18.69 (34.05)     3:52.76 (34.07)     4:26.98 (34.22)
        5:01.18 (34.20)     5:35.61 (34.43)     6:09.74 (34.13)     6:44.10 (34.36)
        7:18.74 (34.64)     7:53.52 (34.78)     8:28.45 (34.93)     9:02.93 (34.48)
        9:37.86 (34.93)    10:13.07 (35.21)    10:48.08 (35.01)    11:22.38 (34.30)
  4 Potter, Molly E           JR Springfield-NE            NT   11:34.77  
                  31.14     1:04.66 (33.52)     1:38.58 (33.92)     2:13.02 (34.44)
        2:47.27 (34.25)     3:21.52 (34.25)     3:56.22 (34.70)     4:30.63 (34.41)
        5:05.81 (35.18)     5:40.51 (34.70)     6:15.42 (34.91)     6:50.32 (34.90)
        7:25.41 (35.09)     8:00.70 (35.29)     8:36.27 (35.57)     9:11.97 (35.70)
        9:48.00 (36.03)    10:23.92 (35.92)    10:59.71 (35.79)    11:34.77 (35.06)
  5 Tadge, Megan E            SR MIT-MA              11:11.61   11:36.76  
                  31.63     1:05.58 (33.95)     1:39.99 (34.41)     2:15.05 (35.06)
        2:50.17 (35.12)     3:25.06 (34.89)     3:59.81 (34.75)     4:34.57 (34.76)
        5:09.55 (34.98)     5:44.74 (35.19)     6:19.16 (34.42)     6:54.34 (35.18)
        7:29.80 (35.46)     8:05.26 (35.46)     8:40.50 (35.24)     9:15.95 (35.45)
        9:51.62 (35.67)    10:26.92 (35.30)    11:02.13 (35.21)    11:36.76 (34.63)
  6 Sottile, Elizabeth A      SO Springfield-NE            NT   11:43.67  
                  31.50     1:05.71 (34.21)     1:40.16 (34.45)     2:15.18 (35.02)
        2:50.29 (35.11)     3:25.60 (35.31)     4:01.28 (35.68)     4:37.62 (36.34)
        5:13.61 (35.99)     5:49.70 (36.09)     6:25.91 (36.21)     7:01.61 (35.70)
        7:37.03 (35.42)     8:11.91 (34.88)     8:47.29 (35.38)     9:22.85 (35.56)
        9:58.10 (35.25)    10:33.77 (35.67)    11:09.60 (35.83)    11:43.67 (34.07)
  7 Harkness, Diana A         SO Springfield-NE            NT  x12:08.59  
                  32.84     1:08.98 (36.14)     1:45.68 (36.70)     2:22.21 (36.53)
        2:58.71 (36.50)     3:35.77 (37.06)     4:12.08 (36.31)     4:48.85 (36.77)
        5:25.65 (36.80)     6:02.91 (37.26)     6:39.67 (36.76)     7:15.94 (36.27)
        7:52.76 (36.82)     8:29.34 (36.58)     9:06.71 (37.37)     9:43.26 (36.55)
       10:20.36 (37.10)    10:56.88 (36.52)    11:33.34 (36.46)    12:08.59 (35.25)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pruner, Max T             JR MIT-MA               9:58.94    9:47.08  
                  26.95       56.19 (29.24)     1:25.94 (29.75)     1:55.38 (29.44)
        2:24.72 (29.34)     2:54.19 (29.47)     3:23.62 (29.43)     3:53.04 (29.42)
        4:22.66 (29.62)     4:52.19 (29.53)     5:21.75 (29.56)     5:51.42 (29.67)
        6:21.16 (29.74)     6:50.94 (29.78)     7:20.57 (29.63)     7:50.29 (29.72)
        8:19.98 (29.69)     8:49.52 (29.54)     9:19.41 (29.89)     9:47.08 (27.67)
  2 Tinari, Marco M           SO Coast Guard-CT            NT    9:57.13  
                  27.58       56.88 (29.30)     1:26.72 (29.84)     1:56.53 (29.81)
        2:26.53 (30.00)     2:56.78 (30.25)     3:26.68 (29.90)     3:56.79 (30.11)
        4:26.92 (30.13)     4:57.22 (30.30)     5:27.06 (29.84)     5:57.27 (30.21)
        6:27.46 (30.19)     6:57.59 (30.13)     7:27.81 (30.22)     7:58.09 (30.28)
        8:28.16 (30.07)     8:58.19 (30.03)     9:28.31 (30.12)     9:57.13 (28.82)
  3 Wall, Timothy A           SO MIT-MA              10:05.74   10:03.07  
                  26.68       56.43 (29.75)     1:26.90 (30.47)     1:57.76 (30.86)
        2:28.78 (31.02)     3:00.17 (31.39)     3:31.19 (31.02)     4:02.43 (31.24)
        4:32.89 (30.46)     5:03.34 (30.45)     5:33.63 (30.29)     6:03.86 (30.23)
        6:34.09 (30.23)     7:04.27 (30.18)     7:34.65 (30.38)     8:04.72 (30.07)
        8:34.83 (30.11)     9:05.17 (30.34)     9:34.44 (29.27)    10:03.07 (28.63)
  4 Poehler, Nicholas D       JR Coast Guard-CT            NT   10:13.73  
                  27.40       57.00 (29.60)     1:26.71 (29.71)     1:56.90 (30.19)
        2:27.18 (30.28)     2:57.90 (30.72)     3:28.72 (30.82)     3:59.75 (31.03)
        4:30.71 (30.96)     5:01.76 (31.05)     5:33.00 (31.24)     6:04.15 (31.15)
        6:35.38 (31.23)     7:06.79 (31.41)     7:38.44 (31.65)     8:09.92 (31.48)
        8:41.45 (31.53)     9:12.40 (30.95)     9:43.41 (31.01)    10:13.73 (30.32)
  5 Biedenharn, Carlo R       SO MIT-MA              10:01.11   10:14.81  
                  27.20       57.02 (29.82)     1:27.15 (30.13)     1:58.01 (30.86)
        2:29.19 (31.18)     3:00.21 (31.02)     3:31.34 (31.13)     4:02.55 (31.21)
        4:33.88 (31.33)     5:05.57 (31.69)     5:36.50 (30.93)     6:08.11 (31.61)
        6:39.50 (31.39)     7:11.04 (31.54)     7:42.21 (31.17)     8:13.34 (31.13)
        8:44.54 (31.20)     9:15.41 (30.87)     9:45.77 (30.36)    10:14.81 (29.04)
  6 Cosenza, Nick F           SR Coast Guard-CT            NT   10:27.11  
                  27.69       57.34 (29.65)     1:27.65 (30.31)     1:58.19 (30.54)
        2:29.10 (30.91)     3:00.39 (31.29)     3:31.59 (31.20)     4:03.04 (31.45)
        4:33.96 (30.92)     5:04.57 (30.61)     5:35.65 (31.08)     6:07.12 (31.47)
        6:39.46 (32.34)     7:12.21 (32.75)     7:44.82 (32.61)     8:17.70 (32.88)
        8:50.66 (32.96)     9:23.22 (32.56)     9:55.53 (32.31)    10:27.11 (31.58)
  7 Scotto, Jason J           SO Springfield-NE            NT   10:39.11  
                  28.20       58.69 (30.49)     1:29.92 (31.23)     2:01.10 (31.18)
        2:32.77 (31.67)     3:04.81 (32.04)     3:36.67 (31.86)     4:08.88 (32.21)
        4:40.94 (32.06)     5:13.06 (32.12)     5:45.84 (32.78)     6:18.28 (32.44)
        6:50.62 (32.34)     7:23.27 (32.65)     7:55.93 (32.66)     8:29.03 (33.10)
        9:01.73 (32.70)     9:34.59 (32.86)    10:07.41 (32.82)    10:39.11 (31.70)
  8 Sniffin, Brian E          SR Springfield-NE            NT   11:01.83  
                  29.33     1:01.59 (32.26)     1:34.22 (32.63)     2:07.10 (32.88)
        2:40.10 (33.00)     3:13.20 (33.10)     3:46.46 (33.26)     4:19.96 (33.50)
        4:53.50 (33.54)     5:26.85 (33.35)     6:00.30 (33.45)     6:33.87 (33.57)
        7:07.52 (33.65)     7:40.98 (33.46)     8:14.49 (33.51)     8:48.42 (33.93)
        9:22.15 (33.73)     9:55.61 (33.46)    10:29.09 (33.48)    11:01.83 (32.74)
 -- McAndrew, Marc I          SO Coast Guard-CT            NT  X10:33.67  
                  28.85       59.65 (30.80)     1:31.16 (31.51)     2:02.75 (31.59)
        2:34.26 (31.51)     3:06.09 (31.83)     3:38.25 (32.16)     4:10.72 (32.47)
        4:42.54 (31.82)     5:14.37 (31.83)     5:46.68 (32.31)     6:19.20 (32.52)
        6:50.97 (31.77)     7:23.09 (32.12)     7:54.90 (31.81)     8:26.68 (31.78)
        8:58.73 (32.05)     9:30.61 (31.88)    10:02.55 (31.94)    10:33.67 (31.12)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kokensparger, Anna S      JR MIT-MA               1:53.83    1:58.12  
                  28.49       58.55 (30.06)     1:28.22 (29.67)     1:58.12 (29.90)
  2 Van De Zande, Georgia D   FR MIT-MA               1:58.75    2:01.44  
                  28.88       59.32 (30.44)     1:30.07 (30.75)     2:01.44 (31.37)
  3 Otey, Sarah Jane          SR Coast Guard-CT            NT    2:02.03  
                  29.22     1:00.63 (31.41)     1:32.04 (31.41)     2:02.03 (29.99)
  4 Sisson, Meghan P          SR Springfield-NE            NT    2:02.22  
                  28.64       59.68 (31.04)     1:31.06 (31.38)     2:02.22 (31.16)
  5 Sun, Daphne S             FR MIT-MA               1:58.55    2:02.28  
                  28.97       59.82 (30.85)     1:30.89 (31.07)     2:02.28 (31.39)
  6 Ozminkowski, Nicole F     FR MIT-MA               2:00.89   x2:02.56  
                  28.96       59.51 (30.55)     1:30.64 (31.13)     2:02.56 (31.92)
