Licensed to Smith College              HY-TEK's Meet Manager 11/7/2009 04:56 PM
                     Smith College vs Springifield College                     
                      Nov 7, 2009 at Sprignfield Colelge                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Springfield College-NE  'A'                            NT    1:59.59        
     1) Harrington, Breonna             2) Cooney, Megan                  
     3) Trumbull, Meredith              4) VanWaalwijk, Jaclyn            
  2 Springfield College-NE  'B'                            NT    2:01.49        
     1) Stocker, Jessica                2) Carignan, Jennifer             
     3) Potter, Molly                   4) Shaw, Amanda                   
  3 Smith College  'A'                                     NT    2:03.09        
     1) Mai, Michelle                   2) Orr, Ariel                     
     3) Seidman, Lily                   4) Gainer, Rachael                
  4 Springfield College-NE  'C'                            NT    2:06.26        
     1) Abrams, Teaghan                 2) Kopac, Kelly                   
     3) Munson, Elizabeth               4) Wright, Caitlin                
  5 Smith College  'B'                                     NT    2:07.55        
     1) Page, Alex                      2) Klein, Adrienne                
     3) Dorset, Rachel                  4) Latella, Faith                 
  6 Smith College  'C'                                     NT    2:25.11        
     1) Ma, Sicong                      2) Goethel, Christina             
     3) Chazin, Rebecca                 4) Goldfarb, Joanna               
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doe, Aimee                   SC-NE                     NT   11:06.56        
  2 Nihan, Lianne                SC-NE                     NT   11:42.01        
  3 Bradley, Mackenzie           Smith College             NT   11:43.25        
  4 Fahey, Lauren                SC-NE                     NT   12:20.48        
  5 Mettler-Grove, Sophie        Smith College             NT   13:25.83        
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanWaalwijk, Jaclyn          SC-NE                     NT    2:04.50        
  2 Seidman, Lily                Smith College             NT    2:05.74        
  3 Reim, Emma                   Smith College             NT    2:07.10        
  4 Potter, Molly                SC-NE                     NT    2:07.37        
  5 Feran, Meghan                SC-NE                     NT    2:08.74        
  6 Cervantes, Stefanie          Smith College             NT    2:36.80        
 
Event 4  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mai, Michelle                Smith College             NT    1:04.65        
  2 Lynch, Kerry                 SC-NE                     NT    1:05.67        
  3 Sisson, Meghan               SC-NE                     NT    1:07.64        
  4 Page, Alex                   Smith College             NT    1:08.69        
  5 Abrams, Teaghan              SC-NE                     NT    1:09.32        
  6 Ma, Sicong                   Smith College             NT    1:21.50        
 -- Stocker, Jessica             SC-NE                     NT   X1:07.33        
 -- Hartford, Laura              SC-NE                     NT   X1:09.69        
 -- Goethel, Christina           Smith College             NT   X1:15.40        
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooney, Megan                SC-NE                     NT    1:14.57        
  2 Trumbull, Meredith           SC-NE                     NT    1:16.02        
  3 Harrington, Breonna          SC-NE                     NT    1:16.61        
  4 Orr, Ariel                   Smith College             NT    1:17.05        
  5 Prince, Jenny                Smith College             NT    1:21.31        
  6 Klein, Adrienne              Smith College             NT    1:26.40        
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Kaitlin              SC-NE                     NT    2:18.80        
  2 Munson, Elizabeth            SC-NE                     NT    2:28.23        
  3 Rosen, Rebecca               Smith College             NT    2:38.35        
  4 Hallowell, Kelsey            SC-NE                     NT    2:40.35        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopac, Kelly                 SC-NE                     NT      26.66        
  2 Shaw, Amanda                 SC-NE                     NT      27.07        
  3 Tyrrell, Rannan              SC-NE                     NT      27.54        
  4 Gainer, Rachael              Smith College             NT      28.36        
  5 Tucker, Sarah                Smith College             NT      29.43        
  6 Cortrite, Michelle           Smith College             NT      30.07        
 -- Wright, Caitlin              SC-NE                     NT     X28.18        
 -- Carignan, Jennifer           SC-NE                     NT     X29.18        
 -- Dean, Rachel                 Smith College             NT     X32.16        
 -- Goldfarb, Joanna             Smith College             NT     X33.65        
 -- Chazin, Rebecca              Smith College             NT     X35.19        
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kijanka, Meghan              SC-NE                     NT     249.89        
  2 Keefe, Courtney              SC-NE                     NT     223.20        
  3 Reggio, Michelle             SC-NE                     NT     221.54        
  4 Harper, Isabelle             Smith College             NT     165.82        
  5 Lineweber, Amanda            Smith College             NT     135.16        
  6 Fryefield, Karen             Smith College             NT     134.03        
 -- Rhodes, Paige                SC-NE                     NT    X176.55        
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanWaalwijk, Jaclyn          SC-NE                     NT      57.44        
  2 Mai, Michelle                Smith College             NT      58.23        
  3 Tyrrell, Rannan              SC-NE                     NT    1:00.10        
  4 Wright, Caitlin              SC-NE                     NT    1:02.43        
  5 Gainer, Rachael              Smith College             NT    1:03.54        
  6 Goethel, Christina           Smith College             NT    1:07.74        
 -- Shaw, Amanda                 SC-NE                     NT     X59.65        
 -- Kopac, Kelly                 SC-NE                     NT     X59.79        
 -- Abrams, Teaghan              SC-NE                     NT   X1:00.43        
 -- Dean, Rachel                 Smith College             NT   X1:11.79        
 -- Cervantes, Stefanie          Smith College             NT   X1:12.75        
 -- Goldfarb, Joanna             Smith College             NT   X1:17.42        
 
Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooney, Megan                SC-NE                     NT    2:18.12        
  2 Trumbull, Meredith           SC-NE                     NT    2:20.18        
  3 Page, Alex                   Smith College             NT    2:28.11        
  4 Dorset, Rachel               Smith College             NT    2:29.70        
  5 Fahey, Lauren                SC-NE                     NT    2:31.98        
  6 Tucker, Sarah                Smith College             NT    2:35.26        
 -- Lynch, Kerry                 SC-NE                     NT   X2:21.30        
 -- Stocker, Jessica             SC-NE                     NT   X2:28.20        
 -- Hartford, Laura              SC-NE                     NT   X2:28.95        
 
Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carignan, Jennifer           SC-NE                     NT    2:38.58        
  2 Cuyler, Janella              SC-NE                     NT    2:46.33        
  3 Feran, Meghan                SC-NE                     NT    2:48.37        
  4 Orr, Ariel                   Smith College             NT    2:50.22        
  5 Prince, Jenny                Smith College             NT    2:59.00        
  6 Klein, Adrienne              Smith College             NT    3:00.42        
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Kaitlin              SC-NE                     NT    5:31.25        
  2 Harrington, Breonna          SC-NE                     NT    5:39.54        
  3 Bradley, Mackenzie           Smith College             NT    5:44.55        
  4 Potter, Molly                SC-NE                     NT    5:47.09        
  5 Mettler-Grove, Sophie        Smith College             NT    6:34.03        
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seidman, Lily                Smith College             NT    1:03.05        
  2 Rosen, Rebecca               Smith College             NT    1:10.95        
  3 Chazin, Rebecca              Smith College             NT    1:21.42        
 -- Kopac, Kelly                 SC-NE                     NT   X1:07.92        
 -- Sisson, Meghan               SC-NE                     NT   X1:09.16        
 -- Tyrrell, Rannan              SC-NE                     NT   X1:13.25        
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harper, Isabelle             Smith College             NT     140.47        
  2 Fryefield, Karen             Smith College             NT     103.34        
  3 Lineweber, Amanda            Smith College             NT      77.32        
 -- Rhodes, Paige                SC-NE                     NT    X221.54        
 -- Kijanka, Meghan              SC-NE                     NT    X227.92        
 -- Reggio, Michelle             SC-NE                     NT    X246.90        
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mai, Michelle                Smith College             NT    2:23.76        
  2 Rosen, Rebecca               Smith College             NT    2:41.59        
  3 Cortrite, Michelle           Smith College             NT    2:49.79        
 -- Doe, Aimee                   SC-NE                     NT   X2:23.34        
 -- Lynch, Kerry                 SC-NE                     NT   X2:25.90        
 -- Cuyler, Janella              SC-NE                     NT   X2:34.56        
 
Event 16  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith College  'A'                                     NT    3:58.61        
     1) Reim, Emma                      2) Seidman, Lily                  
     3) Page, Alex                      4) Bradley, Mackenzie             
  2 Smith College  'C'                                     NT    4:26.91        
     1) Mettler-Grove, Sophie           2) Dorset, Rachel                 
     3) Prince, Jenny                   4) Klein, Adrienne                
  3 Smith College  'B'                                     NT    4:28.35        
     1) Tucker, Sarah                   2) Gainer, Rachael                
     3) Goethel, Christina              4) Mailly, Carly                  
 -- Springfield College-NE  'A'                            NT   X3:54.27        
     1) VanWaalwijk, Jaclyn             2) Wright, Caitlin                
     3) Harrington, Breonna             4) Reilly, Kaitlin                
 -- Springfield College-NE  'C'                            NT   X4:06.37        
     1) Hartford, Laura                 2) Munson, Elizabeth              
     3) Stocker, Jessica                4) Hallowell, Kelsey              
 -- Springfield College-NE  'B'                            NT   X4:08.62        
     1) Fahey, Lauren                   2) Tyrrell, Rannan                
     3) Feran, Meghan                   4) Nihan, Lianne                  
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Springfield College                 172   2. Smith College                       118