  7 Gayman, Heidi A           SR Coast Guard-CT            NT    2:04.13  
                  29.01     1:00.16 (31.15)     1:32.09 (31.93)     2:04.13 (32.04)
  8 Reilly, Kaitlin M         SR Springfield-NE            NT    2:05.47  
                  29.48     1:01.44 (31.96)     1:33.75 (32.31)     2:05.47 (31.72)
  9 Hartford, Laura G         SR Springfield-NE            NT    2:07.45  
                  29.18     1:01.24 (32.06)     1:34.54 (33.30)     2:07.45 (32.91)
 10 Kosciusko, Caroline D     SR Springfield-NE            NT   x2:09.25  
                  29.83     1:02.74 (32.91)     1:36.49 (33.75)     2:09.25 (32.76)
 11 Funk, Christa J           SR Coast Guard-CT            NT    2:10.91  
                  29.79     1:02.54 (32.75)     1:37.08 (34.54)     2:10.91 (33.83)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauchwitz, Ben R          FR MIT-MA               1:44.41    1:46.46  
                  24.50       51.52 (27.02)     1:18.80 (27.28)     1:46.46 (27.66)
  2 Chen, Tony                JR MIT-MA               1:42.03    1:47.55  
                  24.66       51.86 (27.20)     1:19.37 (27.51)     1:47.55 (28.18)
  3 McGuiness, Brian J        SR Coast Guard-CT            NT    1:47.56  
                  24.98       52.10 (27.12)     1:19.91 (27.81)     1:47.56 (27.65)
  4 Pierson, Andrew W         SR MIT-MA               1:42.86    1:47.75  
                  24.88       51.76 (26.88)     1:19.36 (27.60)     1:47.75 (28.39)
  5 Dona, Alex A              SO Coast Guard-CT            NT    1:48.18  
                  25.42       52.83 (27.41)     1:20.50 (27.67)     1:48.18 (27.68)
  6 Smit, Kevin P             JR Coast Guard-CT            NT    1:48.99  
                  25.22       52.38 (27.16)     1:20.18 (27.80)     1:48.99 (28.81)
  7 Ernst, Josh               SR Springfield-NE            NT    1:49.08  
                  25.81       53.53 (27.72)     1:21.64 (28.11)     1:49.08 (27.44)
  8 Everett, Michael F        FR MIT-MA               1:47.18   x1:50.36  
                  25.33       52.87 (27.54)     1:21.03 (28.16)     1:50.36 (29.33)
  9 Murphy, Phillip           FR Springfield-NE            NT    1:52.31  
                  25.70       53.65 (27.95)     1:22.69 (29.04)     1:52.31 (29.62)
 10 Peters, Scott             JR Springfield-NE            NT    1:52.62  
                  25.84       53.89 (28.05)     1:23.29 (29.40)     1:52.62 (29.33)
 11 Dullard, Kelly Z          FR Springfield-NE            NT   x1:52.93  
                  26.47       55.18 (28.71)     1:23.88 (28.70)     1:52.93 (29.05)
 12 Bonomi, Eric J            SO Coast Guard-CT            NT   x1:53.54  
                  25.80       54.78 (28.98)     1:24.30 (29.52)     1:53.54 (29.24)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Christy K         SO MIT-MA                 57.03      59.20  
                  28.81       59.20 (30.39)                                        
  2 Tuan, Eann                FR MIT-MA                 58.99    1:01.13  
                  29.01     1:01.13 (32.12)                                        
  3 He, Jane W                FR MIT-MA                 59.68    1:01.63  
                  29.76     1:01.63 (31.87)                                        
  4 Slife, Carolyn            FR Coast Guard-CT            NT    1:05.23  
                  32.23     1:05.23 (33.00)                                        
  5 Alwan, Allison M          SR MIT-MA               1:01.16   x1:05.56  
                  31.86     1:05.56 (33.70)                                        
  6 Kenis, Elizabeth F        JR Coast Guard-CT            NT    1:06.43  
                  32.56     1:06.43 (33.87)                                        
  7 Van Waalwijk, Jaclyn      SR Springfield-NE            NT    1:06.98  
                  33.30     1:06.98 (33.68)                                        
  8 Batch, Katherine W        SO Springfield-NE            NT    1:08.58  
                  33.47     1:08.58 (35.11)                                        
  9 Abrams, Teaghan H         SR Springfield-NE            NT    1:11.82  
                  35.10     1:11.82 (36.72)                                        
 10 Bellm, Lulu M             FR Coast Guard-CT            NT    1:13.56  
                  36.00     1:13.56 (37.56)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenberg, Ron            JR MIT-MA                 50.69      53.52  
                  25.85       53.52 (27.67)                                        
  2 Liu, Brendan              JR MIT-MA                 52.46      54.53  
                  26.65       54.53 (27.88)                                        
  3 Terbush, Ryan N           SR MIT-MA                 51.73      54.91  
                  26.97       54.91 (27.94)                                        
  4 Stumbaugh, Timothy J      SR MIT-MA                 51.87     x55.88  
                  26.91       55.88 (28.97)                                        
  5 Andrews, Bryan J          SR Coast Guard-CT            NT      55.98  
                  27.45       55.98 (28.53)                                        
  6 Brindamour, Christian J   FR Coast Guard-CT            NT      56.04  
                  27.19       56.04 (28.85)                                        
  7 Kotchman, Tyler O         FR Coast Guard-CT            NT      58.35  
                  28.23       58.35 (30.12)                                        
  8 Mackstutis, Scott J       SR Springfield-NE            NT      58.56  
                  27.98       58.56 (30.58)                                        
  9 Johannsen, Barrett        SO Coast Guard-CT            NT     x58.70  
                  28.60       58.70 (30.10)                                        
 10 Ernst, Benjamin           SO Springfield-NE            NT    1:00.94  
                  28.91     1:00.94 (32.03)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Calley L          SO MIT-MA               1:06.91    1:08.15  
                  31.77     1:08.15 (36.38)                                        
  2 Darago, Nora A            SO MIT-MA               1:08.05    1:11.82  
                  33.76     1:11.82 (38.06)                                        
  3 Stracqualursi, Nicolle A  SO Springfield-NE            NT    1:12.06  
                  33.87     1:12.06 (38.19)                                        
  4 Roy, Tanya                SO Springfield-NE            NT    1:12.46  
                  34.52     1:12.46 (37.94)                                        
  5 Cuyler, Janella R         JR Springfield-NE            NT    1:12.67  
                  34.14     1:12.67 (38.53)                                        
  6 Carignan, Jennifer        SR Springfield-NE            NT   x1:13.25  
                  34.78     1:13.25 (38.47)                                        
  7 Jozsa, Terri E            JR Coast Guard-CT            NT    1:13.64  
                  34.83     1:13.64 (38.81)                                        
  8 Finn, Chelsea B           SO MIT-MA               1:10.48    1:15.10  
                  35.85     1:15.10 (39.25)                                        
  9 Klein, Morganne C         SO MIT-MA               1:05.31   x1:15.24  
                  35.46     1:15.24 (39.78)                                        
 10 Sao, Darlene              FR Coast Guard-CT            NT    1:17.07  
                  35.89     1:17.07 (41.18)                                        
 11 Yin, Carol D              SO Coast Guard-CT            NT    1:21.17  
                  38.62     1:21.17 (42.55)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liao, Michael J           SO MIT-MA                 56.53      59.12  
                  27.99       59.12 (31.13)                                        
  2 Chiu, Brendon W           FR MIT-MA                 59.62    1:01.07  
                  27.99     1:01.07 (33.08)                                        
  3 Parell, David C           SR MIT-MA                 58.09    1:01.54  
                  29.06     1:01.54 (32.48)                                        
  4 Duryea, Derrian L         FR Coast Guard-CT            NT    1:01.85  
                  29.42     1:01.85 (32.43)                                        
  5 Ferraro, Trevor S         FR Springfield-NE            NT    1:05.84  
                  30.96     1:05.84 (34.88)                                        
  6 Graf, Dan R               JR Coast Guard-CT            NT    1:06.02  
                  30.66     1:06.02 (35.36)                                        
  7 Stringfellow, Robert P    FR Springfield-NE            NT    1:06.76  
                  31.04     1:06.76 (35.72)                                        
  8 Gayman, Brett J           SR Coast Guard-CT            NT    1:06.94  
                  31.60     1:06.94 (35.34)                                        
  9 Kennedy, TJ               SR Coast Guard-CT            NT   x1:07.35  
                  31.71     1:07.35 (35.64)                                        
 10 Russell, Tim              SR Springfield-NE            NT    1:09.01  
                  32.36     1:09.01 (36.65)                                        
 11 Irwin, Ryan               JR Springfield-NE            NT   x1:16.25  
                  35.92     1:16.25 (40.33)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rossick, Katelyn M        SO MIT-MA               2:14.27    2:14.23  
                  30.03     1:03.97 (33.94)     1:38.60 (34.63)     2:14.23 (35.63)
  2 Poole, Kelsey L           SO Springfield-NE            NT    2:14.65  
                  30.03     1:04.20 (34.17)     1:38.78 (34.58)     2:14.65 (35.87)
  3 Ferguson, Chantel L       SO Coast Guard-CT            NT    2:18.66  
                  30.82     1:05.41 (34.59)     1:40.88 (35.47)     2:18.66 (37.78)
  4 Loo, Whitney S            FR MIT-MA               2:19.92    2:20.33  
                  31.41     1:06.31 (34.90)     1:42.44 (36.13)     2:20.33 (37.89)
  5 Woodward, Anna M          JR Springfield-NE            NT    2:27.06  
                  32.04     1:08.78 (36.74)     1:47.65 (38.87)     2:27.06 (39.41)
  6 Callahan, Jenna M         SO Springfield-NE            NT    2:31.85  
                  33.09     1:10.45 (37.36)     1:50.13 (39.68)     2:31.85 (41.72)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Jeffrey              SO MIT-MA               1:53.80    1:56.67  
                  26.86       57.23 (30.37)     1:26.98 (29.75)     1:56.67 (29.69)
  2 Chapa, Matthew R             MIT-MA               1:53.59    1:57.06  
                  25.25       54.71 (29.46)     1:25.33 (30.62)     1:57.06 (31.73)
  3 Mock, Remy                SO MIT-MA               1:52.08    1:57.61  
                  26.83       56.32 (29.49)     1:27.04 (30.72)     1:57.61 (30.57)
  4 Early, Tim J              FR Coast Guard-CT            NT    1:58.17  
                  27.24       56.25 (29.01)     1:27.40 (31.15)     1:58.17 (30.77)
  5 Deveney, Brendan T        JR MIT-MA               1:54.26   x2:00.23  
                  25.86       55.55 (29.69)     1:27.26 (31.71)     2:00.23 (32.97)
  6 Buys, Ryan J              FR Coast Guard-CT            NT    2:07.36  
                  27.15       57.31 (30.16)     1:30.54 (33.23)     2:07.36 (36.82)
  7 Moses, Evin D             SR Coast Guard-CT            NT    2:08.12  
                  27.80       58.57 (30.77)     1:32.15 (33.58)     2:08.12 (35.97)
  8 Armstrong, Tanner C       JR Coast Guard-CT            NT   x2:08.60  
                  27.92     1:00.02 (32.10)     1:32.68 (32.66)     2:08.60 (35.92)
  9 Ramos, Tim                JR Springfield-NE            NT    2:09.36  
                  28.45     1:00.86 (32.41)     1:34.74 (33.88)     2:09.36 (34.62)
 10 Lensing, Peter F          SO Springfield-NE            NT    2:11.86  
                  28.44     1:01.06 (32.62)     1:35.39 (34.33)     2:11.86 (36.47)
 11 Macdonald, John G         SR Springfield-NE            NT    2:13.45  
                  28.96     1:01.92 (32.96)     1:36.64 (34.72)     2:13.45 (36.81)
 12 Kobani, Nicholas A        FR Springfield-NE            NT   x2:20.00  
                  29.53     1:02.93 (33.40)     1:38.46 (35.53)     2:20.00 (41.54)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Kellie        SO Springfield-NE            NT      24.27  
  2 Cunningham, Michelle M    FR MIT-MA                 24.76      24.97  
  3 Gever, Caitlyn K          FR Coast Guard-CT            NT      25.22  
  4 Jacobi, Amy E             SR MIT-MA                 23.74      25.75  
  5 Pitts, Emily F            SR MIT-MA                 24.97      26.04  
  6 Lo, Lauren D              JR MIT-MA                 24.99     x26.39  
  7 Shaw, Amanda H            JR Springfield-NE            NT      26.54  
  8 Masayda, Mary F           FR Springfield-NE            NT      26.92  
  9 Gray, Kelsey              FR Coast Guard-CT            NT      27.08  
 10 Flocken, Cathy D          FR Coast Guard-CT            NT      27.67  
 11 Phoenix, Ashley J         FR Springfield-NE            NT     x27.68  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Colby C             SO MIT-MA                 20.54      21.43  
  2 Ubellacker, Wyatt L       JR MIT-MA                 20.39      21.44  
  3 Knox, Johnson C           SR Coast Guard-CT            NT      21.95  
  4 Fathman, Austin D         FR MIT-MA                 21.46      22.18  
  5 Bauchwitz, Ben R          FR MIT-MA                    NT     x22.34  
  6 Beshoar, Dan G            SR Coast Guard-CT            NT      22.49  
  7 Mackstutis, Scott J       SR Springfield-NE            NT      22.76  
  8 Hoburg, Adam J            FR Coast Guard-CT            NT      23.01  
  9 Piantedosi, Micahel       JR Coast Guard-CT            NT     x23.20  
 10 Frey, Josh                SO Springfield-NE            NT      23.82  
 11 Crampton, Tim             SO Springfield-NE            NT      25.04  
 12 Irwin, Ryan               JR Springfield-NE            NT     x27.17  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Jennifer        SO Springfield-NE            NT     258.05  
  2 Keefe, Courtney           SR Springfield-NE            NT     252.60  
  3 Rhodes, Paige             JR Springfield-NE            NT     232.80  
  4 Stave, Elise              JR MIT-MA                240.90     222.75  
  5 Breitweiser, Kyra M       SO Springfield-NE            NT    x205.35  
  6 Cantrell, Sara            FR Coast Guard-CT            NT     199.25  
  7 Stinner, Ali V            SO Coast Guard-CT            NT     189.30  
  8 Wass, Jessica             SO MIT-MA                154.25     170.65  
  9 Durand, Catherine         SO Coast Guard-CT            NT     168.85  
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pancoast, Kenny           JR Springfield-NE            NT     297.25  
  2 Tyulmankov, Danil         SO MIT-MA                238.20     267.50  
  3 Lewis, Jack S             FR Springfield-NE            NT     264.60  
  4 Crantek, Dalton           SO Springfield-NE            NT     236.35  
  5 Smith, Pat                SO Springfield-NE            NT    x234.65  
  6 Gunningsmith, Tyler       SR Springfield-NE            NT    x231.00  
  7 Morel, Orlando M          SR Coast Guard-CT            NT     229.65  
  8 Sniffin, Trevor           FR Springfield-NE            NT    x224.80  
  9 Card, Michael             FR Springfield-NE            NT    x209.00  
 10 Shaver, Derek             JR Springfield-NE            NT    x201.50  
 11 He, Chao                  SR MIT-MA                213.65     194.55  
 12 Shields, Kasey            SR Springfield-NE            NT    x125.35  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Kellie        SO Springfield-NE            NT      53.41  
                  25.77       53.41 (27.64)                                        
  2 Cunningham, Michelle M    FR MIT-MA                 54.29      55.19  
                  26.46       55.19 (28.73)                                        
  3 Hu, Elina                 JR MIT-MA                 53.30      55.76  
                  27.01       55.76 (28.75)                                        
  4 Tuan, Eann                FR MIT-MA                 54.40      56.10  
                  26.68       56.10 (29.42)                                        
  5 Otey, Sarah Jane          SR Coast Guard-CT            NT      56.20  
                  27.60       56.20 (28.60)                                        
  6 Gever, Caitlyn K          FR Coast Guard-CT            NT      56.30  
                  26.69       56.30 (29.61)                                        
  7 Jacobi, Amy E             SR MIT-MA                 52.24     x56.31  
                  26.99       56.31 (29.32)                                        
  8 Poole, Kelsey L           SO Springfield-NE            NT      56.41  
                  27.11       56.41 (29.30)                                        
  9 Sao, Darlene              FR Coast Guard-CT            NT      57.88  
                  27.83       57.88 (30.05)                                        
 10 Kosciusko, Caroline D     SR Springfield-NE            NT      59.30  
                  28.48       59.30 (30.82)                                        
 11 Hornig, Sandra L          FR Springfield-NE            NT   x1:04.77  
                  30.51     1:04.77 (34.26)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Colby C             SO MIT-MA                 44.78      46.53  
                  21.96       46.53 (24.57)                                        
  2 McGuiness, Brian J        SR Coast Guard-CT            NT      48.01  
                  22.82       48.01 (25.19)                                        
  3 Chen, Tony                JR MIT-MA                 45.97      48.29  
                  23.41       48.29 (24.88)                                        
  4 Fathman, Austin D         FR MIT-MA                 47.54      48.59  
                  23.80       48.59 (24.79)                                        
  5 Chiu, Brendon W           FR MIT-MA                 47.15     x48.79  
                  23.20       48.79 (25.59)                                        
  6 Beshoar, Dan G            SR Coast Guard-CT            NT      48.85  
                  23.49       48.85 (25.36)                                        
  7 Manley, Nolan             JR Springfield-NE            NT      49.23  
                  23.78       49.23 (25.45)                                        
  8 Brindamour, Christian J   FR Coast Guard-CT            NT      49.46  
                  23.60       49.46 (25.86)                                        
  9 Cassidy, Hayden F         FR Springfield-NE            NT      50.58  
                  23.87       50.58 (26.71)                                        
 10 Bonomi, Eric J            SO Coast Guard-CT            NT     x50.61  
                  23.98       50.61 (26.63)                                        
 11 Scotto, Jason J           SO Springfield-NE            NT      50.89  
                  24.70       50.89 (26.19)                                        
 12 Kobani, Nicholas A        FR Springfield-NE            NT     x52.96  
                  25.58       52.96 (27.38)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Christy K         SO MIT-MA               2:05.43    2:07.37  
                  30.22     1:02.47 (32.25)     1:35.10 (32.63)     2:07.37 (32.27)
  2 Rossick, Katelyn M        SO MIT-MA               2:06.18    2:11.56  
                  32.13     1:05.16 (33.03)     1:38.42 (33.26)     2:11.56 (33.14)
  3 He, Jane W                FR MIT-MA               2:07.75    2:12.57  
                  31.14     1:05.02 (33.88)     1:39.17 (34.15)     2:12.57 (33.40)
  4 Slife, Carolyn            FR Coast Guard-CT            NT    2:19.79  
                  33.52     1:08.50 (34.98)     1:44.28 (35.78)     2:19.79 (35.51)
  5 Alwan, Allison M          SR MIT-MA               2:10.61   x2:19.94  
                  32.78     1:08.29 (35.51)     1:44.79 (36.50)     2:19.94 (35.15)
  6 Van Waalwijk, Jaclyn      SR Springfield-NE            NT    2:25.10  
                  35.35     1:12.27 (36.92)     1:49.12 (36.85)     2:25.10 (35.98)
  7 Batch, Katherine W        SO Springfield-NE            NT    2:26.05  
                  35.56     1:12.69 (37.13)     1:50.27 (37.58)     2:26.05 (35.78)
  8 Kenis, Elizabeth F        JR Coast Guard-CT            NT    2:26.88  
                  35.12     1:12.92 (37.80)     1:50.96 (38.04)     2:26.88 (35.92)
  9 Bellm, Lulu M             FR Coast Guard-CT            NT    2:33.16  
                  36.93     1:16.32 (39.39)     1:55.80 (39.48)     2:33.16 (37.36)
 10 Abrams, Teaghan H         SR Springfield-NE            NT    2:34.57  
                  36.38     1:15.59 (39.21)     1:55.45 (39.86)     2:34.57 (39.12)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenberg, Ron            JR MIT-MA               1:51.37    1:55.87  
                  27.49       56.45 (28.96)     1:25.92 (29.47)     1:55.87 (29.95)
  2 Liu, Brendan              JR MIT-MA               1:52.60    1:58.07  
                  28.19       57.35 (29.16)     1:26.64 (29.29)     1:58.07 (31.43)
  3 Stumbaugh, Timothy J      SR MIT-MA               1:51.24    2:00.35  
                  28.42       59.07 (30.65)     1:29.90 (30.83)     2:00.35 (30.45)
  4 Vagts, Joshua P           FR MIT-MA               1:55.42   x2:01.77  
                  28.19       58.42 (30.23)     1:30.05 (31.63)     2:01.77 (31.72)
  5 Ernst, Josh               SR Springfield-NE            NT    2:04.45  
                  29.23     1:01.01 (31.78)     1:33.01 (32.00)     2:04.45 (31.44)
  6 Dullard, Kelly Z          FR Springfield-NE            NT    2:05.43  
                  29.32     1:01.01 (31.69)     1:33.64 (32.63)     2:05.43 (31.79)
  7 Smit, Kevin P             JR Coast Guard-CT            NT    2:06.08  
                  29.92     1:00.52 (30.60)     1:32.97 (32.45)     2:06.08 (33.11)
  8 Andrews, Bryan J          SR Coast Guard-CT            NT    2:07.23  
                  29.22     1:01.41 (32.19)     1:34.67 (33.26)     2:07.23 (32.56)
  9 McAndrew, Marc I          SO Coast Guard-CT            NT    2:11.67  
                  30.98     1:03.79 (32.81)     1:37.95 (34.16)     2:11.67 (33.72)
 10 Ernst, Benjamin           SO Springfield-NE            NT    2:12.09  
                  31.59     1:05.55 (33.96)     1:38.79 (33.24)     2:12.09 (33.30)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kokensparger, Anna S      JR MIT-MA               2:24.97    2:29.51  
                  34.29     1:12.67 (38.38)     1:50.86 (38.19)     2:29.51 (38.65)
  2 Darago, Nora A            SO MIT-MA               2:28.46    2:34.73  
                  34.93     1:13.62 (38.69)     1:53.68 (40.06)     2:34.73 (41.05)
  3 Jozsa, Terri E            JR Coast Guard-CT            NT    2:35.96  
                  36.21     1:15.37 (39.16)     1:55.68 (40.31)     2:35.96 (40.28)
  4 Woodward, Anna M          JR Springfield-NE            NT    2:37.58  
                  35.87     1:15.91 (40.04)     1:56.80 (40.89)     2:37.58 (40.78)
  5 Mestemaker, Jordan J      SR Coast Guard-CT            NT    2:38.55  
                  36.56     1:17.29 (40.73)     1:58.01 (40.72)     2:38.55 (40.54)
  6 Stracqualursi, Nicolle A  SO Springfield-NE            NT    2:38.87  
                  35.45     1:16.35 (40.90)     1:58.31 (41.96)     2:38.87 (40.56)
  7 Klein, Morganne C         SO MIT-MA               2:23.15    2:39.23  
                  35.86     1:16.27 (40.41)     1:57.18 (40.91)     2:39.23 (42.05)
  8 Finn, Chelsea B           SO MIT-MA               2:33.04   x2:40.97  
                  36.94     1:18.27 (41.33)     1:59.94 (41.67)     2:40.97 (41.03)
  9 Roy, Tanya                SO Springfield-NE            NT    2:41.03  
                  36.12     1:16.38 (40.26)     1:58.70 (42.32)     2:41.03 (42.33)
 10 Hornig, Sandra L          FR Springfield-NE            NT   x2:47.49  
                  38.95     1:21.22 (42.27)     2:04.51 (43.29)     2:47.49 (42.98)
 11 Yin, Carol D              SO Coast Guard-CT            NT    2:53.69  
                  39.50     1:23.31 (43.81)     2:08.48 (45.17)     2:53.69 (45.21)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liao, Michael J           SO MIT-MA               2:03.03    2:10.76  
                  30.10     1:03.81 (33.71)     1:37.59 (33.78)     2:10.76 (33.17)
  2 Parell, David C           SR MIT-MA               2:07.32    2:16.01  
                  30.67     1:05.13 (34.46)     1:40.29 (35.16)     2:16.01 (35.72)
  3 Duryea, Derrian L         FR Coast Guard-CT            NT    2:16.62  
                  30.82     1:05.70 (34.88)     1:41.17 (35.47)     2:16.62 (35.45)
  4 Lin, Jeffrey              SO MIT-MA               2:14.69    2:16.76  
                  31.34     1:06.24 (34.90)     1:41.90 (35.66)     2:16.76 (34.86)
  5 Mills, Brad T             FR Springfield-NE            NT    2:22.02  
                  31.10     1:07.03 (35.93)     1:44.15 (37.12)     2:22.02 (37.87)
  6 Graf, Dan R               JR Coast Guard-CT            NT    2:24.95  
                  32.24     1:09.60 (37.36)     1:47.74 (38.14)     2:24.95 (37.21)
  7 Scala, Eric               SO Springfield-NE            NT    2:25.48  
                  32.45     1:09.21 (36.76)     1:47.53 (38.32)     2:25.48 (37.95)
  8 Stringfellow, Robert P    FR Springfield-NE            NT    2:27.26  
                  32.41     1:09.54 (37.13)     1:48.35 (38.81)     2:27.26 (38.91)
  9 Kennedy, TJ               SR Coast Guard-CT            NT    2:27.42  
                  33.33     1:10.37 (37.04)     1:49.21 (38.84)     2:27.42 (38.21)
 10 Gayman, Brett J           SR Coast Guard-CT            NT   x2:27.78  
                  34.11     1:12.24 (38.13)     1:50.17 (37.93)     2:27.78 (37.61)
 11 Ferraro, Trevor S         FR Springfield-NE            NT   x2:28.79  
                  33.08     1:09.99 (36.91)     1:49.12 (39.13)     2:28.79 (39.67)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Emmie A             FR MIT-MA               5:01.21    5:05.63  
                  27.53       57.34 (29.81)     1:27.80 (30.46)     1:58.36 (30.56)
        2:29.11 (30.75)     3:00.33 (31.22)     3:31.52 (31.19)     4:02.98 (31.46)
        4:34.49 (31.51)     5:05.63 (31.14)                                        
  2 Van De Zande, Georgia D   FR MIT-MA               5:28.48    5:25.67  
                  30.13     1:03.18 (33.05)     1:35.81 (32.63)     2:08.26 (32.45)
        2:40.73 (32.47)     3:13.52 (32.79)     3:46.25 (32.73)     4:19.70 (33.45)
        4:53.31 (33.61)     5:25.67 (32.36)                                        
  3 Ozminkowski, Nicole F     FR MIT-MA               5:18.77    5:28.54  
                  31.23     1:04.55 (33.32)     1:37.42 (32.87)     2:10.80 (33.38)
        2:44.32 (33.52)     3:17.63 (33.31)     3:50.72 (33.09)     4:23.77 (33.05)
        4:56.54 (32.77)     5:28.54 (32.00)                                        
  4 Sun, Daphne S             FR MIT-MA               5:18.45   x5:31.19  
                  31.44     1:05.13 (33.69)     1:38.99 (33.86)     2:12.85 (33.86)
        2:46.66 (33.81)     3:19.34 (32.68)     3:52.51 (33.17)     4:25.80 (33.29)
        4:58.86 (33.06)     5:31.19 (32.33)                                        
  5 Gayman, Heidi A           SR Coast Guard-CT            NT    5:31.77  
                  29.97     1:02.95 (32.98)     1:36.87 (33.92)     2:10.21 (33.34)
        2:43.10 (32.89)     3:16.48 (33.38)     3:50.19 (33.71)     4:24.00 (33.81)
        4:58.23 (34.23)     5:31.77 (33.54)                                        
  6 Phoenix, Ashley J         FR Springfield-NE            NT    5:37.88  
                  30.63     1:04.44 (33.81)     1:38.69 (34.25)     2:13.33 (34.64)
        2:47.65 (34.32)     3:22.02 (34.37)     3:56.69 (34.67)     4:31.28 (34.59)
        5:05.44 (34.16)     5:37.88 (32.44)                                        
  7 Reilly, Kaitlin M         SR Springfield-NE            NT    5:38.18  
                  30.83     1:04.93 (34.10)     1:39.44 (34.51)     2:13.98 (34.54)
        2:48.25 (34.27)     3:22.37 (34.12)     3:56.86 (34.49)     4:31.67 (34.81)
        5:06.20 (34.53)     5:38.18 (31.98)                                        
  8 Gray, Kelsey              FR Coast Guard-CT            NT    5:51.44  
                  32.12     1:07.04 (34.92)     1:42.58 (35.54)     2:18.23 (35.65)
        2:54.21 (35.98)     3:29.93 (35.72)     4:05.60 (35.67)     4:41.63 (36.03)
        5:17.03 (35.40)     5:51.44 (34.41)                                        
  9 Funk, Christa J           SR Coast Guard-CT            NT    5:51.53  
                  32.08     1:07.55 (35.47)     1:43.58 (36.03)     2:19.29 (35.71)
        2:55.17 (35.88)     3:31.55 (36.38)     4:07.87 (36.32)     4:43.24 (35.37)
        5:18.13 (34.89)     5:51.53 (33.40)                                        
 10 Carignan, Jennifer        SR Springfield-NE            NT    5:51.83  
                  32.46     1:07.24 (34.78)     1:42.70 (35.46)     2:18.33 (35.63)
        2:54.17 (35.84)     3:29.83 (35.66)     4:05.66 (35.83)     4:41.34 (35.68)
        5:17.37 (36.03)     5:51.83 (34.46)                                        
 11 Harkness, Diana A         SO Springfield-NE            NT   x5:54.18  
                  32.63     1:08.37 (35.74)     1:44.40 (36.03)     2:20.37 (35.97)
        2:56.26 (35.89)     3:32.13 (35.87)     4:08.26 (36.13)     4:43.79 (35.53)
        5:19.35 (35.56)     5:54.18 (34.83)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pruner, Max T             JR MIT-MA               4:37.51    4:45.19  
                  25.80       54.44 (28.64)     1:23.67 (29.23)     1:52.79 (29.12)
        2:22.09 (29.30)     2:51.26 (29.17)     3:20.30 (29.04)     3:49.47 (29.17)
        4:18.37 (28.90)     4:45.19 (26.82)                                        
  2 Tinari, Marco M           SO Coast Guard-CT            NT    4:48.25  
                  26.47       54.92 (28.45)     1:23.81 (28.89)     1:53.06 (29.25)
        2:22.25 (29.19)     2:51.16 (28.91)     3:20.36 (29.20)     3:49.77 (29.41)
        4:19.14 (29.37)     4:48.25 (29.11)                                        
  3 Biedenharn, Carlo R       SO MIT-MA               4:32.80    4:53.06  
                  26.44       55.70 (29.26)     1:25.35 (29.65)     1:55.18 (29.83)
        2:25.41 (30.23)     2:55.86 (30.45)     3:25.47 (29.61)     3:55.47 (30.00)
        4:25.12 (29.65)     4:53.06 (27.94)                                        
  4 Mock, Remy                SO MIT-MA               4:35.73    4:54.94  
                  26.93       56.26 (29.33)     1:26.12 (29.86)     1:56.42 (30.30)
        2:26.92 (30.50)     2:57.51 (30.59)     3:28.17 (30.66)     3:58.58 (30.41)
        4:27.55 (28.97)     4:54.94 (27.39)                                        
  5 Dona, Alex A              SO Coast Guard-CT            NT    4:55.49  
                  26.50       55.56 (29.06)     1:24.71 (29.15)     1:54.07 (29.36)
        2:24.04 (29.97)     2:54.34 (30.30)     3:24.48 (30.14)     3:54.81 (30.33)
        4:25.47 (30.66)     4:55.49 (30.02)                                        
  6 Wall, Timothy A           SO MIT-MA               4:37.18   x4:56.22  
                  26.92       56.54 (29.62)     1:26.45 (29.91)     1:56.76 (30.31)
        2:27.51 (30.75)     2:58.18 (30.67)     3:28.35 (30.17)     3:58.65 (30.30)
        4:28.33 (29.68)     4:56.22 (27.89)                                        
  7 Murphy, Phillip           FR Springfield-NE            NT    4:57.92  
                  27.10       56.53 (29.43)     1:26.44 (29.91)     1:56.94 (30.50)
        2:27.40 (30.46)     2:57.72 (30.32)     3:27.90 (30.18)     3:58.10 (30.20)
        4:28.28 (30.18)     4:57.92 (29.64)                                        
  8 Cosenza, Nick F           SR Coast Guard-CT            NT    4:58.39  
                  27.19       56.48 (29.29)     1:26.50 (30.02)     1:56.84 (30.34)
        2:27.37 (30.53)     2:57.80 (30.43)     3:28.55 (30.75)     3:59.58 (31.03)
        4:28.52 (28.94)     4:58.39 (29.87)                                        
  9 Poehler, Nicholas D       JR Coast Guard-CT            NT   x4:58.54  
                  26.73       56.08 (29.35)     1:26.12 (30.04)     1:56.58 (30.46)
        2:26.90 (30.32)     2:57.39 (30.49)     3:28.14 (30.75)     3:58.85 (30.71)
        4:29.21 (30.36)     4:58.54 (29.33)                                        
 10 Peters, Scott             JR Springfield-NE            NT    5:16.80  
                  28.11       59.05 (30.94)     1:31.31 (32.26)     2:03.69 (32.38)
        2:36.77 (33.08)     3:08.99 (32.22)     3:41.75 (32.76)     4:14.09 (32.34)
        4:45.83 (31.74)     5:16.80 (30.97)                                        
 11 Russell, Tim              SR Springfield-NE            NT    5:18.33  
                  27.83       57.97 (30.14)     1:29.63 (31.66)     2:02.00 (32.37)
        2:34.79 (32.79)     3:07.66 (32.87)     3:41.40 (33.74)     4:14.19 (32.79)
        4:47.18 (32.99)     5:18.33 (31.15)                                        
 12 Ramos, Tim                JR Springfield-NE            NT   x5:25.51  
                  27.56       57.82 (30.26)     1:30.12 (32.30)     2:03.10 (32.98)
        2:36.75 (33.65)     3:09.94 (33.19)     3:43.57 (33.63)     4:17.97 (34.40)
        4:52.05 (34.08)     5:25.51 (33.46)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Calley L          SO MIT-MA                 59.16    1:01.16  
                  28.48     1:01.16 (32.68)                                        
  2 Pennington, Kellie        SO Springfield-NE            NT    1:01.55  
                  28.62     1:01.55 (32.93)                                        
  3 Poole, Kelsey L           SO Springfield-NE            NT    1:01.78  
                  28.66     1:01.78 (33.12)                                        
  4 Ferguson, Chantel L       SO Coast Guard-CT            NT    1:02.52  
                  29.25     1:02.52 (33.27)                                        
  5 Cunningham, Michelle M    FR MIT-MA               1:02.74    1:03.32  
                  29.75     1:03.32 (33.57)                                        
  6 Loo, Whitney S            FR MIT-MA               1:01.78    1:03.58  
                  29.92     1:03.58 (33.66)                                        
  7 Simpson, Kaitlin E        SO Springfield-NE            NT    1:04.31  
                  30.16     1:04.31 (34.15)                                        
  8 Talbot, Erin M            JR Coast Guard-CT            NT    1:04.58  
                  30.02     1:04.58 (34.56)                                        
  9 Pitts, Emily F            SR MIT-MA               1:02.50   x1:04.70  
                  29.34     1:04.70 (35.36)                                        
 10 Kenis, Elizabeth F        JR Coast Guard-CT            NT    1:05.70  
                  30.33     1:05.70 (35.37)                                        
 11 Potter, Molly E           JR Springfield-NE            NT   x1:05.78  
                  31.13     1:05.78 (34.65)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ubellacker, Wyatt L       JR MIT-MA                 48.24      51.11  
                  23.60       51.11 (27.51)                                        
  2 Chapa, Matthew R             MIT-MA                 50.57      52.70  
                  24.19       52.70 (28.51)                                        
  3 Boone, Spencer S          FR MIT-MA                 51.93      53.82  
                  25.31       53.82 (28.51)                                        
  4 Buys, Ryan J              FR Coast Guard-CT            NT      54.22  
                  25.33       54.22 (28.89)                                        
  5 Johannsen, Barrett        SO Coast Guard-CT            NT      54.47  
                  25.47       54.47 (29.00)                                        
  6 Strobel, Preston J        SR Coast Guard-CT            NT      54.60  
                  24.91       54.60 (29.69)                                        
  7 Terbush, Ryan N           SR MIT-MA                 54.09     x55.64  
                  25.85       55.64 (29.79)                                        
  8 Mackstutis, Scott J       SR Springfield-NE            NT      56.08  
                  26.04       56.08 (30.04)                                        
  9 Manley, Nolan             JR Springfield-NE            NT      58.01  
                  26.82       58.01 (31.19)                                        
 10 Moses, Evin D             SR Coast Guard-CT            NT     x58.09  
                  27.05       58.09 (31.04)                                        
 11 Kobani, Nicholas A        FR Springfield-NE            NT      59.71  
                  28.01       59.71 (31.70)                                        
 12 Lensing, Peter F          SO Springfield-NE            NT   x1:00.01  
                  27.41     1:00.01 (32.60)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Jennifer        SO Springfield-NE            NT     286.20  
  2 Keefe, Courtney           SR Springfield-NE            NT     250.60  
  3 Rhodes, Paige             JR Springfield-NE            NT     246.25  
  4 Stave, Elise              JR MIT-MA                257.40     242.60  
  5 Cantrell, Sara            FR Coast Guard-CT            NT     231.20  
  6 Breitweiser, Kyra M       SO Springfield-NE            NT    x230.30  
  7 Wass, Jessica             SO MIT-MA                149.92     161.45  
  8 Durand, Catherine         SO Coast Guard-CT            NT     161.35  
  9 Stinner, Ali V            SO Coast Guard-CT            NT     154.90  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pancoast, Kenny           JR Springfield-NE            NT     255.80  
  2 Tyulmankov, Danil         SO MIT-MA                249.15     243.05  
  3 Crantek, Dalton           SO Springfield-NE            NT     239.90  
  4 Lewis, Jack S             FR Springfield-NE            NT     239.40  
  5 Smith, Pat                SO Springfield-NE            NT    x236.25  
  6 Shaver, Derek             JR Springfield-NE            NT    x229.10  
  7 Morel, Orlando M          SR Coast Guard-CT            NT     228.05  
  8 Card, Michael             FR Springfield-NE            NT    x224.45  
  9 Sniffin, Trevor           FR Springfield-NE            NT    x203.90  
 10 Shields, Kasey            SR Springfield-NE            NT    x202.25  
 11 Gunningsmith, Tyler       SR Springfield-NE            NT    x196.15  
 12 Zwenger, Spencer          FR Coast Guard-CT            NT     128.35  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kokensparger, Anna S      JR MIT-MA               2:03.23    2:12.22  
                  28.24     1:02.88 (34.64)     1:41.78 (38.90)     2:12.22 (30.44)
  2 Rossick, Katelyn M        SO MIT-MA               2:07.46    2:14.59  
                  29.02     1:03.48 (34.46)     1:43.00 (39.52)     2:14.59 (31.59)
  3 He, Jane W                FR MIT-MA               2:14.69    2:17.44  
                  30.08     1:04.31 (34.23)     1:45.51 (41.20)     2:17.44 (31.93)
  4 Ferguson, Chantel L       SO Coast Guard-CT            NT    2:19.19  
                  29.85     1:06.49 (36.64)     1:47.25 (40.76)     2:19.19 (31.94)
  5 Darago, Nora A            SO MIT-MA               2:14.82   x2:20.89  
                  31.26     1:09.40 (38.14)     1:48.41 (39.01)     2:20.89 (32.48)
  6 Mestemaker, Jordan J      SR Coast Guard-CT            NT    2:23.77  
                  31.14     1:09.52 (38.38)     1:51.11 (41.59)     2:23.77 (32.66)
  7 Talbot, Erin M            JR Coast Guard-CT            NT    2:24.43  
                  31.37     1:10.98 (39.61)     1:51.52 (40.54)     2:24.43 (32.91)
  8 Roy, Tanya                SO Springfield-NE            NT    2:25.46  
                  31.84     1:08.64 (36.80)     1:50.54 (41.90)     2:25.46 (34.92)
  9 Cuyler, Janella R         JR Springfield-NE            NT    2:26.82  
                  31.69     1:10.60 (38.91)     1:51.08 (40.48)     2:26.82 (35.74)
 10 Stracqualursi, Nicolle A  SO Springfield-NE            NT    2:32.98  
                  34.91     1:16.77 (41.86)     1:57.97 (41.20)     2:32.98 (35.01)
 11 Bellm, Lulu M             FR Coast Guard-CT            NT   x2:33.36  
                  32.88     1:12.96 (40.08)     1:58.36 (45.40)     2:33.36 (35.00)
 12 Hornig, Sandra L          FR Springfield-NE            NT   x2:35.07  
                  35.90     1:16.18 (40.28)     1:58.80 (42.62)     2:35.07 (36.27)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deveney, Brendan T        JR MIT-MA               1:52.57    1:57.56  
                  25.10       54.75 (29.65)     1:28.76 (34.01)     1:57.56 (28.80)
  2 Lin, Jeffrey              SO MIT-MA               1:55.33    2:00.18  
                  26.07       57.84 (31.77)     1:31.84 (34.00)     2:00.18 (28.34)
  3 Bauchwitz, Ben R          FR MIT-MA               1:53.67    2:01.33  
                  26.09       57.81 (31.72)     1:32.58 (34.77)     2:01.33 (28.75)
  4 Pierson, Andrew W         SR MIT-MA               1:55.92   x2:02.04  
                  26.89       57.99 (31.10)     1:34.01 (36.02)     2:02.04 (28.03)
  5 Duryea, Derrian L         FR Coast Guard-CT            NT    2:04.74  
                  26.71       59.25 (32.54)     1:35.16 (35.91)     2:04.74 (29.58)
  6 Early, Tim J              FR Coast Guard-CT            NT    2:05.91  
                  26.68       59.12 (32.44)     1:35.57 (36.45)     2:05.91 (30.34)
  7 Armstrong, Tanner C       JR Coast Guard-CT            NT    2:06.52  
                  27.57     1:00.86 (33.29)     1:37.43 (36.57)     2:06.52 (29.09)
  8 Johannsen, Barrett        SO Coast Guard-CT            NT   x2:07.87  
                  26.77       59.58 (32.81)     1:37.99 (38.41)     2:07.87 (29.88)
  9 Mills, Brad T             FR Springfield-NE            NT    2:11.78  
                  27.39     1:02.60 (35.21)     1:40.28 (37.68)     2:11.78 (31.50)
 10 Murphy, Phillip           FR Springfield-NE            NT    2:14.24  
                  28.41     1:02.81 (34.40)     1:45.23 (42.42)     2:14.24 (29.01)
 11 Scala, Eric               SO Springfield-NE            NT    2:16.31  
                  28.59     1:06.42 (37.83)     1:44.50 (38.08)     2:16.31 (31.81)
 12 Stringfellow, Robert P    FR Springfield-NE            NT   x2:16.82  
                  30.79     1:06.81 (36.02)     1:45.61 (38.80)     2:16.82 (31.21)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massachusetts Institute of Tec-MA  'A'            1:35.09    1:39.06  
     1) Rogers, Christy K SO            2) Cunningham, Michelle M FR      
     3) Rossick, Katelyn M SO           4) Tuan, Eann FR                  
                  25.08       49.66 (24.58)     1:14.49 (24.83)     1:39.06 (24.57)
  2 Springfield College-NE  'A'                            NT    1:41.01  
     1) Pennington, Kellie SO           2) Van Waalwijk, Jaclyn SR        
     3) Kosciusko, Caroline D SR        4) Reilly, Kaitlin M SR           
                  24.61       50.05 (25.44)     1:16.07 (26.02)     1:41.01 (24.94)
  3 Massachusetts Institute of Tec-MA  'B'                 NT    1:42.47  
     1) Murphy, Calley L SO             2) Ryan, Emmie A FR               
     3) Pitts, Emily F SR               4) Hu, Elina JR                   
                  26.31       51.35 (25.04)     1:17.16 (25.81)     1:42.47 (25.31)
  4 U.S. Coast Guard Academy-CT  'A'                       NT    1:42.90  
     1) Gever, Caitlyn K FR             2) Gayman, Heidi A SR             
     3) Sao, Darlene FR                 4) Otey, Sarah Jane SR            
                  25.71       51.92 (26.21)     1:17.36 (25.44)     1:42.90 (25.54)
  5 Springfield College-NE  'B'                            NT    1:46.42  
     1) Abrams, Teaghan H SR            2) Masayda, Mary F FR             
     3) Sisson, Meghan P SR             4) Shaw, Amanda H JR              
                  27.28       53.72 (26.44)     1:20.90 (27.18)     1:46.42 (25.52)
  6 Massachusetts Institute of Tec-MA  'C'                 NT   x1:46.70  
     1) Van De Zande, Georgia D FR      2) Ozminkowski, Nicole F FR       
     3) Giblin, Sydney A SR             4) Lo, Lauren D JR                
                  27.25       54.46 (27.21)     1:20.52 (26.06)     1:46.70 (26.18)
  7 Massachusetts Institute of Tec-MA  'D'                 NT   x1:51.10  
     1) Finn, Chelsea B SO              2) Tadge, Megan E SR              
     3) Sun, Daphne S FR                4) Loo, Whitney S FR              
                  28.57       56.54 (27.97)     1:23.01 (26.47)     1:51.10 (28.09)
  8 U.S. Coast Guard Academy-CT  'B'                       NT    1:51.90  
     1) Flocken, Cathy D FR             2) Gray, Kelsey FR                
     3) Funk, Christa J SR              4) Slife, Carolyn FR              
                  27.98       55.17 (27.19)     1:23.78 (28.61)     1:51.90 (28.12)
  9 Springfield College-NE  'C'                            NT   x1:54.16  
     1) Mrak, Morgan E SO               2) Carignan, Jennifer SR          
     3) Simpson, Kaitlin E SO           4) Callahan, Jenna M SO           
                  28.57       57.94 (29.37)     1:25.44 (27.50)     1:54.16 (28.72)
 10 Springfield College-NE  'D'                            NT   x1:54.39  
     1) Phoenix, Ashley J FR            2) Harkness, Diana A SO           
     3) Hartford, Laura G SR            4) Sottile, Elizabeth A SO        
                  28.07       57.83 (29.76)     1:25.74 (27.91)     1:54.39 (28.65)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massachusetts Institute of Tec-MA  'A'            1:21.61    1:25.10  
     1) Chen, Tony JR                   2) Dunn, Colby C SO               
     3) Chiu, Brendon W FR              4) Ubellacker, Wyatt L JR         
                  22.26       43.28 (21.02)     1:04.31 (21.03)     1:25.10 (20.79)
  2 U.S. Coast Guard Academy-CT  'A'                       NT    1:27.61  
     1) Brindamour, Christian J FR      2) McGuiness, Brian J SR          
     3) Beshoar, Dan G SR               4) Knox, Johnson C SR             
                  22.84       44.52 (21.68)     1:06.66 (22.14)     1:27.61 (20.95)
  3 Massachusetts Institute of Tec-MA  'B'                 NT    1:29.14  
     1) Fathman, Austin D FR            2) Chapa, Matthew R               
     3) Pruner, Max T JR                4) Terbush, Ryan N SR             
                  22.47       44.70 (22.23)     1:06.76 (22.06)     1:29.14 (22.38)
  4 Springfield College-NE  'A'                            NT    1:30.33  
     1) Mackstutis, Scott J SR          2) Ernst, Josh SR                 
     3) Scotto, Jason J SO              4) Manley, Nolan JR               
                  22.87       45.18 (22.31)     1:07.89 (22.71)     1:30.33 (22.44)
  5 U.S. Coast Guard Academy-CT  'B'                       NT    1:30.93  
     1) Hoburg, Adam J FR               2) Strobel, Preston J SR          
     3) Bonomi, Eric J SO               4) Piantedosi, Micahel JR         
                  23.07       45.34 (22.27)     1:08.34 (23.00)     1:30.93 (22.59)
  6 Massachusetts Institute of Tec-MA  'C'                 NT   x1:31.51  
     1) Rosenberg, Ron JR               2) Parell, David C SR             
     3) Everett, Michael F FR           4) Pierson, Andrew W SR           
                  23.97       46.88 (22.91)     1:09.30 (22.42)     1:31.51 (22.21)
  7 Springfield College-NE  'B'                            NT    1:31.84  
     1) Cassidy, Hayden F FR            2) Frey, Josh SO                  
     3) Dullard, Kelly Z FR             4) Peters, Scott JR               
                  23.11       46.43 (23.32)     1:09.09 (22.66)     1:31.84 (22.75)
  8 Massachusetts Institute of Tec-MA  'D'                 NT   x1:34.53  
     1) Boone, Spencer S FR             2) Mock, Remy SO                  
     3) Vagts, Joshua P FR              4) Biedenharn, Carlo R SO         
                  24.80       47.75 (22.95)     1:11.44 (23.69)     1:34.53 (23.09)
  9 U.S. Coast Guard Academy-CT  'C'                       NT   x1:36.90  
     1) Cosenza, Nick F SR              2) Poehler, Nicholas D JR         
     3) Tinari, Marco M SO              4) McAndrew, Marc I SO            
                  24.64       48.36 (23.72)     1:12.29 (23.93)     1:36.90 (24.61)
 10 U.S. Coast Guard Academy-CT  'D'                       NT   x1:37.98  
     1) Kennedy, TJ SR                  2) Gayman, Brett J SR             
     3) Brigham, Matthew M FR           4) Graf, Dan R JR                 
                  24.95       48.09 (23.14)     1:13.82 (25.73)     1:37.98 (24.16)
 11 Springfield College-NE  'C'                            NT   x1:38.84  
     1) Crampton, Tim SO                2) Ferraro, Trevor S FR           
     3) Ernst, Benjamin SO              4) Lensing, Peter F SO            
                  25.16       49.81 (24.65)     1:14.36 (24.55)     1:38.84 (24.48)
 12 Springfield College-NE  'D'                            NT   x1:43.65  
     1) Irwin, Ryan JR                  2) Sniffin, Brian E SR            
     3) Ramos, Tim JR                   4) Macdonald, John G SR           
                  27.11       52.38 (25.27)     1:18.25 (25.87)     1:43.65 (25.40)
 
Event 33  Mixed 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
 -- Macdonald, John G         SR Springfield-NE            NT   X4:43.32  
                  28.95     1:03.47 (34.52)     1:41.45 (37.98)     2:18.95 (37.50)
        2:59.51 (40.56)     3:40.67 (41.16)     4:12.53 (31.86)     4:43.32 (30.79)
 -- Sniffin, Brian E          SR Springfield-NE            NT   X4:43.83  
                  29.48     1:04.87 (35.39)     1:42.45 (37.58)     2:19.56 (37.11)
        2:59.62 (40.06)     3:39.65 (40.03)     4:13.03 (33.38)     4:43.83 (30.80)
 -- Harrington, Bre M         JR Springfield-NE            NT   X4:57.51  
                  31.32     1:06.61 (35.29)     1:44.80 (38.19)     2:22.44 (37.64)
        3:05.04 (42.60)     3:48.51 (43.47)     4:23.58 (35.07)     4:57.51 (33.93)
 -- Sisson, Meghan P          SR Springfield-NE            NT   X4:59.97  
                  33.16     1:10.53 (37.37)     1:48.52 (37.99)     2:26.37 (37.85)
        3:10.70 (44.33)     3:55.48 (44.78)     4:28.14 (32.66)     4:59.97 (31.83)
 -- Batch, Katherine W        SO Springfield-NE            NT   X5:06.73  
                  32.33     1:09.28 (36.95)     1:48.88 (39.60)     2:27.67 (38.79)
        3:13.17 (45.50)     3:59.01 (45.84)     4:33.65 (34.64)     5:06.73 (33.08)
 -- Hartford, Laura G         SR Springfield-NE            NT   X5:09.13  
                  32.08     1:10.89 (38.81)     1:51.09 (40.20)     2:30.33 (39.24)
        3:14.26 (43.93)     3:59.91 (45.65)     4:35.12 (35.21)     5:09.13 (34.01)
 -- Sottile, Elizabeth A      SO Springfield-NE            NT   X5:15.53  
                  33.70     1:12.55 (38.85)     1:53.87 (41.32)     2:34.40 (40.53)
        3:18.68 (44.28)     4:04.56 (45.88)     4:40.38 (35.82)     5:15.53 (35.15)
 -- Callahan, Jenna M         SO Springfield-NE            NT   X5:17.65  
                  32.93     1:10.70 (37.77)     1:51.62 (40.92)     2:31.50 (39.88)
        3:20.20 (48.70)     4:09.05 (48.85)     4:44.46 (35.41)     5:17.65 (33.19)
 
Event 34  Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Giblin, Sydney A          SR MIT-MA                    NT     X56.49  
                  26.87       56.49 (29.62)                                        
 -- Kotchman, Tyler O         FR Coast Guard-CT            NT     X58.73  
                  27.33       58.73 (31.40)                                        
 -- Brigham, Matthew M        FR Coast Guard-CT            NT   X1:13.47  
                  34.67     1:13.47 (38.80)                                        
 
Event 35  Mixed 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Boone, Spencer S          FR MIT-MA                    NT     X55.55  
                  26.95       55.55 (28.60)                                        
 -- Wall, Timothy A           SO MIT-MA                    NT   X1:55.84  
                  26.12       55.72 (29.60)     1:25.74 (30.02)     1:55.84 (30.10)
 
Event 36  Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Everett, Michael F        FR MIT-MA                    NT     X49.35  
                  23.56       49.35 (25.79)                                        
 -- Hoburg, Adam J            FR Coast Guard-CT            NT     X49.86  
                  24.09       49.86 (25.77)                                        
 -- Lo, Lauren D              JR MIT-MA                    NT     X59.15  
                  27.90       59.15 (31.25)                                        
 -- Piantedosi, Micahel       JR Coast Guard-CT            NT   X1:05.99  
                  30.63     1:05.99 (35.36)                                        
 
Event 37  Mixed 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Stumbaugh, Timothy J      SR MIT-MA                    NT   X2:03.98  
                  26.69       57.58 (30.89)     1:34.97 (37.39)     2:03.98 (29.01)
 -- Pearl, Taylor M           FR MIT-MA                    NT   X2:19.47  
                  31.44     1:08.04 (36.60)     1:48.50 (40.46)     2:19.47 (30.97)
 -- Giblin, Sydney A          SR MIT-MA                    NT   X2:20.58  
                  30.04     1:05.79 (35.75)     1:48.29 (42.50)     2:20.58 (32.29)
 -- Alwan, Allison M          SR MIT-MA                    NT   X2:27.44  
                  31.90     1:09.14 (37.24)     1:52.84 (43.70)     2:27.44 (34.60)